1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çok sıkışacağız
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok sıkışacağız

A+A-
İzmit, her yıl  okulların tatile girmesiyle birlikte, yaz aylarında tenhalaşır.. Hem de öyle bir tenhalaşır ki, şaşarsınız. Sonra okulların açılmasıyla birlikte, sonbaharda yeniden hareketlenir. Her yıl, bir öncekinden çok daha kalabalık, çok daha  sıkıntılı ve sıkışık bir İzmit’le karşılaşır, şaşarsınız.. 
Bu yıl da özellikle Ramazan Bayramı’nın ardından İzmit’ten adeta insanlar çekildi. Şehir boşaldı. Arabanızla şehir merkezinde istediğiniz yere kolayca gidip gelebilir, istediğiniz yer veya çok yakınında aracınızı park edecek yer bulabilir hale geldiniz. Kimse şehir içinde trafikte sıkışmadı. 
Bu dönemde, bu şehirde çok fazla iş yapılabilirdi. Toplu taşıma güzergahları üzerinde deneme-yanılma yöntemiyle bazı değişiklikler yapılabilir; kentin kalabalık dönemlerinde trafiğin çok sıkıştığı yerlerde küçük bazı dokunuşlar yapılabilirdi. Yapılması gereken alt yapı, üst yapı işleri varsa, bu dönemde yapılabilirdi. 
Hiç biri yapılmadı. Koskoca Ramazan, ardından sıcak ve tenha günler, yan gelinip yatılarak heba edildi. Yakındır, şunun şurasında bir ay kadar zaman kaldı. İlkokul, ortaokul, liseler tekrar açılacak. KOÜ’ye 70 bin civarında öğrenci gelecek. Bir avuç alan üzerinde sıkışıp kalan İzmit’te yine adım atacak yer bulamayacak, araba ile iki adım mesafe gidemeyeceğiz. 
…………
Önümüzdeki sonbaharla birlikte şehrimizde yaşayacağımız sıkıntının önceki yıllardan da fazla olacağını tahmin ediyorum. Bakın, yeni Valilik binası önünde, D-100 üzerinde yeni bir yaya üst geçidi yapılıyor. Elbette yapılması lazım. Bu üst geçidin daha yeni Valilik binası yapılırken inşa edilmiş, şimdiye bitmiş olması gerekirdi. İnşaata yeni başladılar. Bugünden itibaren, bu yaya köprüsü inşaatı nedeniyle, ilçe minibüslerinin İzmit içindeki güzergahı değişecek. İlçe minibüslerinin bugünden itibaren 20 gün süreyle Salim Dervişoğlu Caddesi’ni kullanacağı açıklandı. Her türlü bahse girerim.. Bu iş, 20 günden çok daha uzun sürecektir. 
D-10’de Symbol AVM köprülü kavşağı şimdiye kadar çoktan bitmiş, o bölgede trafik normale dönmüş olmalıydı. Köprü inşaatları bitti, ama iş bitmedi. 24 Eylül’de başlayacak Kurban bayramına kadar bu kavşağın tamamen biteceğini de hiç sanmıyorum. 
Halen bu yolda, Kartepe’den İzmit merkeze geliş yönünde sabahları saat 09.00’dan itibaren trafik sıkışıyor. Araç konvoyunun bir ucu Brisa kavşağına gelmişse, diğer ucu Köseköy trafik ışıklarında oluyor. Okullar kapalı. Nüfus az. Bu haldeyken böyle.. Hele açılsın okullar, üniversite. Çıksın servis araçları yola. Felç olacak bu şehrin trafiği.
………..
Koskoca yaz geçti. Şehrin tenha günleri geçti. Kıl oldu, tüy oldu, şu tramvay inşaatı bir türlü başlamadı. Şehir içindeki tramvay yolu inşaatı bu kenti felç edecek. Hiç değilse bu konuda çok iyi planlama yapmak gerekiyor. Tramvay yolu eski DMO binasının bulunduğu yerinden başlayıp, Otogar’a ulaşacak. Yol inşaatının 2017 yılı şubat ayında bitmesi öngörülüyor. Bu yaz mevsimini heba ettik ama, önümüzdeki yaz aylarında, yani 2016’nın yaz mevsiminde inşaat sürüyor olacak. Planlama iyi yapılmalı. Şimdi önümüzdeki son bahar ve kış aylarında, yani kent yükünü tutmuşken, trafik açısından en az sıkıntı yaratacak yerlerde çalışma yapılabilir. Önümüzdeki haziran ayında okullar yeniden tatile girdiğinde, İzmit Trafiğini en çok etkileyecek bölgelerdeki çalışmalara hız verilebilir. 
Eğer bu planlama yapılmazsa,  tramvay yolu inşaatının Şahabettin Bilgisu Caddesi’ndeki,  Rafet karacan Bulvarı’ndaki, Yenişehir Mahallesi’ndeki bölümlerinde İzmit tıkanır, biter. İzmit adım atamaz hale gelir. 
………..
Yaz aylarında toplu taşıma güzergahlarında, İzmit şehir içindeki trafik düzeninde bazı değişiklikler, denemeler yapılabilirdi. Hiç biri yapılmadı.  İzmit’e batı yönünden girişte; Gar mevkiinden, ya da Eski Garajlar sapağından şehir merkezine gelişte,  bütün araçlar nedense Cumhuriyet Caddesi’ne yönlendiriliyor.
Oysa, şehrin merkezindeki alternatifi de olmayan iki büyük cadde, aynı yönde kullanılıyor. Hürriyet Caddesi de, Cumhuriyet Caddesi de batı-doğu yönünde işliyor. Ama eski 1 nci geçit mevkiinden gelen araçların neredeyse tamamı, Cumhuriyet Caddesi’ne giriyor. Sonra bu cadde,  Fevziye Camii önüne gelmeden tıkanıyor. İlerleyemiyor. Oysa, her iki araçtan birinin, eski 1 nci geçit mevkiinde Hürriyet Caddesi’ne yönlendirilmesi gerekir. Böylelikle, Cumhuriyet Caddesi’nin yükü azaltılabilir. 
………
Büyükşehir, bu yılsonuna kadar bu kentin trafiğine toplu taşıma amaçlı 200 büyük otobüs daha sokmaya hazırlanıyor. Bir tane yeni yol, yeni damar açılmamış.. Bir tane kavşak düzenlemesi yapılmamış, yazın başlamış, bitmiş olması gereken projelerin neredeyse tamamının yapımı geçe bırakılmış.. Ne yapacak bu şehir 15 Eylül’den sonra.. Nasıl hareket edecek?.. Bırakın araçları, yayalar için bile yürüyecek yer bulamaz hale geleceğiz. 
belki de en iyisi şimdiden bir bisiklet edinmek.. Çocuklar, gençler okullarına; yetişkinler işlerine bisikletle gidip gelsinler.. 
Bu yaz mevsiminin bu kadar boş geçirilmesi, bu kent hazır tatile çıkmış, boşalmışken kronik sorunlarının azaltılmasına yönelik hiçbir şeyin yapılmamış olması; hatta tam tersine, yapılacak ne kadar iş varsa hepsinin şimdi bu günlere bırakılmış olması çok ciddi bir yönetim zafiyetidir. Bunun faturasını hepimiz ödeyeceğiz. 
İzmit şu günlerde hala tenhayken, tadını çıkartın. 15 Eylül’den sonra bu şehirde çok fazla sıkışacağız. Bırakın özel araçları, ambulanslar, itfaiyeler yetişmeleri gereken yerlere yetişemeyecek. Birbirimizle çok kavga edeceğiz.. 
Bu yazı toplam 404 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum