1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Çok doğru bir uygulama
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok doğru bir uygulama

A+A-
Büyükşehir Belediyesi’nin üyelerden aidat alan, daha doğrusu ticari amaç taşıyan özel spor kulüplerinden tesis kirası olması konusunu daha önce köşemde işlemiştim. Ancak geçen hafta içinde ilimizde faaliyet gösteren bir jimnastik kulübü antrenörünün bu kira bedeliyle ilgili Büyükşehir Belediyesine tepki göstermesi karşısında konuyu yeniden gündeme taşımak istedim. 
TEPKİ KOYMAK, ŞİKAYET ETMEK DOĞRU DEĞİL 
Daha önceki yazımda Büyükşehir Belediyesinin ticari amaç taşıyan kulüplerden kira ücreti talep etmesinin doğru bir uygulama olduğuna vurgu yapmıştım. Bu düşüncemin arkasındayım. Kulüp eğer aidat geliri elde ediyor, yani spor yapma imkanı tanıdığı kişi veya ailelerinden bir bedel alıyorsa, kullandığı devlete ait tesisler için de kira ödemek durumundadır. Kira bedelinin ne olacağı, yüksek olduğu gibi konular tartışılabilir mutlaka ancak özel spor kulüplerinin devlete ait tesislerden ücretsiz yararlanması gibi bir durum olamaz, olmamalı. Özel kulüp yaptığı faaliyetten yara kazanıyorsa, kullandığı tesis için de bedel ödemelidir. Bunun aksini savunmak ve Büyükşehir Belediyesi’nin yanlış yaptığını iddia edip tepki koymak haklı, mantıklı bir yaklaşım değildir. 
BİR MAĞDURİYET YAŞANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL 
 O tesislerden sadece geliri olmayan, karşılık beklemeksiniz gençlere spor yaptıran kulüpler ücretsiz yararlanabilir. Zaten devletin asli görevidir bunu sağlamak.  Büyükşehir Belediyesi de bu konuda gereğini yaptığına, ticari amaç gütmeyen kulüplere tesislerini ücret talep etmeden açtığına göre bence sorun yoktur. Ticari amaç taşıdığı halde, belediyenin tesis kullanma kira bedeli yüzünden faaliyet göstermede zorluk çeken veya kapanan kulüp olabileceğine ihtimal vermiyorum. Olsa bile, ilgili kulüplerdeki sporcuların mağdur olması, spor yapma imkanından yararlanamaması gibi bir durum söz konusu değil. Zira Büyükşehir Belediyesi’nin tüm branşlar için açtığı ücretsiz spor okulları var.
AKSİNİ SAVUNANLA HER YERDE TARTIŞIRIM 
 Bildiğim kadarıyla sadece jimnastik branşında bu imkandan 500 çocuk yararlanıyor.  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde de yaz kursları ile aynı imkan ücretsiz olarak sağlanıyor. Özetle ilimizde devlet Gençlik Hizmetleri ve belediyeler aracılığıyla herkese ücretsiz olarak spor yapma imkanı sağlıyor, tüm imkanlarını seferler ederek, mevcut tesislerinin kapılarını ardına kadar açıyor. Sonuç olarak Büyükşehir Belediyesinin özel okul veya kulüplerden tesis kira bedeli talep etmesinde hiçbir sakınca olmadığı gibi bu doğru bir uygulamadır. Bu konuyu daha fazla uzatmanın ne anlamı, ne faydası vardır. Bu konuyu aksini savunan herkesle tartışmaya da hazırım. 


Petkimspor’da tarih yazan antrenör Savaş Vardoğan’dır 
Hafta içinde ziyaretimize gelen Petkimspor’un efsane genel kaptanı, değerli büyüğümüz Erdal Köprülü’nün verdiği mesajları ayrıntılı olarak gazetemizdeki haberde kamuoyuna sunduk. Köprülü yetişen yıldızlardan, görev alan teknik adamlara birçok isimden bahsetti, eski günleri özlemle andı. Haberi okuyanların mutlaka dikkatini çekmiştir. İsimler arasında Savaş Vardoğan yoktu. Oysa Savaş Vardoğan, Petkimspor tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir isimdi. 
AMATÖRDEN PROFESYONELE ÇIKARDI
Bilmeyenler için aktarayım. Erdal Köprülü’nün bahsettiği gibi Petkimspor’un profesyonel lige ilk çıkışı sahada elde edilmiş bir başarıya, bir şampiyonluğa dayalı değildi. TFF 3.Lig’i hayata geçirmiş ve ilimizden tesis kriterine uygun kulüpler davet edilmişti. O kulüplerden biri de Petkimspor’du.  Petkimspor ilk sezonunda küme düştü ve o zamanki adıyla Deplasmanlı Amatör Lig’de yer aldı. Turuncu-Siyahlı ekibi amatörden profesyonel lige çıkartan, yani BAL’da şampiyon yapan teknik adam Savaş Vardoğan’dır. Yardımcılıklarını da Soner Alp ile Faruk Baştürk yapmıştır. Çok iyi hatırlarım o günleri. Mütevazı bir kadro kurulmuş, tamamen gençlerle yola çıkılmıştı. Vardoğan yönetimindeki o takım İstanbul’un güçlü ekiplerini geride bırakıp 3.Lig vizesi almıştı. 
BİZİM HATAMIZ, SAVAŞ HOCADAN ÖZÜR DİLERİZ 
Erdal Köprülü gazetemize yaptığı ziyarette Savaş Vardoğan isminden ve o dönemki büyük başarıdan söz etti elbette. Zaten o sezonun es geçilmesi mümkün değildi. Kulüp tarihinin en büyük başarısı elde edilmişti. Erdal Ağabey ziyarette bahsetti ama biz haberi yaparken unuttuk, atladık. Bu yüzden haberin içeriğinde, Köprülü’nün açıklamalarında Savaş Vardoğan ismi yer almadı. Kastımız yok elbette ancak bu bizim hatamız.  Başta Savaş ağabey olmak üzere okurlarımızdan, kamuoyundan özür diliyoruz. Petkimspor’dan söz edilir, Petkimspor’un başarıları konuşulurken teknik adam olarak öne çıkacak isimlerin başında gelir Savaş Vardoğan. Bu gerçeği kimse inkar edemez. Savaş Vardoğan ağabeyimize sevgi ve saygılarımı sunuyor, sağlıklı uzun bir ömür diliyorum. 
Bu yazı toplam 379 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum