1. HABERLER

  2. Çöp Fabrikası için düğmeye basıldı
Çöp Fabrikası için düğmeye basıldı

Çöp Fabrikası için düğmeye basıldı

Dün sabah Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde, kentimizin geleceği açısından çok büyük önem taşıyan bir proje ile ilgili tanıtım toplantısı vardı.

A+A-

Bu projenin resmi adı “Kentsel Katı Atık’tan Enerji Üretim Tesisi”. Yazı boyunca hep bu kadar uzun ismi kullanmanın anlamı yok. Kısaca “Çöp Fabrikası” diyeceğiz. Basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın bilgi verdi. Büyükakın, bu basın toplantısı ile birlikte, kentin geleceğini yakından ilgilendiren bu önemli proje için de düğmeye basılmış olduğunu açıkladı.

Genel Sekreter Büyükakın konuyu çok iyi anlattı. Yerel basına vermek isteği ana mesaj şu oldu:

“-Bu kentin çöplerini yakarak bertaraf etmek için süremiz daralıyor. Bugün düğmeye bastık, 4 yıl sonra fabrika çalışabilir. Bizim şehrimizin evsel atıklarını depolayacak alanlarımız 3-4 yıl içinde tükenmiş olacak. Yani daha fazla gecikmeden bu tesisi yapmamız lazım. Paramız da hazır. Çöp Fabrikası konusunu siyasi malzeme yapmayalım. Polemik konusu yapmayalım. 5 yıldır bu konu üzerinde çalışıyoruz. En uygun yeri seçtik. En gelişmiş projeyi getiriyoruz. Artık önümüzü açık tutun, şu işi bitirelim.”

Her şeyden önce kent kamuoyunun şu konuyu iyi ayırması lazım. Halen Alikahya mevkiinde bulunan, Sefa Sirmen döneminde yapılan mevcut Çöp Fabrikası, tehlikeli atıkları yakarak bertaraf eden bir tesis. Kentin evsel atıklarının büyük bölümü de bu tesisin bulunduğu alana getiriliyor. Ama orada yakılmıyor. Düzenli depolama denilen yöntemler çöpler toprağın altına gömülüyor.

Yapılacak yeni tesise tehlikeli sanayi atıkları gelmeyecek. O atıklar yine mevcut Alikahya’daki tesiste yakılmaya devam edilecek. Yeni yapılacak tesise sadece evsel atıklar gelecek. Yakılacak, enerji üretilecek. Bu tesiste üretilecek enerji de KOÜ Umuttepe Yerleşkesi’ne, öğrenci yurtlarına, çevredeki köylere ısınma enerjisi olarak verilecek.

YERİ: İZMİT ORMAN DEPO ALANI

Genel Sekreter Büyükakın, Çöp Fabrikası konusuna çok vakıf. Çok da güzel anlattı. Basın toplantısı,  dev ekranda halen Türkiye’de evsel atıkları vahşi depolama yöntemiyle açık alanlarda depolayan şehirlerin çöplük görüntüleri ile başladı. Diyarbakır, Van, Tekirdağ, İzmir, Balıkesir, Manisa gibi illerin, eskiden bizim bugün Outlet Center bölgesindeki çöplüğümüze benzer çöplükleri gösterildi.

Türkiye’de evsel atık yakma tesisi kurmak için ilk harekete geçen kent bizim kentimiz. Bizim kentimizde halen kişi başına günde ortalama 1 kilo çöp çıkıyor. Bugün için günlük evsel atık miktarı yaklaşık 2 bin ton. Bu rakam, hem refahın ilerlemesi hem nüfusun artışı ile her geçen gün yükselecek. Bu kadar çöpü bu şehrin vahşi depolama yöntemi ile bir yerlerde toplaması mümkün değil. Zaten Genel Sekreter projenin özetini şu sözlerle anlattı:

“-Her yer çöplük olsun istemiyoruz. Bir tane tesis olsun, bütün çöpler bertaraf edilsin istiyoruz.”

Büyükşehir Belediyesi, 5 yıl önce başlayan çalışmalar kapsamında bu tesis için 7 ayrı yer belirlemiş. Bizim şehrimizde çöplerin yüzde 76’sı, kentin kuzey bölgesinde toplanıyor. Yani böyle bir tesisi gidip Başiskele, Gölcük, Karamürsel’de kurmanız mantıksız. Çöpün en kısa yoldan tesise getirilmesi lazım. Büyükşehir belediyesi, her açıdan uygun 7 bölge belirlemiş. Kent kamuoyu geçtiğimiz yıllarda ve aylarda bunlardan sadece Dilovası ve Körfez ilçe bölgelerindeki yerleri duymuştu. Tabii ikisinde de büyük gürültüler çıkmıştı. Büyükakın, “Bu nedenle diğer belirlediğimiz yerleri gizli tuttuk. KOÜ, İTÜ, Gebze Teknik Üniversitesi’nden uzmanlar, Çevre Mühendisleri Odası ile birlikte çalıştık. Arazi maliyetinden ulaşıma, yerleşim alanlarına yakınlıktan su havzalarına mesafesine kadar çeşitli kriterleri uzmanlar değerlendirdi. Yeri buna göre belirledik” dedi.

Belirlenen yer, KOÜ Umuttepe Yerleşkesi’ne 5 kilometre mesafede(daha kuzeyde) İzmit Orman Depo alanı denilen bölge. Eski İstanbul Yolundan ayrılan bir sapaktan ulaşılıyor. En yakın yerleşim alanı Üçgaziler Köyü, bu tesise 2.5 kilometre uzaklıkta. Daha sonra bölgede Kabaoğlu, Arızlı, Sekbanlı Köyleri var. Tesisin İzmit şehir merkezine mesafesi 13 kilometre. Genel Sekreter dev ekranda bizim ilimizde yapılacak tesisin Viyana, Paris, Amsterdam gibi Avrupa kentlerinde yerleşim alanları içinde yapılmış ve çalışan örneklerini gösterdi. Kalabalık heyetler, hatta bizim şehrimizde yapılacak tesise yakın köylerin muhtarları bu tesislere gidip, yerinde inceledi. Doç. Dr. Büyükakın, “Bu tesisin bırakın çevresini, fabrikanın içinde bile çöp kokusu duymayacaksınız. Bu tesisin çevreye etkisi, bir çimento fabrikasının çevreye etkisinin yanında çok çok azdır” dedi.

Büyükakın, “Artık kimse engel olmasın. Bugün düğmeye basıyoruz. Bu tesisi 4 yıl içinde bitirmemiz yazım. Paramız da hazır” dedi. Basın toplantısı sonrası Antikkapı’da kahvaltıya geçildi. Büyükakın‘la yan yanaydık. Dedim ki; “4 yıl süre veriyorsunuz. Bunun 1.5 yılı bürokratik işlemler. Ancak 2.5 yıl sonra temel atılacağını söylediniz. Devlet yönetimi de AK Parti’de. Çevre Bakanlığı sizin, Orman Bakanlığı sizin. Bu kentin bu tesise biran önce ihtiyacı varsa, bu 1.5 yıllık bürokrasi süresini azaltmak sizin elinizde değil mi?”

Genel Sekreter her zaman böyle konuşmaz. Tek kelime ile yanıt verdi, “Haklısın” dedi. Umarım, bakanlıklardaki bu bürokratik işlemlerin süresi kısaltılır. Biz bu kent için ihtiyaç olan bir çöp fabrikası yapacağız. Adamlar Derince’de denizi doldurup liman yapmak için bütün bürokratik prosedürleri 1-2 ay içinde alabiliyorlar.

EN ÖNEMLİSİ GERİ DÖNÜŞÜM

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Büyükakın, Çöp Fabrikası için seçilen bölgeyi çok güzel anlattı. Bu kentin böyle bir tesise olan ihtiyacını da çok güzel anlattı. Ama basın toplantısında vurguladığı çok önemli bir konu vardı. Şunları söyledi:

“-Bugün Almanya toplanan evsel atıkların yüzde 65’ini geri dönüşüm için ayırıyor. Ekonomiye kazandırıyor. Çöplerin yüzde 35’i yakılarak imha ediliyor. Çöp Fabrikası yapmak önemli ama bizim önce bu kentte, bu ülkede geri dönüşüm konusunu geliştirmemiz lazım. Biz yapacağımız tesise, çöpleri toplama merkezlerinde ayrıştırdıktan sonra geri dönüşüm dışında kalanları götüreceğiz. Geri dönüşüm için de kent halkının bize yardımcı olması lazım. Karpuz çöpü, kese kağıdı, yemek artıkları ile metal ambalajları aynı yere atmamak önemli. Büyükşehir olarak okullardan başlayarak bu konuda da eğitime çok önem veriyoruz.”

İzmit Belediyesi’nin atık yağlar için bile ayrı tesisleri var. Kağıt atıkların, ambalaj atıkların, cam, metal atıkların mutlaka evsel çöplerden ayrı tutulması lazım. Bunu başarabilirsek, İzmit’in kuzeyinde,  İzmit orman depo alanı denilen bölgede yaklaşık 800 milyon TL harcanarak yapılacak tesis de daha büyük anlam kazanacak. Üstelik, bunu başarabildiğimiz oranda yeni yapılacak tesisin ömrünü uzatmış, kapasitesini en zirvede kullanmış olabileceğiz.

Lütfen artık kimse bu konuda gürültü patırtı çıkartmasın. Çöp Fabrikası oraya olmaz, buraya olsun tafralarını tartışmayalım. Bu tesis yapılırken, kentin birkaç bölgesine de çöp toplama ve ayrıştırma merkezleri konulacak. Evlerin çöplerini toplayan kamyonlar bu merkezlere gelecek. Yüklerini büyük kamyonlara aktaracak. Tesise çöpler bu büyük kamyonlarla gidecek.

Tahir Büyükakın’ın konuştuğu, benim katıldığım son basın toplantısı tramvay ile ilgiliydi. Müteahhit firma yetkilileri de vardı. Büyükakın o toplantıda, “Bugünden itibaren 550 gün sonra İzmit’te tramvay çalışacak” demişti. O iş, 550 günde bitmeyecek. Dün, Çöp Fabrikası için “4 yıl vade” verdi. Umarım, en geç 4 yıl içinde bu tesisi çalışır hale getiririz. Aksi halde, evimizdeki çöpü evin içinde depolamak zorunda kalacağız.

dsc_0549-001.jpg

DOÇ. DR. TAHİR BÜYÜKAKIN

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Çöp Fabrikası’nın yerini açıkladı, proje hakkında önemli bilgiler verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.