1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çok fazla “Ağır Abi” oldu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok fazla “Ağır Abi” oldu

A+A-
7 Haziran seçimlerinde iktidar olmak, meclise girmek için hazırlanan siyasi partilerin genel merkezlerinde üst düzey görevliler nasıl bir heyecan içindedirler kestiremiyorum. Bütün siyasi partiler, 81 ilin tamamında, bütün seçim bölgelerinde aday listelerini Ankara’da kapalı kapılar arkasında hazırlayıp, 7 Nisan’da YSK’ya teslim edecekler.
Biz sadece ilimizi biliyor, ilimizi takip ediyoruz. Zaman daraldıkça artan bir heyecan var. Kimbilir, belki parti genel merkezlerinde, yereldeki kadar heyecan yoktur. Onlar, her seçim dönemlerinde partilerinin milletvekili, belediye başkanı adaylarını kendileri belirlemeye, bu tür listeleri hazırlamaya alışmış insanlar.. Belki de, örneğin Kocaeli’nin aday listesini, bütün partiler 5 dakika içinde hazırlayacaklar. Hatta kimbilir, belki bazı partilerde aday listeleri şimdiden belirlendi, bir kağıda yazıldı, şifreli kasaların içine konuldu bile.. 
………..
Bu dönem Kocaeli, sanki biraz daha fazla politize oldu gibi görüyorum. Henüz vatandaş nezdinde, halk arasında seçim heyecanı doruğa çıkmış değil. Vatandaş sakin, geçim derdinde. Ama aday adayları çok büyük stres yaşıyorlar. Üstelik, bu dönem her siyasi partide çok önemli isimler aday adayı oldular. Partilerin genel merkezleri bu aday adaylarını nasıl bir elekten geçirecek, kimleri seçilebilecek listelere, kimleri altlara koyacak da, kimler liste dışında kalacak gerçekten büyük bir merak konusu haline geldi. Bu seçim döneminde ilimizde her partide aday adayı olarak gerçekten “Ağır Abi”ler, “Ağır Abla”lar bulunuyor. Şöyle kısa bir ufuk turu yapalım.
………….
Bence,  listesinin 1 nci sırasındaki isin tartışmasız belli olduğu tek parti AKP’dir. İlimizde, AKP adına 2004 yerel-2007 genel seçimlerinin yükünü Osman Pepe; 2009 yerel-2011 genel seçimlerinin yükünü Nihat Ergün, “Bakan” sıfatlarıyla birlikte üstlendiler. 2014 yerel seçimlerinin yükünü Bakan sıfatıyla üstlenen Fikri Işık, hiç kuşku yok ki, 2015 genel seçimlerinde de AKP’nin ilimizdeki patronu olacaktır. Zaten bu vasfını şimdiden gösteriyor. Bu tabloya bakıldığında AKP listesinin 1 nci sırasında Fikri Işık’tan başka bir ismin bulunması, eşyanın tabiatına aykırıdır. Ama gerisi nasıl olacak?..2 ile 7 nci sıra arasındaki  yerler için çok fazla isim var. İlyas Şeker, Mahmut Civelek, Zeki Aygün, Hüseyin Yusuf,  İsmail Barış, Recep Bilal Şengün, Hakan Höbek, Halit Çokan kolay harcanabilecek isimler değil. Ama bir kısmı ister istemez harcanacak. Daha Gebze var, daha kadın aday var.. Daha  yerel siyasette adı çok ön plana çıkmasa da, Ankara nezdinde  önem verilen-örneğin Prof.Dr.Yılmaz Bingöl- pek çok isim var. Arkasına geniş kitleleri almış-H.İbrahim Keleşoğlu gibi- isimler var. AKP listesinde kadın aday adayları içinde en üst sıraya Müge Olşen’in yerleşeceğini tahmin ediyorum. Ama Ankara’nın işi gerçekten zor. 
………..
CHP’nin içi tam bir cadı kazanı. Bana kalsa,  CHP listesinin en üst sırasına en çok yakışan isim Prof.Hurşit Güneş’tir. Bugün için, yerel siyasetin en  prestijli ismi de Güneş’tir.. Herhangi bir toplantıda adı anons edilirken, ya da bir televizyon programında ekrana bindirilen alt yazıda Prof.Dr.Hurşit Güneş’in adı önünde ya da arkasında “Kocaeli milletvekili” sıfatının bulunması bile, ilimiz için çok önemli bir prestijdir. Kocaeli’deki neredeyse bütün CHP’liler Prof.Güneş’i çekemez, arkasından asıp keserler ama, bunların çok büyük bölümü insanlık kalitesi ve siyasi kariyer açısından Güneş’in tırnağı olamazlar. Prof.Güneş CHP listesinin 1 nci sırasında yer almazsa büyük sürpriz olur. Kim ne derse desin; Yalçın ağabeyime(Kuşkan) hiç kıyamam. Bana kalsa, CHP listesinde 1 Güneş, 2 Kuşkan olmalıdır. Ama ya sonrası?.. İki tane mevcut milletvekili var. Tahsin Tarhan var.. Çok iddialı kadın aday adayları var. Ufuk Saka, Ferhan Şensoy,  Prof.Dr.Özkürçügil, Prof.Dr.Kanko, Fahri Örengül var.. Bu tablonun içinden, bu kadar “Ağır abi” içinden nasıl bir liste hazırlanır?.. Hangi ölçüye göre bu aday adayları aday olarak sıralanır?.. Çok zor bir iş.. 
……….
Bu konuda en büyük müşkülat ise, hiç kuşkusuz MHP’de yaşanacaktır. MHP’deki aday adaylarının tamamı “Ağır Fbi” pozisyonunda. Bence MHP listesinin 1 nci sırasına en çok yakışan mevcut milletvekili Lütfü Türkkan olur. Kim ne derse desin, Lütfü Türkkan başarılı bir dönem geçirdi. İnsanlık kalitesi yüksek, siyaseti öğrendi.Son derece düzgün, dürüst bir adam.. Ama eski milletvekilleri Köse ve Durmuş yeniden meydana çıktı. Dr. İlhan Tan, Süleyman Pekin gibi çok önemli isimler var. MHP’de kapışma, listenin ilk 2, hadi partililer kendilerine çok gaz verirlerse, ilk 3 sıra için olacak. İyi de kim, hangi sıraya, hangi kritere göre yerleşecek?..
Bence, Saffet Sancaklı ve Cumali Durmuş, aday adaylığı başvurusu ile yanlış yaptılar. Cumali Durmuş, son kongreler sürecinde çok asılmış olmasına rağmen, siyaseten yenilgiye uğradı. Kendisine yakışan, bu dönem “Ben teşkilatlarda kaybettim” diyerek kendisini nadasa çekmesiydi. Efsane Kaptan Saffet, 30 Mart yerel seçimlerinde bekleneni veremedi. Seçime Büyükşehir Adayı olarak çok asıldı, çok sivri laflar etti, ama seçim akşamı ortadan kayboldu. Ankara’da aday adayı başvurusu yaptığını öğrendiğimde, telefonla aramak istedim. Kaptan Saffet, 30 Mart seçimlerinde kullandığı cep telefonun numarasını bile değiştirmiş. 
Bir daha Kocaeli’den bu girişimi yapmamalı, milletvekili olmayı çok istiyorsa, İstanbul’a asılmalıydı. 
…………
Evet, süre daralıyor ve heyecan artıyor. 7 Nisan’da hangi partide nasıl listeler göreceğiz. Bu arada belirteyim, HDP de Kocaeli listesi için arayışlarını sürdürüyor, çok önemli isimlere teklifler götürüyor. HDP’den de çarpıcı bir aday listesi görebiliriz. 
Bu dönem çok fazla  “Ağır Abi” var. Aday gösterilmediğinde kırılırsa, partisine gerçekten çok zarar verebilecek aday adayı var. Hiçbir siyasi parti genel merkezinin, bu ağır tablo karşısında aday listesini belirlerken çok fazla ince eleyip, sık dokuyacağını sanmıyorum. Zaten buna zaman ve imkan da yok.. 
Hele şu 7 Nisan’ı bir görelim..  Ağır Abi’lerin, Ağır Abla’ların kırılıp, küsmesi de çok büyük gürültüler çıkartabilir.
Bu yazı toplam 617 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum