1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çok dikkatli bir genel af ülke gündemine gelmelidir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok dikkatli bir genel af ülke gündemine gelmelidir

A+A-
Öyle sanıyorum ki, sadece yerel bazda değil, ulusal bazda da cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerle en iyi diyalog kuran medya kuruluşlarının başında bu gazete gelir. Hemen her gün, ilimizdeki cezaevlerinden, ya da başka illerdeki cezaevlerinde yatan Kocaelili tutuklu ve hükümlülerden özellikle Ahmet Serimer’e çok sayıda mektup, mesaj gelir. 
Bugüne kadar,  cezaevlerinden gönderilen pek çok farklı konudaki mesajı gazetemizde yayınladık. Kimi tutuklu veya hükümlüler vefatını öğrendikleri tanıdıkları, yakınları için başsağlığı mesajı gönderir. Kimi tutuklu veya hükümlüler, çocuklarının, aile fertlerinin doğum gününü, katılamadıkları düğün cemiyetlerini kutlarlar. 
Son günlerde cezaevlerinden gelen mektupların hemen hepsinde, içerideki insanların, “kader mahkumu” denilen kesimlerin çok ciddi bir genel af beklentisi içinde oldukları çok açık biçimde görülüyor. 
……..
Hükümet, bir süre önce Meclis’ten geçirdiği torba yasa ile, devlete borcu olan kişi ve kuruluşların borçlarından faizleri sildi. Anaparanın uzun vadeye yayılarak ödenmesinin önünü açtı. Bu yapılanma için gerçek bir af denilemez. Ama, hem borçlu kişi ve kuruluşlara önemli avantaj sağlandı, hem artık devlet neredeyse üzerini sileceği alacaklarını tahsil ederek önemli bir gelir elde etti. 
Başbakan Davutoğlu, çok lafı çıkan ve heyecanla beklenen “Bedelli askerlik” konusunun da kesinleştiğini açıkladı. 31 Aralık itibariyle 27 yaşını dolduran, askerlik görevini yerine getirmemiş ve tahminin 700 bin kişi civarında olduğu hesaplanan genç vatandaşlar, 18 bin TL ödeyerek temel askerlik hizmetinden muaf olabilecekler. Bu da bir şekilde aftır.  Bedelli askerlik uygulamasını destekleyenlerdenim. Hem artık bu saatten sonra askere alınmasının devlete bir şey kazandırmayacağı yetişmiş, iş sahibi olmuş yüz binlerce insan büyük bir angaryadan kurtuluyor, hem devlet yine önemli bir gelir elde etmiş olacak. 
……….
Türkiye’yi yönetenler, bir yandan da “Barış sürecini” yürütüyorlar. Belki önümüzdeki genel seçime kadar cesaret edilemez, ama Barış Süreci’nin varacağı son noktada toplumun geniş kesimlerinin vicdanını sızlatacak af kararlarının çıkması da kaçınılmaz olacaktır. 
Türkiye’de cezaevlerindeki insanların sayısı 150 bini aştı. Son yıllarda yeni cezaevleri yapılmış olmasına rağmen top0lam kapasite zorlanıyor. Cezaevlerinde gerçek manada “Kader mahkumu” pek çok insan da bulunuyor. 
Bu bağlamda, içeride beklenti de çok yükselmişken, Türkiye’nin makul bir genel af konusunu önüne koyup, tartışmasında yarar bulunuyor.
Elbette Türkiye’nin bir kez daha “Rahşan Affı” olarak bilinen, içeride kim varsa hepsini dışarıya salan türden bir af’a tahammülü yoktur. Ancak, cana kast edenler, doğrudan terör olaylarına karışıp, askeri, polisi şehit edenler, uyuşturucu kaçakçıları gibi toplumu çok sarsan olayların içinde yer alanlar, örneğin iş kazalarında ölümlere neden olanlar ve belki başka bazı suçlardan hüküm giyenler kapsam dışında bırakılarak bir genel affa ihtiyaç olduğunu kabul etmek gerekir. 
……..
Türkiye’de devlete saygılı, hayatını yasalar çerçevesinde yaşamaya özen gösteren insanlar için, her alandaki her af kararı hiç kuşkusuz yaralayıcı oluyor. Geçmişte böyle çok yaralar açıldı. Ağır suçlardan hüküm giyip, aflarla salıverilmiş insanların karıştığı yeni olaylar, vicdanlarda daha büyük yaralar açtı. Bütün bunlar bir vakadır. Ama Türkiye gibi bir ülkede, zaman zaman kurunun yanında yaşların da yandığı, çok basit suçlardan ya da artık günümüzde suç kabul edilmemesi gereken eylemlerden içeride yatan insanlar da bulunuyor. 
Üzerinde uzmanların uzun uzun çalışacağı, gerçek anlamda kader mahkumu denilebilecek türden,  ufuk tefek, sırf karnını doyurmak adına hırsızlıklara karışmış,  demokratik hakkını kullanırken  “Terörist “ damgası yiyerek içeriye düşmüş, haklı olduğu halde meramını mahkemede anlatamadığı,  avukatı tarafından iyi savunulmadığı için içeride yatan insanlar var. Bunların sayısı da hiç az değil. 
Bu nedenle kesinlikle üzerinde çok titiz çalışma yapılarak, çok ince elenip, sık dokunarak, kimsenin vicdanını yaralamayacak bir genel af, bu aftan yararlanacak kişilere, “Çıktıktan sonra aynı suçu yeniden işlersen çok daha yüksek cezalar alacağı “ da hatırlatılarak çıkartılabilir. 
İktidar partisi, her fırsatta “Yeni Türkiye’den” söz ediyor. Yeni Türkiye sloganı ile birlikte, cezaevlerinde makul bir genel af beklentisi çok yükseldi. Cezaevlerinde insanlar genel af beklentisini bir süre sabırla taşırlar. Ama makul sürenin sonunda, af beklentisinde hayal kırıklığına yaşamış tutuklu ve hükümlüler giderek hırçınlaşır. Her nasılsa, ülkemizde son aylarda, özellikle Barış Süreci içinde gelişen bazı olayların da etkisiyle “Genel af” beklentisi çok yükseldi. Bunun gereğini de çok uzatmadan yapmak lazımdır. 
Bu yazı toplam 1975 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum