1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. CONKBAYIRI KOLEJİ VE CEMAATLER
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

CONKBAYIRI KOLEJİ VE CEMAATLER

A+A-

Haberi aldığımda İzmit dışındaydım..Arkadaşım arayarak “Sevcan sana şok bir haberim var, çok şaşıracaksın. Başiskele Conkbayırı Koleji FETÖ/PDY Örgütü şüphesiyle mühürlendi, yani ne olur bilemem ama şimdilik kapatıldı” dedi.. Haydaa Conkbayırı Koleji ve Fetö.. Akıl alır gibi değil..Gerekten çok şaşırmıştım.. Çünkü bu okulla torunum Efe’den dolayı güzel bir iletişimimiz vardı..Conkbayırı Kolejini bir çok okul içinden özene, bözene seçmişlerdi.. Ailemiz içinde o ayrıcalıklı adından ve dünya bakışından dolayı gururla bahsediliyordu artık Efe’nin okulundan.. Okula, sık yapılan anlamlı etkinlikler adına ve küçük Efe’den aldığım ısrarlı davetler sonucu bir çok kez gitmiştim.. Ve, o okulda Atatürk’ü, Cumhuriyeti, Kurtuluş Savaşını, 23 Nisan’ın özünü ve ilgi alakanın seviyesini içimde hissetmiştim.. Yaptıkları akılcı seçimlerinden dolayı kızımı ve eşini sıkça kutlamıştım.. Hele de öğrencileri ve velileri aileleri gibi gören, severek eğiten, insancıl duygu ve davranışları aşılayan öğretmenleri sevgiyle anıyorum..

Kızımın okul velisi olan arkadaşları bana büyük üzüntü içersinde anlattılar çaresizliklerini.. Bu, “Kurunun yanında yaşın yanmasının ta kendisidir” diyorlar.. Ancak, içlerindeki acaba nın cevabını da bulamıyorlar.. Okul müdürünün tüm itirazlarına rağmen on beş güne yaklaşan zaman dilimi içinde en ufak bir aydınlatıcı gelişme yaşamamışlar..

Ya çocuklar.. O minicik yavrular..Ne olup bittiğinden bi haber.. Başka bir özel okul sahibiyle konuşuyorum.. O kadar üzgün ki size anlatamam.. Neden mi.? O günahsız çocuklara ne söyleyeceklerini bilememelerinden.. Onları kontenjanın dolması nedeniyle kapıdan döndürmenin verdiği huzursuzluk ve utançtan.. Tamam.. Bu durum mutlaka aydınlanacak, ama ana babaların çektikleri üzüntünün ve küçücük beyinleriyle ne olduğunu anlamanın mücadelesini verirken ruh yapıları bozulan çocukların geleceği adına açılan yaradan kim ve nasıl sorumlu olacak, merak ediyorum..

Ülkemiz kırk yıla yakın öyle bir belanın elinde hamur gibi yoğrulmuş ki, inanması kolay değil.. Feytullah Gülen Cemaati.. Bu kişi Türk milletinin yarısından fazlasını kendisine bağlamış.. Neden.. Ben düşündükçe çıkamıyorum işin içinden.. Biz öyle bir ortamda yetişmedik.. Sadece Müslümanlığın gerekçeleri öğretildi. Kur anın Allah’ın kelamı olduğu anlatıldı..İnancına asla şüphe duyulmayan dindar büyüklerin arasındaysa şu sözleri duyduğum olmuştur..” Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeye yaptığı en önemli hizmetlerden biride din ve devlet işlerini ayırması, dolayısıyla tekke ve zaviyelerin kapatılmasıdır” sözleridir.. Hakikaten, eğer tersi olaydı bu ülkede kendi görüş ve düşüncelerine göre kaç tane farklı dini örgüt olurdu haydi bir düşününüz ?..

Bu konuda halkımızın merakı büyük, biliyorum.. İki kişinin bir araya geldiğinde bu konuya mutlaka değindiklerine de eminim.. Cemaatler ve Tarikatlar ülkemizin ve dünya ülkelerinin bir gerçeği mutlaka..Bakınız Eski İstanbul Müftüsü Prof. Mustafa Çağrıcı tarikat ve cemaatlerin asli fonksiyonunun ne olduğunu ne kadar güzel özetlemiş..

“Tarikatların ve cemaatlerin geleneğinde şu üç şey asla yoktur..

1-Adam devşirmek

2-Para devşirmek

3-Makam devşirmek.. Yani, şu anın olmazsa olmazları.. Çok enteresan değil mi.? Ya işte böyle sevgili okurlar..Ben sizin için araştırdım ve ülkemizde var olan belli başlı tarikat ve cemaatlerin isimlerini yazarak merakınızın az da olsa giderilmesine yardımcı olmak istiyorum..

1-İsmail Ağa Cemaati. Önderi. ( Mahmut Ustaosmanoğlu)

2-Feytullah Gülen Gurubu

3-İskender Paşa Cemaati (Zahit Koktu, Esat Coşan ve şimdi oğlu Nurettin Coşan)

4-Erenköy Cemaati ( Muradiye Vakfı) Tahir Büyükkörükçü, (gazeteci) Ahmet Taşgetiren ve Topbaşlar..

5-Süleymencılar.Önderleri. (Kemal Kaçar’ın torunları, Denizongun kardeşler.

6-İhlasçılar.. Işıkçılar (Enver Ören)

7-Kırkıncı hoca ve Yazıcılar gibi (Nurcu Gurubu)

8-Nakşibendi Yahyalı Cemaati. Önderi (Ramazan Dinç)

9-Melamiler. Önderi. (Ahmet Arslan)

10-Hakikatçiler. Önderi. (Ömer Öngüt)

11-Hanzeviler. Önderi. ( Muhammet Muta Hanzevi)

12-Menzilciler. Önderi. (Abdulbaki Erol)

13-İcmalciler. Önderi. (Prof. Dr. Haydar Baş)

14-Uşşakiler. Önderi. (Fatih Nurullah)

15-Cerrahiler. Önderi. (Ahmet Misbah Ermenkul)

16-Kadiri Muhammediye. Önderi. (Muhammet Ustaoğlu)

17-Hizbul Tahrir.

18-Tillocular.

19-Galibiler. Önderleri. (Hacı Galip, Hasan Kuşçuoğlu)

20-Halveti Tarikatının Şabaniye Kolu..

21-Adnan Hoca Gurubu..

22- Mustafa İslamoğlu Gurubu..

Evet efendim.. Ben bu kadarını bulabildim.. Ama inanıyorum ki dahası da var..

 

Bu yazı toplam 5398 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum