1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çok şey değişecek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok şey değişecek

A+A-

Günlerdir siyasetle yatıyor, siyasetle kalkıyoruz. Bugün son. Bu akşam saat 17.00’den itibaren her türlü siyasi propaganda yasak. Yani yarınki gazetede siyaset yazamayacağız.

Bilirsiniz, 1 Nisan Şaka Günü’dür.. Biz, kent olarak çok farklı 1 Nisan’a ulaşacağız.

Büyükşehir Belediye Başkanımız değişiyor.  15 yıllık Karaosmanoğlu dönemi sona eriyor. Karaosmanoğlu, bu kenti en uzun süre yöneten belediye başkanı olarak kenara çekiliyor. Büyük olasılıkla aynı partiden Tahir Büyükakın Büyükşehir’in yeni Başkanı olacak. Ama Karaosmanoğlu’nun yerine Büyükakın’ın geçişi bile emin olun kent için büyük bir değişim olacak.

Yeni bir vizyon, yeni bir karakter, yeni bir yönetim anlayışı geliyor. İlçelerin de belediye başkanları değişiyor. 1 Nisan sabahı itibariyle bu kentte pek çok şeyin değiştiğini göreceğiz. Yine AK Partili adaylar kazanabilir. Bu kez çok daha zor gözüküyor ama yine 13-0 da olabilir. Ama her şeye rağmen büyük değişim olacak.

Belediyelerde kadrolar çok büyük ölçüde değişecek. Her yiğidin bir yoğurt yiyiş biçimi vardır derler. Yeni Belediye Başkanlarının farklı yoğurt yiyişini göreceğiz. Çok büyük olasılıkla göz bebeğimiz, sevdamız İzmit’in Belediye Başkanlığı koltuğuna, çok uzun yıllar sonra bir kadın oturacak. İzmit’e kadın eli değecek. Bu da büyük bir değişim olacak.

Emin olun, kimin kazandığı, kimin kaybettiği hiç umurumda değil. Ama biliyorum ki; kentimize yeni bir heyecan, yeni bir ruh gelecek. Herkes biraz daha fazla çalışacak, işine biraz daha fazla sarılarak çalışacak.

Değişim her zaman iyidir. Değişim umuttur, heyecandır. Bizim kentimizin de bir değişime, bir yeni canlanmaya çok ihtiyacı vardı. Yeni dönemde bu kent için, bu ülke için hepimizin çok daha fazla çalışması, işine daha fazla dört elle sarılması gerekiyor.

Bu ülke bizim, bu kent bizim.. 1 Nisan’dan itibaren sandıktan halkın oylarıyla kim çıkarsa çıksın, o kişinin etrafında kenetlenip, daha güzel Türkiye, daha mutlu Kocaeli için çalışmamız gerekiyor.

Mutlaka sandık

numaranızı öğrenin

Kime oy vereceğiniz hiç önemli değil. İsterseniz, önünüze gelecek oy pusulalarının hepsinde aynı siyasi partinin ambleminin altına “Tercih” mührünü vurabilirsiniz.

İsterseniz, farklı farklı siyasi partilerin adaylarına oy verirsiniz.

Kime oy vereceğiniz önemli değil ama yarın sandık başına gidip oy vermeniz çok önemli.

Oy vermenin masrafı yok. Para ödemeyeceksiniz. Oy vermek, size bu ülkenin, bu devletin sunduğu en önemli hak. Aynı zamanda bir vatan görevi.

Yarın oy verebilmeniz için, nerede oy vereceğinizi bilmeniz gerekiyor. Çok büyük olasılıkla kaydınız, 24 Haziran’da oy kullandığınız okul binasında, aynı numaralı sandıktır. Ama sandıklardaki seçmen sayıları değişti. Bu nedenle, sizin oy kullanacağımız sandık da değişmiş olabilir. Özellikle büyük mahallelerde artık eskisi gibi seçmen bilgi kağıtları seçmenlerin ellerine ulaşmıyor.

Ama teknoloji çok gelişti. İnternetten “Yüksek Seçim Kurulu” sitesine girip, “Seçmen sorgula” bölümünü açıyorsunuz. Vatandaşlık numaranızı yazıyor, yarın hangi okulda, kaç numaralı sandıkta, hangi sıra numarasında kayıtlı olduğunuz çıkıyor.

Yarına bırakmayın. Hala bilmiyorsanız, bugünden oy kullanacağınız sandığı öğrenin. Yarın da gidip, oylarınızı kullanırsınız.

Kaybedenler hemen

tatile çıksınlar

Çok zor ve yoğun bir seçim dönemi geçirdik. Vatandaş olarak biz yorulduk ki, adayların halini siz düşünün. Günlerdir doğru dürüst uyku uyumadılar. Bütün adaylar kilo verdi. Hepsinin sesi kısıldı. Hepsinin cebinden önemli miktarlarda para çıktı.

Hepsi, binlerce kişiyle tokalaştı, öpüştü veya kafa tokuşturdu.

Sarımsak kokusu, ter kokusu, kötü, mide bulandıran ucuz parfüm kokusu birbirine karıştı..

Erkek adaylar var, kadın adaylar var. Eşler birbirini göremedi. Haftalardır birbirlerinin elini tutamadı. Çocuklar annelerinin, babalarının yüzünü göremedi.

Adaylar için arkadaşlık, dostluk, aile ilişkileri, hepsi bozuldu. Tamamen farklı bir mücadelenin içine girdiler. Koşuşturmayla geçen çok hareketli bir günün ardından tam yatıp uyuyacakken, partililer aradı, “Şurada 15-20 kişi toplandı. Seni bekliyorlar. Görmek istiyorlar” dedi. Giyindi, kuşandı adaylar, haydi, o toplantıya da yetişti.

……………..

Hepimiz insanız. Etten kemikten yapıldık. Bunca koşuşturma, bunca umudun ardından, yarın akşam sonuçlar ortaya çıkacak.

Emin olun, siyasette bazen kazanmak, kaybetmek demektir. Kaybetmek ise, kazanmak olabilir. Siyaset kader meselesidir.

Ama bilirim, seçim kazanmak dünyanın en büyük hazzı, çok umutlandıktan sonra seçim kaybetmek, dünyanın en büyük insani yıkımıdır.

Pazartesi sabahı, yeniden aynı bölgede aynı insanların arasına çıkacaksınız. O insanların büyük bölümü, propaganda döneminde sizin yüzünüze gülmüş, sarılıp öpmüş, “En büyük başkan bizim başkan” diye kendisini yırtarcasına bağırmış.

Ama siz kaybetmişsiniz. Aynı insanların sizin yüzünüze bakışındaki alaycılık, yüreğinize mızrak gibi saplanacak. Siz, günlerdir yanınızda koşturan, size gerçekten inanmış, geleceğini sizin kazanmanıza endekslemiş insanlara karşı kendinizi mahcup hissedeceksiniz.

…………………

Yarın gece seçimi kaybettiğini gören bütün adayların, pazartesi sabahı ailelerini veya en yakın dostlarını yanlarına alıp, bir tatile çıkmalarını öneriyorum.

Emin olun, seçim sonrasının ilk günlerinde, seçimi kaybettiğiniz bölgede kalmak size çok ağır, çok acı gelecektir.

Hem yıpranan aile bağlarını yeniden güçlendirmek, hem gerçek dostlarla hiçbir beklenti içine girmeden yeniden buluşmak, hem de “Ben bu seçimi neden kaybettim?” sorusuna kendi benliğinizde en doğru, en gerçekçi cevabı verebilmek için tatile çıkmalısınız.

Seçim kaybeden bir aday olarak bütçenizin ne kadar sarsıldığını, banka hesaplarınızın ne kadar eridiğini bilemem. Ama elinizde kalan son parayı da, bundan sonraki hayatınızın düzeni için tatile ayırmalısınız. Eşinize sarılmalı, çocuklarınızla oynamalı, dostlarınızla tavla atmanın keyfini yeniden yaşamalısınız.

Hayat, seçimlerden ve siyasetten ibaret değildir. Hayat, yaşamaya değer. Seçim kaybetmek hiç kimse için dünyanın sonu değildir.

DUVAR YAZISI

Yarın içki satışı yasak.

Pazar gecesi evde

sevinç veya hüzünden biraz

içecekseniz, bugünden önlem alın.

Bu yazı toplam 2549 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum