1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çok kârlı alışveriş olur
Çok kârlı alışveriş olur

Çok kârlı alışveriş olur

Türkiye çevresindeki pek çok ülkede geniş petrol kaynağı olmasına rağmen bu konuda şansız ülkelerden biri. Bırakın petrol ihraç etmeyi ihtiyacının büyük bölümünü ithalat ile karşılıyor. Dış

A+A-

Türkiye çevresindeki pek çok ülkede geniş petrol kaynağı olmasına rağmen bu konuda şansız ülkelerden biri. Bırakın petrol ihraç etmeyi ihtiyacının büyük bölümünü ithalat ile karşılıyor.

Dış piyasalarda petrol fiyatları yine yükselişe geçti. Kısa vadede bir varil petrolün 100 Dolar olacağı söyleniyor. Böyle bir artış ekonomimizi ciddi şekilde etkileyecektir.

Petrol alışverişinde karşılaştığımız bu zararı en aza indirmek için çeşitli formüller üretmeye çalışıyoruz. İşletmesinden kazanç sağlayacağımız boru hattı projeleri, özel ticari anlaşmalar yapılıyor.

Son 20 yılda yeni petrol kaynaklarının keşfedildiği en önemli bölge Güney Amerika. Özellikle Brezilya ve Venezuela'da çok yüksek kapasiteli kuyular açıldı. Bu ülkeler petrol ihracatına başlayarak ekonomilerini hızla geliştirdiler.

Enerji Bakanı Taner Yıldız çeşitli temaslar yapmak üzere gittiği Venezuela'da ilginç bir teklif almış. Venezuela Enerji Bakanı ülkelerinin 2 milyon konut açığı olduğunu, her yıl en az 150 bin konut inşa edilmesi gerektiğini belirterek Yıldız'a “Siz gelin bizim ülkemizde konut inşa edin, biz de karşılığında size petrol verelim” demiş.

Türkiye inşaat alanında dünyanın en ileri ülkelerinden biri konumuna yükseldi. Özel firmalar Rusya, Türkî Cumhuriyetler ve Orta-Doğu ülkelerinde çok önemli projeler üstlenip, başarıyla tamamladı. Devlet kuruluşu TOKİ de Türkiye'de çok başarılı işler yaptı.

Bu tecrübemizle Venezuela'da da konutlar üretebiliriz. İyi bildiğimiz bu işi yapmanın karşılığında çok ihtiyacımız olan petrolü alırız.

Bana çok kârlı bir alışveriş gibi gözüktü. Artık dünyada mesafeler kısaldı. Venezuela'ya gidip konut yapmak, oradan buraya petrol getirmek hayal projeler değil…

Şans denemek için aday olamayacaklar

Türkiye, 12 Haziran'da yapılması beklenen genel seçimlere bazı yasal yeniliklerle gidiyor.

YSK'nın ihaleleri zamanında biterse bu defaki seçimlerde oyların içine atıldığı sandıklar tahtadan değil, şeffaf plastikten olacak. Sandığın içindeki oy zarfları dışarıdan görünebilecek. Oy kullanma kabinleri ve “Evet” mührü de değişiyor.

Önümüzdeki seçimler için bir başka değişiklik ise birlik, sendika ve oda başkan ya da yöneticileri, herhangi bir siyasi partiden aday adayı olmak için görevlerinden istifa ettikten sonra, seçilemez ya da hiç aday gösterilmezlerse eski görevlerine geri dönemeyecekler.

Bu değişikliğin önemli olduğunu düşünüyorum. Meslek odalarında, esnaf odalarında, sendikalarda yıllarca koltuğunu koruyan, artık bu işten sıkılıp, hadi bir de şansımı siyasette deneyeyim diyerek kendilerine yakın hissettikleri siyasi partilerden aday adayı olanlar, seçilemedikleri takdirde hiç ayrılmamış gibi kurumlarının başına, yönetimlerdeki görevlerine dönüyorlardı. Bu defa öyle “Şansımı deneyeyim” diyerek aday adayı olmak yok. Meslek odası, birlik veya sendika başkan ya da yöneticisi, aday adaylığı için istifa ederse, geri dönemeyeceğini bilecek. En azından geri dönebilmek için o oda veya sendikanın bir sonraki genel kurulunu beklemek zorunda kalacak.

Bu düzenlemenin, siyasi partilerde aday adaylığı başvurularını bir ölçüde de olsa sınırlayacağını tahmin ediyorum.

Bu insanlar tedavi altına alınmalı

İlimizdeki yerel gazetelerde sık sık  “İntihar girişimi” haberleri yer alır. Bazen Büyükşehir Belediyesi'nin D-100 üzerinde yaptırdığı yaya köprülerinden, bazen Doğu Kışla parkı yanındaki yüksek lamba direğinden, kimi zamanlar da şehirdeki yüksek binaların çatılarından birileri kendilerini aşağıya atmaya kalkışır.

Gerekçe kimi zaman işsizlik, kimi zaman borç nedeniyle eve gelen icra, kimi zaman da gönül meselesi oluyor.

Her intihar girişimi, polisi, itfaiyeyi, acil yardım ekiplerini harekete geçirir. Gazetelerden muhabirler koşturur. Trafik kesilir, intihar girişiminin olduğu bölgede hayat durur.

Bu işi artık alışkanlık hâline getirmiş insanlar var. Bir intihar girişiminden diğerine gerekçe değiştiriyor, mekan değiştiriyor. Belediye Başkanlarını, Valileri ayaklarına çağırıyorlar. Kendilerini kurtarmaya gelen polislerin hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

Sık sık intihar girişimine kalkışan, ortalığı ayağa kaldıran bu insanlar, kurtarıldıktan sonra kısa bir sorgudan geçirilip, serbest bırakılıyor. Oysa bu insanların kimliği belli. Adresi belli. Bunlar hasta. Yaptıkları iş toplum hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Günün birinde gerçekten çıktıkları yerden kendilerini aşağıya atma riskleri de var.

Bu işi adet haline getirenlerin durumu iyice incelenmeli. Toplumun iyi niyetini suistimal ettiği belirlenenler cezalandırılmalı. Hasta olduğu anlaşılanlar da iyileşene kadar gözetim altında tutulmalı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.