1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Çok hareketli bir yıl geride kalırken
Çok hareketli bir yıl geride kalırken

Çok hareketli bir yıl geride kalırken

Şehir gazeteciliği konusunda iddialıysanız, dünyanın herhangi bir kentinde yerel medya alanında uzak ara birinci ve en güçlü, en itibarlı kurumsanız, farklı sorumluluklarınız vardır.

A+A-

Şehir gazeteciliği, sadece güncel haberleri üretip, okurlara aktarmak; ya da güncel konulara ilişkin köşe yazıları ile ahkam kesmekle sınırlı kalamaz. Şehir gazetelerinin, kent halkı adına gerektiğinde tarihe not düşecek değerlendirmeler yapması gerekir. Bu değerlendirmeler,  tamamen bağımsız, objektif bakış açısıyla, hak edene hakkını vererek ve kent kamuoyu nezdinde geniş bir mutabakat sağlayacak biçimde olmalıdır.

………..

ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, her yılın sonlarında, geride kalmakta olan yılın genel bir değerlendirmesini yapar. “Yılın adamı”, “Yılın olayı”  belirlenir. Geride kalan yıl içinde öne çıkan isimler, başarılı ya da başarısız olanlar, kentte iz bırakan olaylar, doğru yapılanlar, yanlış yapılanlar değerlendirilir.

Üç gün sonra 2014 yılını bitiriyoruz. Geçen hafta içinde bir akşam, geç vakitlere kadar oturdum, 2014 yılının bütün günlerini tek tek gözden geçirdim.

Bir yıl, yani 365 gün,  bir açıdan baktığınızda çok uzun, bir başka açıdan baktığınızda çok kısa bir zaman dilimidir.

1 Ocak 2014’den günümüze kadar olan koca bir yılın günlerini tek tek elden geçirdiğimde, çok hareketli bir yılı yaşadığımızı fark ettim. 31 Aralık Çarşamba günü ÇINAR ekimizin yılbaşı özel sayısında 2014 yılının olaylarını, değerlendirmelerini göreceksiniz.  İki büyük seçimin yaşandığı, pek çok önemli yerel sorunun enine boyuna tartışıldığı bir tablo ile karşılayacaksınız. Bunların bir kısmı, zaman içinde gündemden düşmüş. Hatta şu günlerde unutulmuş. Hepsini hatırlayacaksınız.

2014 yılında bu kentin gerçekten çok değerli, çok tanınan  pek çok önemli ismini, şahsiyetini yitirmişiz. Çarşamba günü elinize geçecek Yılbaşı Özel ÇINAR ekinde bunları hatırlayacaksınız.

……….

Böyle bir çalışmayı, koca bir yılın kent adına değerlendirmesini yapmak, her kurumun ya da kişinin becerebileceği bir iş değildir. Kenti çok iyi tanıyor olmanız, kentin nabzını tutabiliyor olmanız, hepsinden önemlisi, kentin yaşadığı sorun ya da sıkıntıları; veya kent olarak yaşanan gurur ve kıvançları bu kentin içinde herkesle birlikte yaşıyor, yüreğinizde hissediyor olmanız gerekir.

Tevazuyu bir kenara bırakırsak, ben bu açıdan kendimi bu kentteki en yetkin kişilerden biri olarak görüyorum. Ben, yaptığım değerlendirmeler sonucu kendi fikirlerimi de ortaya koyacağım. Ama siz değerli okurlarımdan, bu yazının geri kalan bölümünde okuyacağınız bana ait değerlendirmelere geçmeden önce birkaç dakika düşünüp, şu sorulara kendi açınızdan yanıt bulmanızı rica ediyorum.  Bakalım, yazının geri kalan bölümünde benim açıklayacağım fikirlerle uyum gösterecek mi:

Soru 1)- Sizce Kocaeli’de yılın adamı kimdir?

Soru 2)- Sizce Kocaeli’de yılın olayı nedir?

KOCAELİ’DE YILIN ADAMI

Her yılın sonunda bizim ilimizde  bu soruya yanıt bulmak gerçekten çok zordur. 2014 yılı için, Türkiye’de Yılın Adamı bellidir.  Cumhuriyet tarihinde ilk kez yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde, ilk turda yüzde 50’nin üzerinde oy alarak seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı ünvanını elde eden Recep Tayyip Erdoğan- kendisini hiç sevmiyor, hatta nefret ediyor olabilirsiniz- tartışmasız yılın adamıdır.

Kocaeli’de yılın adamı kim olabilir?..  Özellikle 30 Mart yerel seçimlerinde 13-0’lık tarihe geçen çok büyük bir seçim zaferi elde eden AKP’nin İl Başkanı Mahmut Civelek çok başarılıdır.

Sefa Sirmen gibi bir “Kent efsanesi” karşısında 30 Mart’ta İzmit seçimini kazanan Nevzat Doğan, 2014 yılının bu kentteki en önemli başarılarından birine ulaşmış kişidir.

Bu yıl  KOÜ Rektörlüğüne atanan Prof.Dr.Sadettin Hülagü, özellikle atama öncesi kurum içindeki seçimden birinci çıkmış olması nedeniyle 2014 yılının ilimizdeki en başarılı  ve öne çıkan isimlerinden biri olmuştur.

Ama bence. 2014 yılında bu kent için en önemli işi yapmış, kendi işinde en başarılı olmuş kişi, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’dır. Çok ciddi, çok büyük bir kuraklık döneminden geçtik. İlimizdeki barajlar, göletler, dereler kurudu. Yuvacık Baraj Gölü’nde, Sapanca Gölü’nde neredeyse su kalmadı.  Ama İSU’nun zamanında başlattığı operasyonlar sayesinde kent ciddi bir su sorunu yaşamadı. Bu nedenle, bence Kocaeli’de Yılın Adamı, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’dır.


KOCAELİ’DE YILIN OLAYI

2014 gerçekten çok hareketli geçti. 30 Mart’ta yerel seçimler, 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı.

Yerel seçimler öncesinde, AKP’nin mevcut 6 belediye başkanının üzerini çizmesi, CHP’nin olaylı, gergin ve heyecanlı ön seçim denemeleri kent gündeminde çok uzun süre yer aldı.

Cengiz Topel Havaalanının uçaksız kalması, büyük kuraklık, tramvay tartışmaları, Kocaelispor’un amatör kümeye kadar düşmesi, bitmekte olan yılın kentimizdeki unutulmayacak olayları olmuştur.

Ama birbirine bağlı iki olay var ki, çok uzun süre özellikle İzmit’te gündem belirledi. Yazınca hak vereceksiniz.

Birbirine bağlı iki önemli olaydan ilki, 16 Mayıs’ta İzmit’in en tanınmış kuyumcusu Adem Tüysüz’ün evinde intihar etmesidir. Buna bağlı ikinci olay, haziran ayında, tam Adem Tüysüz’ün intiharından 40 gün sonra kurucusu olduğu Tüysüzler Kuyumculuk’un kapanmış olması ve sahiplerinin iddialara göre yüzlerce kişiye milyonlarca liralık borçla ortadan kaybolmasıdır.

2014 yılının bütün bu olaylarını, kronolojik sıralama içinde Çarşamba günü elinize ulaşacak ÇINAR ekimizde okuyacaksınız. Bence bitirmekte olduğumuz 2014 yılı, büyük deprem felaketini yaşadığımız 1999 yılından sonra ilimizdeki pek çok açıdan en hareketli yıl olmuştur.

Birbirimizle çok tartıştık. Çok siyasi kavgalar içinde kaldık. Ama şükürler olsun. Kent olarak çok acı olaylar, felaketler yaşamadık.

2014 yılı, bu kent adına, hizmetler, yatırımlar açısından kesinlikle kayıp bir yıl oldu. 30 Mart ve 10 Ağustos seçimlerinde iktidar partisine, liderine olağanüstü-Türkiye ortalamasının çok üzerinde- destek veren kentimiz, hak ettiklerinin çok büyük bir kısmını bile geri alamadı. Üç gün sonra başlayacak 2015 yılı yine çok büyük, muhtemelen çok gergin bir seçim yılı olacaktır. Umut edelim ki, 2014 yılında pek çok açıdan kaybeden, kentinin takımını Amatör kümeye kadar düşüren Kocaeli, yeni yılda kabuklarını kırabilsin. Sorunlarını azaltabilsin,  insanların daha rahat, daha konforlu yaşadığı, sevginin, saygının, hoşgörünün ön plana çıktığı bir yıl olabilsin. 2014 yılı, gazeteniz için de çok büyük değişim yılı olmuştur. 1 Eylül’den buyana ÖZGÜR KOCAELİ artık renkli baskılı ve daha çok sayfalı yayınlanıyor. Bu olay da ilimiz açısından geçen yılın önemli olaylarından, değişimlerinden biridir.  Önümüzdeki yıl da yeni ve çok modern bir binaya taşınmış olacağız.

Gelecek yılın sonunda da 2015 yılının genel bir değerlendirmesinde birlikte olmayı umuyorum. Saygılarımla.

MEKTUP- İsmet Çiğit

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.