1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çok önemli bir toplantı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok önemli bir toplantı

A+A-
Bu şehrin sorunları çok fazla. Bu şehirde yapılması gereken çok iş var.. Üstelik bu şehir  dünyanın en hızlı büyüyen , bu nedenle geleceğini çok iyi planlaması gereken bir şehir..
Bizim şehrimizde genellikle siyaset, “Ben bilirim”- “Sen bilmezsin” tartışmasına sıkışıp kalıyor. Bir projeye karar verenler, kendi yaptıkları işin en doğrusu olduğuna inanıp, tartışma gereği duymuyorlar.. Kent için yeni bir proje ile karşılaşan muhalefet de bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığı için, “Bunlar yaptıysa nasıl olsa yanlıştır” diyerek karşı çıkıyor.
Oysa, bu kentte geleceği çok iyi planlamamız lazım.. Tartışa tartışa en doğruyu bulmak, en doğruyu bulduğumuzu anladığımız zaman da bunu hayata geçirmek için hiç engel, pürüz çıkartmadan birlikte çalışmak lazım.. 
İşte bu akşam, bu yönde önemli bir adım atılacak. 
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, geçenlerde CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı aramış. CHP Meclis grubunu  toplantıya davet etmiş.. CHP İl Başkanı Sarıbay da medeni adam.. Başkan’ın davetini kabul etmiş.
Bu akşam saat 18.00’de Büyükşehir Belediyesi’ne ait Antikkapı Restaurant’ta Büyükşehir yönetimi ile CHP’liler bir araya gelecekler. Toplantıya, CHP adına İl Başkanı Sarıbay, 15 Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi katılacak.  Davet sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da, muhtemelen Genel Sekreter Büyükakın ve ekibiyle toplantıya gelecektir. 
Büyükşehir Belediyesi son dönemlerde pekçok önemli proje geliştirdi. En önemlisi Metro..  Yarımca ile  Cengiz Topel Havaalanı arasında yapılacak 32 kilometre uzunluğundaki ilk metro hattı için projeler hazır. Perşembe Pazarı alanının büyük bir meydan ve altının Metro ana durağı olması planlanıyor.
D-100 ve D-130 karayolu zerinde yapılması öngörülen yeni köprülü kavşaklar, battı-çıktılar, tüneller var. Başlayan, ilerledikçe biraz sıkıntı yaratması beklenen tramvay projesi var..
Bu akşamki toplantıda Büyükşehir yöneticileri bu önemli projelerin CHP’lilere detayları ile anlatılması bekleniyor. Bu tür konular muhalefetin önüne Meclis toplantılarında, son anda gelince, itirazlar oluyordu. Şimdi, örneğin tramvay projesinde Yahya Kaptan Mahallesi’nde yapılması gereken bazı zorunlu uygulamalar var. CHP’liler bir ağaç için gürültü çıkartırsa, proje aksayabilir.. Öyle sanıyorum ki, bunlar kent muhalefetine açık açık anlatılacak. CHP’liler ikna olurlarsa destek sözü verecek. İkna olmadıkları konularda yeni öneriler getirecekler. 
Bu toplantıyı çok önemsiyorum. Bu şehirde artık tartışma ile zaman kaybetmeden geleceğe yönelik önemli ve büyük işlerin yapılması lazım.. 
Konu çok;  bu akşamki toplantı belki gece yarısına kadar sürebilir. Konular bir gecede bitmezse, sonra yeniden toplansınlar. Yetmediyse, yeniden toplansınlar. Tartışsınlar.. Birbirlerini anlasınlar.. Projeleri olgunlaştırsınlar. Sonra bu kentte bir iş başlayınca, hiç aksamadan hiç itiraz olmadan devamını birlikte sağlasınlar. Bu şehrin sorunlarını ancak siyaset üstü düşünerek çözebiliriz.
Umarım bu akşamki toplantıda örneğin “Kocaelispor’un geleceği”, örneğin bu kentte “Deniz yolculuğunun geleceği”,  “Teleferik zorunluluğu” gibi konular da gündeme gelir. Kentin yerel iktidarı AK Parti ile, yerel muhalefet CHP her şeyi, kentin her konusunu  detayları ile görüşmelidir.. Başkan Karaosmanoğlu’nu böyle bir toplantıyı düşündüğü için, CHP İl Başkanı Sarıbay’ı, böyle bir toplantı davetini hiç kompleks taşımadan kabul ettiği için kutluyorum. 

*Santa Barbara bu şehrin kızıdır 
Kocaeli’de herkes, her fırsatta “Turizm”den söz eder. Gerçekten de bu kent, hem coğrafi konumu, hem bin yıllar öncesinden kalan tarihi eserleri ile dünyada turizm potansiyeli en yüksek bölgelerden biridir. Ama  kabul edelim ki, bizim şehrimize bir tek kişi bile “Turizm amacıyla” gelip, gitmez.. 
Bugün 4 Aralık.. İzmit’le ilgili tarih kayıtlarına geçmiş çok önemli bir efsanenin  1780 nci yıldönümü.. 
4 Aralık 735 tarihinde, o dönemlerde Nikomedia olan bu topraklarda, kentin valisi, henüz 17 yaşındaki kızı Santa Barbara’yı, İzmit’te başını kestirerek idam ettirmiş. Santa Barbara’yı  babasının eliyle idama götüren olay ise, Hıristiyan Dininin kurucusu İsa’ya bağlılığını, ona inancını ifade etmesi.. 
Hıristiyan alemi, Santa Barbara’yı “Azize” kabul ediyor. Bugün dünyada 45’den fazla  şehrin adında Santa Barbara var.. Tarih, bu genç kızın İzmit’te yaşadığını ve idam edildiğini yazıyor ama, dünyanın pekçok şehri Santa Barbara’yı sahiplenmek istiyor.  Bugün İzmit’te Bağçeşme bölgesinde Santa Barbara’yı anmak için ayin düzenlenecek. Nedense, yerel yönetimler, yerel siyaset Santa Barbara’yı hiç sahiplenmedi. Bugünkü anmayı da bir sivil toplum örgütü düzenleyecek. Yine İstanbul’dan, hatta dünyanın bazı bölgelerinden Hıristiyan din adamları gelecekler. 
Santa Barbara-ya da Azize Barbara- bu şehrin kızıdır. İzmit’in sahiplenmesi lazım. Bu şehir Santa Barbara’yı sahiplenir, hiç değilse 4 Aralık’larda güzel bir anma töreni düzenlerse, emin olun her yıl dünyanın pekçok bölgesinden binlerce kişi  bu şehre gelir. Bazı Hıristiyanlar için Santa Barbara’nın yaşadığı, idam edildiği yeri ziyaret etmek, kendilerince çok önemli. Ama biz şehir olarak hiçbir şey yapmıyoruz. Özellikle turizm konusunda çok iddialı ve hevesli olan İzmit Belediyesi’nin Santa Barbara konusunu ciddiye almasını, sahiplenmesini öneriyorum. İzmit’i bir turizm şehri yapacaksak, elimizdeki en önemli kozun Santa Barbara olduğunu kabul etmek zorundayız.
*Bu paralar bizim cebimizden çıkıyor
Bir dönem, Türkiye’de bir fırtına estirildi. Balyoz ve Ergenekon davalarında bu ülkenin çok önemli insanları tutuklandı, cezaevine konuldu. İnsanlar dertlerini anlatamadan yıllarca cezaevlerinde yattılar. Sonra bütün bu işlerin “Paralel yapı” tarafından kurulmuş “Kumpas” olduğu ortaya çıktı. Şimdi,  çoğu yurt dışına kaçan Paralel yapı hakim ve savcılarının cezaevlerinde çürütmek istediği, ama daha sonra aklanan insanlar devlete dava açıyorlar.
Balyoz davasında 3 yıl 8 ay tutuklu kalan Emekli Korgeneral Engin Alan devlete dava açtı.  Kazandı. Devlet Alan’a 1 milyon 363 bin TL tazminat ödeyecek. Böyle yüzlerce kişi var. Hatta, Şike davasından yatan Aziz Yıldırım bile devletten tazminat alacak. 
Haklılar, helal olsun. Ama bu tazminatların miktarı, milyar TL’ye (katrilyon)  ulaşacak. Çok büyük paralar. Bizim, yani vatandaşın cebinden, bizim ödediğimiz vergilerden çıkacak. 
O boşu boşuna tutuklanıp yıllarca cezaevlerinde yatanlara elbette çok yazık. Ama bu fukara millete de yazık değil mi?
*Ah, şu fidanlar bir tutsa
Körfez Belediyesi, önemli ve manalı bir proje başlattı. Başkan İsmail Baran, “Yarımca Kirazı”nı yeniden üretmek, canlandırmak için, 50 bin Kiraz fidanı ürettirmiş. Körfez ilçede bahçesi bulunan evlere, toplu konut sitelerine dağıtıyor. Hatta geçen gün, ilk Kiraz fidanını Körfez TOKİ Konutları 2 nci etap sitesinin bahçesine kendisi dikti.
Yarımca Kirazı, bir efsaneydi. Kiraz zaten yazın en güzel meyvelerinden biridir. Hele Yarımca Kirazı’nın tadına doyum olmazdı. Yol kenarlarından bir şey almak adetim değildir. Ama eskiden Kiraz zamanı İstanbul’a gidip gelirken, mutlaka Yarımca’da yol kenarından kiraz alırdım. Pekçok Yarımca Kirazı satıcısı çocuk, genç o yolda hayatını kaybetmişti.
Şimdi o bölgede Yarımca Kirazı ağacını dikecek yer kalmadı. Her yer beton. Her yer fabrika, her yer liman. Ama o bölgenin toprağı, bu kiraz için çok özel. Umarım, Başkan Baran’ın projesi hedefine ulaşır. İlk aşamada 50 bin fidanın yarısı tutsa, kiraz verse, sonra bu proje geliştirilip bölgede daha fazla kiraz ağacı dikilse, birkaç yıl sonra yeniden çok az miktarda da olsa Yarımca Kirazı bulabilsek fena mı olur?..
               
*İskoçya’dan gelen Samir 
Bu kentte yaşayan insanların pek çoğu hiç gitmemiş, hiç ilgilenmemiş olabilir. Ama Türkiye’nin en büyük, en fazla çeşitte hayvan barındıran Hayvanat Bahçesi, bizim ilimizde Darıca’da bulunuyor.  Darıca’daki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, büyük fedakarlıklarla yıllardır ayakta tutuluyor. Zaman zaman öğrenciler buraya götürülüyor.
Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ne, İskoçya’dan yeni bir hayvan gelmiş. Türkiye’de bir eşi daha bulunmayan, nesli tükenmek üzere olan tek boynuzlu Hint Gergedanı, 7 gün süren zorlu deniz yolculuğunun ardından Darıca Hayvanat Bahçesi’ne teslim edilmiş. Samir 7 yaşında, 3.5 ton ağırlığında. Darıca’daki yeni evinde, kendisine 3 dönümlük özel bir alan ayrılmış.  Hergün 15 kilo hazır yem,  10 kilo meyve, 10 kilo yonca, 7-8 dal yaprakla beslenecek. Hergün yaklaşık 50 kilo yemek verilecek.
Darıca’ya gelen tek boynuzlu Hint Gergedanı Samir ile ilgili haberi okurken, bu kent için kaç defa “Çok büyük Hayvanat Bahçesi” yapılacak sözü verildiğini hatırladık. Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 ve 2014 seçim vaatlerinde Hayvanat Bahçesi projesi ve görselleri vardır. Ama en küçük bir adım atılmadı. Hiç değilse, Darıca’da büyük fedakarlıklarla ayakta tutulan bu çok özel Hayvanat Bahçesi’ne destek verilmeli.
*CHP’de geleceği parlak bir genç: Küçükkaya 
Bizim ilimizde kolay kolay siyasetçi yetişmiyor. Hele CHP’de hiç yetişmiyor. 30 yıldır ilimizde CHP’nin aktörlerini biliyorsunuz. Sağdan bakın aynı, soldan bakın aynı.
Şimdilerde yıldızı parlayan bir genç adam var:Mehmet Ümit Küçükkaya.. 
Ben kendisini tanımazdım. Biraz sıksak, belki akraba da çıkacağız. Son ilçe kongresinde, karşısında partinin pek çok ağabeyi dikilmesine rağmen büyük başarı elde etti.
1979 doğumlu Küçükkaya.. Zabıtan Mahallesi’nden çok genç yaşta siyasete girmiş. Sempatik, güleryüzlü.. Gerektiğinde kavga ettiği adamla, daha sonra el sıkışmasını bilen.. Son kongre başarısı az iş değildi. Kendisine göre hedefleri var.. İyi CHP’li. Dün ziyarete geldi, uzun uzun sohbet ettik.
İzmit ilçe başkanı olarak patiye yeni, yakışır bir bina kazandırmak istiyor. CHP İl ve İzmit ilçe binalarının birlikte yer alacağı binanın, şehrin doğusunda, M.Alipaşa veya Bekirdere bölgesinde olması gerektiğine inanıyor. Siyasette kendisine destek verenlere karşı vefalı. Karşısında yer alanlara ise düşman değil.. 
Yazın Mehmet Ümit Küçükkaya adını bir kenara. CHP’nin bu kentte uzun bir aradan sonra ortaya çıkarttığı yeni bir isim. Siyasette geleceği olan bir isim.
Bu yazı toplam 609 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.