1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çok önemli bir tesisi neden böyle harcadık?
Çok önemli bir tesisi neden böyle harcadık?

Çok önemli bir tesisi neden böyle harcadık?

Özellikle içinde bulunduğumuz Sonbahar, Türkiye’de fuarlar mevsimidir. İlgilenenler takip ediyorlar. Şu sıralar İstanbul’da Otomobil ve Kitap Fuarları başlıyor. Yalova’da Süs Bitkileri Fuarı

A+A-

Özellikle içinde bulunduğumuz Sonbahar, Türkiye’de fuarlar mevsimidir. İlgilenenler takip ediyorlar. Şu sıralar İstanbul’da Otomobil ve Kitap Fuarları başlıyor. Yalova’da Süs Bitkileri Fuarı var. Bursa İnegöl’de mobilya-dekorasyon fuarı başlıyor.

Aslında Türkiye’de bu tür organizasyonlar için en büyük, en uygun, en özel bina bizim kentimizde bulunuyor. Sefa Sirmen döneminde Eski Gölcük Yolu kenarında yaptırılan, halen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin malı olan Uluslar arası Fuar Merkezi.

O dev binanın yapılış öyküsünü bilirim. İnterteks Fuarcılık firmasının sahibi işadamı Hüseyin Avunduk, “Yap-işlet-devret” modeliyle bu projeyi üstlenmişti. Bataklık alanda Türkiye’de benzeri bulunmayan dev binanın inşaatı başladı. Bina bitmeden 17 Ağustos 1999 felaketi yaşandı. Çok sayıda kazık üzerinde oturtulan Fuar Merkezi Binasında deprem önemli hasara neden olmadı. Ama inşaat durdu. Ardından büyük ekonomik kriz geldi. Fuar Merkezi binasının yapım maliyeti yükseldi. O dönemlerin Türkiye’si, dış ticaret açısından bu kadar hareketli, üretken de değildi. Sektör olarak Fuarcılık da krizden etkilenmiş, gerilemişti.

Hüseyin Avunduk, binayı bitirdi. Birkaç büyük organizasyon girişimi oldu. Daha sonra, Sefa Sirmen maliyetini ödeyip, Fuar Merkezi binasını Büyükşehir Belediyesi’nin malı yaptı.

Fuar merkezi binası, CHP’li yerel yönetimler döneminde de kullanılamadı. Bir ara, Saraybahçe Belediye Başkanlığı sırasında dev binanın bir bölümü, fabrikası yangında zarar gören Montel Mobilya’ya kiralanmıştı.

Sonra hep atıl kaldı.

Hem yetki, hem maddi bakımdan çok güçlü olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi döneminde bu bina tamamen bir kenara atıldı. Yılda bir kez, Alevi inancına sahip vatandaşlarla “Aşura Şöleni” adı altında bir siyasi toplantı düzenlendi. Yılda bir kez de Kitap Fuarı açıldı.

Geçen gün İzmitli genç, başarılı sanatçı, İzmit sevdalısı değerli dost Ragıp Savaş ile sohbet imkanı buldum. Ragıp Savaş, Büyükşehir Belediyesi’nin ve İzmit’in malı olan bu dev bina ile yakından ilgilenenlerden.

3 yıl kadar önce, hem Başkan Karaosmanoğlu, hem o dönemin Genel Sekreteri Münir Karaloğlu ile görüşüp, ikna etmiş, Fuar Merkezi binasının film platosu olarak kullanılmak üzere ihaleye çıkartılmasını sağlamıştı. Savaş, “Özellikle Sayın Karaloğlu bu konuda bana güvendi. Özel bir şartname hazırladık. Dev tesisi film platosu olarak kullanılmak üzere ihaleye çıkarttılar. Sinema sektörü içinden İstanbullu bir firma aldı. Üstelik, yaklaşık 2 yıl boyunca ayda 75 bin TL gibi kira ödedi. Ama onlar da kullanmadılar” dedi.

Ragıp Savaş, Türkiye’de sinema ve televizyon dizileri sektörünün içindeki bir insan. Sektörü çok iyi tanıyor. Hızla büyüyen sinema sektörünün artık büyük bütçeler kullandığını, her yıl 100’e yakın sinema filmi, çok sayıda televizyon dizisi çekildiğini anlattı. Ragıp Savaş, “Bu tesisi Büyükşehir Belediyesi film platosu olarak işletebilir. Çok büyük masrafa erek yok. Binanın ısıtma, havalandırma sistemi elden geçirilecek, kırılıp dökülen yerleri onarılacak. Sonra, biz bu binayı film, dizi çekmek isteyenlere veriyoruz dediğinizde, emin olun şirketler sıraya girecek” diyor.

Savaş, kısa süre bir grup sanatçı arkadaşı ile, bir festivale katılmak için Fas’a gittiklerini söyledi, “Çölün ortasında 8-10 tane büyük film platosu yapmışlar. Hepsinin, ileriye doğru 2 yıllık programı dolu. Türkiye’de de film platosu çok büyük ihtiyaç. Hatta İstanbul Belediyesi başta olmak üzere, pek çok belediye de böyle bir tesis yapmak istiyor. Ama yer bulamıyorlar” dedi.

Yine Ragıp Savaş’ın ağzından bu projenin önemini öğrenelim:

“-Film sektörü çok büyük ve giderek daha da büyüyor. Türkiye’de artık çok yüksek bütçeli, çok iddialı filmler, diziler çekiliyor. Ama plato yok. Bu çok önemli ihtiyaç. İzmit her türlü film çekimi için zaten doğal bir plato. Kışın Kartepe’ye çıkar kar sahnesi çekersiniz. Yazın deniz kenarlarında, Kandıra sahillerinde plaj filmi çekersiniz. Bahar aylarında en güzel doğa görüntüleri yakalanır. Ulaşım çok kolay. Büyük bütçeli bir film çekilirken, setler için çok büyük miktarda metal aksam, donanım, ahşap mobilya gerekir. Fuar Merkezi’nin hemen karşısında Sanayi Sitesi var. Bu kentte mobilya sektörü çok iyi durumda. Yapımcılar, ihtiyaç duydukları her şeyi bu kentte yaptırır, satın alırlar. Büyükşehir Belediyesi, Fuar Merkezi’ni film platosu yapsın, iki yıl isteyene kira almadan kullandırsın. Binlerce kişiye iş imkanı doğar. Kent esnafı kazanır. İki yılın ardından İzmit’teki bu platoda film veya dizi çekmek için yapımcılar kuyruğa girecektir. Türkiye’nin bölgenin böyle bir tesise ihtiyacı varken, İzmit’teki bu çok uygun yapının boş durması, ziyan edilmesi beni çok üzüyor.”

Savaş, bütün bunları çok sevdiğini, çok saygı duyduğunu her fırsatta ifade ettiği Karaosmanoğlu’na anlatmış. Ancak Başkan, “Ben bu işler için para harcarsam, yanlış anlaşılır. Oraya vereceğim para ile, köylerin yolunu yaparım” demiş.

Savaş, Fuar Merkezi binasının eğer fuar organizasyonlarında kullanılamayacaksa Film Platosu haline getirilmesinin İzmit için yapılacak en iyi, en önemli yatırım olacağına, çok ciddi istihdam sağlayacağına inanıyor. Gerekirse, bu proje için hiçbir şey beklemeden Büyükşehir Belediyesi adına çalışacağını da belirtiyor.

İzmit artık, elindeki bu önemli, büyük, görkemli tesisi değerlendirmelidir. Kömür deposu, Ramazan yardımları için hazırlanmış gıda kumanya deposu olarak daha ne kadar ziyan edeceğiz?..

Ya Fuar Merkezi’ni gerçekten Fuar Merkezi olarak kullanalım, ya da Ragıp Savaş’ın önerisini hayata geçirelim. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir hamle yapmasını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.