1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Çöp depolama meselesini teknik adamlar anlatmalı
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çöp depolama meselesini teknik adamlar anlatmalı

A+A-

Bence Kocaeli’nin en acil sorunu, çöp depolama alanının tamamen dolmasıdır. Cevabı verilmesi gereken en önemli soru da çöplerini nereye depolanacağıdır. Kocaeli’nde günde 2 bin ton, yılda yaklaşık 730 bin ton çöp çıkıyor.

Korkunç bir rakam…

Geçmişte vahşi depolama görüntüsü ve kokusunun travma yaşattığı bir şehiriz, herkes çöp deyince o görüntülerle düşünüyor, öyle değil ama sonuçta çöp bu, nereye depolanacak dense kıyamet kopuyor. Sanılıyor ki yine öyle çöp dağları ortaya çıkacak.

Şimdi, öyle böyle iki noktaya karar verildi.

Ancak dün yazdım, kimse evinin önünde çöp konteyneri istemez. Herkes komşunun evinin önüne konsun istiyor. Hatta bazıları bizim mahalleye olmasın diyor.

Bildiğiniz “Sakarya’ya, Yalova’ya yapalım” diyenler oldu.

İşte böyle bir zor süreç…

TUNCAY İNCE NELER SÖYLEDİ

Böyle olunca herkes bir şeyler söyledi.

Özgür Kocaeli gazetesi, bu kentin referans gazetesi… Son tahlil herkes burada kendini bulmak istiyor, haklılar da. Biz çöp meselesi konusunda polemiklerden uzak bir süreç izlemeye çalışıyoruz. Tahir Büyükakın’ın somut açıklamaları sonrası, bölge halkının eylemini de haber yaptık ve duyurduk.

Eylemin yapılacağı gün Sarışeyh Muhtarı Tuncay İnce aradı. Sitem etti. Soyadından kolayca anlaşıldığı üzere AK Parti’nin olay adamı Şener İnce’nin ağabeyi. Özetle Tuncay İnce şunları söyledi:

“Çöp depolama tesisinin aciliyetinin farkındayız. Bu elbette bir yere yapılacak. Biz çöp depolama alanı, geri kazanım ve bertaraf tesislerinin önemini biliyoruz. Ama seçilen yer kesinlikle yanlış. Çevresinde küçük küçük de olsa çok sayıda köy var, cezaevi var. Verimli ve çok güzel bir coğrafyadan bahsediyoruz. Tarıma uygun bir coğrafyadan bahsediyoruz. Kardeşim siyasetçi. O siyaset yapıyor olabilir ama biz siyaset yapmıyoruz. Sadece toprağımızı korumaya çalışıyoruz. Burası tarım bölgesi. Seçilen yer yanlış. Biz bölge halkı ve Kandıralılar olarak bunun düzeltilmesini istiyoruz. Sesimizin duyulmasını istiyoruz.

SİYASİLER KARIŞMAMALI

Hatırlatmak isterim…

Genel Sekreter iken “Sadece üç yıl kaldı. Acele etmeliyiz” diyen Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra da meseleyi daha da acil hale gelmiş şeklinde kucağında buldu. Daha önce bu konuda kararlılık gösterilmedi. Yakma tesisi meselesinde bulunan her yer kamuoyu tepkisiyle değişmişti.

Ve hep siyasete malzeme oldu.

Ayrıca yakma tesisi meselesinden de vazgeçildi, bakanlığın, Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ve hamiliğinde başlattığı Sıfır Atık Projesi’ni uygulama gerekliliği oluştu. Ama altını çiziyorum, gelişmeler ve süreç ne olursa olsun bu teknik bir konu…

Siyasilerin bu meselede işi yok. Çünkü siyasetin olduğu yerde siyasi fayda ya da duygusallık oluyor.

CHP’liler bu kez sakin ve sağduyulu davranıyor ama İYİ Parti kanadında bu meseleyi politik düzlemde konuşma isteği var.

Aslında Tahir Hoca, doğru bir yöntem izledi. Süreç başladığında akademik odalar ile birlikte davranma kararı aldı. Öyle de yaptılar, -benim bildiğim- 16 nokta tespit edildi. Gebze ve Kandıra’daki yerler dahildi. Akademik odalar bu konuda açıklama yapmalı. Fikrini söylemeli. Konu siyasete kalmamalı.

AYNI ŞEYLER TRAMVAY YAPILIRKEN DE YAŞANMIŞTI

Başta söylediğim gibi hepimizde tarihsel bir travma var. Vahşi çöp depolamayı düşünüyoruz. Öyle değil. Koku dışında bu mesele çok farklı… Bize işin bu tarafı, teknik tarafı iyi anlatılmalı. Nasıl, ayrıştırılacak, nasıl geri kazanım çalışması yapılacak ve nasıl bertaraf edilecek ve en nihayetinde nasıl depolanacak, çevresel etkiler nasıl yok edilecek…

Dere yatağı deniyor. Tam nokta neresi anlatılmalı.

Teknik adamlar konuşmalı, bilgilendirmeli.

Hele de sosyal medya üzerinden mikro milliyetçi çıkışlar ile dahil olunabilecek bir süreç değil. Bölge halkı elbette tepki gösterir ama sürece dair konuşan siyasiler çözüm önerisi de sunmalıydılar.

Yok.

Hatırlayın tramvay yapılırken de nasıl tepkiler oluşmuştu. Ancak bittikten sonra görüş bambaşka bir şey oldu. Doğru anlatılırsa bu noktada da durum değişebilir.

Herkes üzerine düşeni yapmalı.

KONU ACİL KODUYLA ÖNÜMÜZDE DURUYOR

Son söz; bu mesele acil koduyla önümüzde duruyor, internet tıklanmasını artırmak, sosyal medyada mikro milliyetçi gider yapmak, bundan siyasi olarak bize ne düşer diye davranmaktan öte teknik adamlar konuşmalı.

Bekliyoruz.

Bu yazı toplam 1567 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum