1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çok önemli bir fırsat kaçıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok önemli bir fırsat kaçıyor

A+A-
Hatalı yönleri, eksikleri olabilir. Ancak, temel dayanağı ilimizin yaşadığı 17 Ağustos 1999 büyük felaketi olan “Kentsel dönüşüm yasası”, AKP iktidarları döneminde Türkiye’nin geleceğini güvence altına almak adına çıkartılmış, en önemli en faydalı yasal düzenlemelerin başında gelmektedir. 
Yürürlükteki “Kentsel dönüşüm yasası”nın iki temel yönü var.
Birincisi, Belediyelere büyük yetki veriyor. 
İkincisi, sahibi olduğu bina hayırlı olsun ya da olmasın, mülk sahiplerine, binalarını yenilemeleri halinde çok ciddi avantajlar sağlıyor. 
………
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2004 yılında göreve geldikten sonra, ortalıkta Belediye’ye böylesine önemli yetki ve avantajlar sağlayan “Kentsel dönüşüm yasası” yokken, İzmit’in Cedit ve Erenler Mahallelerinde çok başarılı ve kentin geleceği açısından önemli  “Kentsel dönüşüm” gerçekleşmişti. O dönemde, direnen birkaç kişi yüzünden çok uğraşmıştı Büyükşehir. Ama Kent Konut üzerinden büyük iş yapılmış, iskansız binalar yakılmış, imar planlarında gözüken ama olmayan sokaklar, caddeler açılmıştı. 
Şimdi yasa var. Üstelik, özellikle bu kent için çıkartılmış bir yasa var. Yerel yönetimlerde çok büyük yetkiler var. Kartepe’de Üzülmez, sorumlusu olduğu ilçede belki de kentsel dönüşüm için en son düşünülecek bölge olan Emekevler’de kentsel dönüşüme kalkıştı. İzmit’te özellikle Serdar, Yenidoğan, Yenimahalle heyecanla kentsel dönüşümü beklerken, Başkan Doğan Cedit-Erenler-Topçular’da hala ihtiyaç duyulan yerler üzerinde çalışıyor. Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş ise,  Denizevler, Sanayi Sitesi ve ilçe merkezindeki 40 dönümlük ticari alanda kentsel dönüşüm için resmen girişimde bulundu. 
Büyükşehir’den hiç hareket yok. 
………
Yaklaşık iki yıl önceydi. Kentsel Dönüşüm Yasası yürürlüğe girmiş, ilk uygulaması İstanbul’da törenle yapılmıştı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle İstanbul’da yerine yenisi yapılacak binalar yıkılırken, aynı gün, aynı saatte Gölcük Şirinevler’deki deprem hasarlı konutların bulunduğu bölgede de tören düzenlenmişti. 
Çok net hatırlıyorum, dönemin valisi Topaca ile, Bakan Karaosmanoğlu, yağmurlu havada, ellerinde şemsiyeleri, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da katıldığı törene “Paralel” bir törene katılmışlardı. Gidin Denizevler’e bakın. O protokol töreninde dozer kepçeleri ile darbeler vurulup, bir kısmı yıkılan bina bile enkaz gibi orada duruyor. İstanbul’da ise, başta Sulukule olmak üzere pek çok bölgede “Kentsel dönüşüm” uygulamalarının ilk başarılı örnekleri tamamlandı. İnsanlar, yeni evlerine taşındı.
………..
Değerli okurlar.. Biz dünyanın en riskli deprem kuşağı üzerinde yaşıyoruz. Hiç kuşku yok ki, yeni ve yine büyük depremler olacak. Bugün bizim ilimizdeki bütün binalar, 17 Ağustos 1999 büyük felaketi yüzünden yorgundur. Sağlam raporlu binaları bir kenara koyun; devletin, yerel yönetimlerin kayıtlarında hala bu kentte onlarca ağır hasarlı, yüzlerce orta hasarlı olup, güçlendirme görmemiş binalar bulunmaktadır. 
Kentsel Dönüşüm Yasası, çok büyük bir fırsat. Üstelik bu yasa öncelikle İstanbul ve Kocaeli’yi gelecek depremlere hazırlamak için çıkartıldı. Türkiye’nin başka bölgelerinde, deprem riski taşımayan illerinde bile Kentsel Dönüşüm yapılıyor. Bizim burada belediyeler yasanın üzerine yatmış, bekliyor. 
Bu yasa, belediyelerin elini güçlendirip, yetkisini arttırırken, bina sahibi bireylere de çok büyük avantajlar getiriyor. Sahibi olduğunuz eski binanın hasarlı olması da gerekmiyor. Devlete başvurup, “Ben binamı yıkıp, yerine yenisini yapmak istiyorum. Kentsel Dönüşüm Yasasından yararlanmak istiyorum” dediğinizde, devlet büyük olanaklar sağlıyor. 
Binasını yenileyecek vatandaş, belediyelere hiçbir ruhsat, harç ödemiyor. Üstelik, devlet piyasa faizinin yarısı düzeyindeki düşük faizle, iki yılı ödemesiz uzun vadeli kredi veriyor. Bu kredi ile yeni binayı yapıyor, kullanmaya başladıktan, ya da kiraya verdikten sonra krediyi geri ödüyorsunuz. Bir büyük avantaj daha var; eski binasını kentsel dönüşüm kapsamında yıkıp, yenileyecek vatandaşa, devlet iki yıl boyunca karşılıksız ayda 590 TL kira yardımı yapıyor. 
İzmit şehir merkezinde bazı bölgelerde bu yasanın avantajlarını kullanıp, eski binalarını yıkan, yerine devletin verdiği kredi ile yeni binaların inşaatını başlayanlar var. Bu yasayı kullanan, vatandaş ile devlet arasındaki irtibatı sağlayıp,  her türlü formaliteyi halleden firmalar var. 
Ama vatandaşın yeterince bilgisi yok. 
Günümüzde inşaat teknolojisi müthiş ilerledi. İnşaat standartları yükseldi. Çok kaliteli beton, demir malzemeler var. Bugün, resmi kayıtlarda hasarsız gözükse bile, 5 şiddetinde yıkılması muhtemel deprem yorgunu binanın yerine, çok şiddetli depremlere dayanabilecek binaları inşa etmek mümkün. Üstelik devlet yasa çıkartmış, bunu yapmak isteyenlere büyük avantajlar getirmiş. 
Türkiye’nin her köşesinde kentsel dönüşüm uygulamaları var. İstanbul adeta yenileniyor. Van yaptı, Hakkari yapıyor.. En çok bizim şehrimizde kentsel dönüşümü kullanmak ve faydalanmak gerekirken, biz yan gelip yatmış, Marmara içinde her an olabilecek yeni büyük depremleri “Kaderden kaçılmaz” diyerek bekliyoruz. 
Bizim kentimiz, hem yerel yönetimleri, hem bireyleri ile Kentsel Dönüşümü kavramalı, harekete geçmelidir. Çok önemli bir fırsatı, sırf tembellik ve iş bilmezlik nedeniyle kaçırıyoruz. Bir deprem daha gelip vurduğunda pişmanlık işe yaramayacaktır.
Bu yazı toplam 404 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum