1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çok önemli bir misafir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok önemli bir misafir

A+A-

Geçen gün akşam saatlerinde gazetede çok önemli bir misafiri ağırlamaktan büyük onur duydum. Bayındırlık ve İskan Bakanı, Devlet Bakanı olarak bir dönem Türkiye ziyaretinin zirvesinde yer alan Prof. Onur Kumbaracıbaşı, çok yakın dostu Sefa Sirmen’i ziyaret için İzmit’e gelmiş. KOÜ Tıp Fakültesi’nde Sirmen’e geçmiş olsun diledikten sonra, yanında bulunan CHP İl Başkanı Sarıbay’a, “İsmet’i özledim. Bir uğrayayım.” demiş. Sarıbay telefonla arayıp, “Onur Hoca ile birlikte bir kahve içmeye gelmek istiyoruz.” dediğinde çok heyecanlandım. 
Onur Hoca ile tanışıklığımız, 1980’li yıllara uzanır. 1987 Genel Seçimleri’nde, genel merkez kontenjanından Kocaeli listesi 1’inci sırasına yerleştirilmişti. İlimizdeki pek çok kişi karşı çıkıyordu. Kocaeli’de Onur Hoca ile ilk tanışan kişilerden biriydim. Olağanüstü bir adamdır. Bana göre hem çok önemli ve değerli, hem alabildiğine mütevazı bir adam. Sokak adamı değildir. Seçim dönemlerinde bile, yapmacık biçimde “Sokak adamı” gibi görünme gayretine girmez. Herkesle dostluk kurabilir. Herkesle oturup konuşabilir. Ama gerçek bir “Elit” olduğunu da mutlaka hissedersiniz.


1987 seçimleri döneminde Onur Hoca’nın İzmit’teki hayatının büyük bölümü o dönemler Sanayi Sitesi’nde bulunan gazete binasında, benim odamda geçmişti. Hemen her sabah gelir, benim odamda çayını içip, bütün gazeteleri gözden geçirirdi. O’nun Bakanlığı döneminde Kocaelispor kafilesi içinde birlikte bir Lizbon gezimiz oldu. 1991’de Kocaeli’deki partililer kendilerine yer açılsın diye Onur Hoca’yı istemedi. İstenmediği yere gelmedi, Hatay’dan milletvekili seçildi. 1994’de yeniden Kocaeli milletvekili oldu.


Prof. Dr. Onur Kumbaracıbaşı ile çok uzun sohbetlerimiz olmuştu. Aramızda önemli yaş farkı vardır. Ama hep çok iyi anlaştık. Pek çok kez birlikte yemeğe de gitmiştik. Hayat görüşü, insanlık duruşu adına çok şeyler öğrendim kendisinden. İrtibatımız da hiç kopmamıştı. Ama uzun süredir görüşmemiştik. 
Çok zinde gördüm Onur Hoca’mı. Üstelik bu dönemde pek çok kişinin aksine “Türkiye’nin geleceği” konusunda umutluydu. Biraz bu darbe girişimini konuştuk. Ankara’daki söylentiler, dedikodular hakkında bilgi verdi. Onur Hoca, “Bu yaşananların Türkiye’de herkesin bazı gerçekleri görmesini sağladığına inanıyorum. Kimse suyu geriye akıtamaz. Kimse, Türkiye’yi rayından çıkartamaz. Ülkemizin iyiye gideceğini düşünüyorum.” dedi.

Onur Hoca’ya CHP’nin durumunu sordum; “Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu dönemde doğru siyaset yapıyor. CHP oylarında bir miktar artış olduğunu görüyorum.” dedi. 

Benim için çok keyifli bir sohbetti. Onur Hocam’ı ellerini öperek uğurladım. Umarım, en kısa zamanda yeniden ve daha uzun görüşme imkanı bulurum. 

Işık, tam bir devlet adamı gibi davranıyor
15 Temmuz gecesi Türkiye allak bullak oldu. O geceden bu yana Türkiye’deki en önemli siyasi kişiliklerden biri hiç kuşkusuz Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tır. Işık, o gece olup bitinler hakkında en çok bilgi sahibi kişidir. O gecenin ardından Milli Güvenlik Kurulu(MGK) toplantısına katılan üç sivilden biridir. Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) hazırlıklarının içinde yer alan, Başbakan ile birlikte YAŞ’a katılan kişidir.


Çok büyük olasılıkla yakında yapılacak anayasa değişikliği ile Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri komutanlığı da Fikri Işık’a bağlanacak. Bugün Fikri Işık, Türkiye’de söyleyecekleri, anlatacakları en çok merak edilen kişilerden biridir. 
Dikkat edin, 15 Temmuz gecesinden beri Fikri Işık hiç ortalıkta gözükmedi. O sadece işini yapıyor. Sabahlara kadar uyamadığını, çalıştığını duyuyorum. 15 Temmuz sonrası, hükümetin bütün bakanları Televizyon kanallarında canlı yayından ötekine koştular. Hepsi, Cumhurbaşkanı’nı yağlamak, kendi siyasetlerini yapmak adına yakaladıkları fırsatı kullandılar. Bir askeri darbe girişiminden sonra Sağlık, Kültür, Spor Bakanları televizyonlara canlı yayın konuğu olarak çağırılıyor da, Milli Savunma Bakanı çağrılmıyor mu sanıyorsunuz?


Fikri Işık,  ketum tavrını koruyor. Yüklendiği büyük sorumluluğun ağırlığını taşıyor. 15 Temmuz’dan bu yana İzmit’e bile gelmedi. Hiç konuşmadı. Sadece işini yapıyor. Fikri Işık, artık ülkemizde sayıları çok azalan gerçek Devlet Adamı olma yolunda bence emin adımlarla ilerliyor. “Söz gümüşse, sükut altındır.” derler. Işık şimdilik bildiklerini kendisine saklıyor ve eminim gereğini de yapıyor. 

Bir indirim müjdesi halka ilaç gibi gelir 
15 Temmuz’daki büyük kabusu atlattığımız anlaşılıyor. Ekonomi normalleşmeye başladı. 3.10’a kadar sıçrayan Dolar, yeniden 3 TL seviyesine geldi. Bu arada dünyada ham petrol fiyatları yeniden 45 Dolar seviyesine indi. Rusya ile yeniden sarılıp, sarmalandık. Doğalgazı artık ülkemiz daha düşük fiyattan alıyor.


Enerji Bakanı aylar önce gaz fiyatlarında indirim sözü vermişti. Geçenlerde yeniden “Gazı ucuzlatacağız.” dedi. Aslında şu sıralar tam zamanı. Ekonomimiz de denildiği kadar sağlam gidiyorsa, benzin, mazot, gaz, elektrik fiyatlarında şöyle vatandaşı rahatlatacak indirimler için tam uygun vakittir diye düşünüyorum. Halka ne kadar güzel moral olurdu.

Bu yazı toplam 2084 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum