1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çöp Fabrikası konusunda artık top Büyükşehir’de
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çöp Fabrikası konusunda artık top Büyükşehir’de

A+A-

Geçen hafta içinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Tahir Büyükakın ile görüşme fırsatı bulmuştum. Büyükakın, “Tutturdun tramvay diye. Bu şehrin daha önemli sorunları var. Biran önce yeni Katı Atık Yakma Tesisi’nin inşaatına başlamamız lazım. Ama bu konuda muhalefetin, sivil toplum örgütlerinin, kentin desteği gerekiyor. Bize bu konuda yardımcı ol” demişti.

Alikahya’daki çöp tesisinin ömrü tükenmek üzere. Şehir sürekli kalabalıklaşıyor. Nüfusu 2 milyona dayanan Kocaeli’nin bir an önce yeni Katı Atık Yakma Tesisi’nin inşaatına başlaması lazım. Bu konuyu en çok yazanlardan biriyim. Büyükşehir Belediyesi, yeni çöp fabrikası için önce Dilovası’nda bir yer belirledi. Bölge halkı karşı çıkınca vazgeçti. Sonra Körfez ilçe sırtlarında bir yer bulundu. Ama oradan da tepki geldi, geri adım atıldı.

Genel Sekreter Büyükakın ile görüşmemizin ardından bu sütunlarda bir kez daha yeni çöp fabrikasının gerekliliğini anlatan bir yazı yazdım. Yerel muhalefetin ve özellikle Çevre Mühendisleri Odası’nın bu konudaki desteğinin öneminden söz ettim. Hemen olumlu yanıtlar geldi.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bu şehir için yeni çöp fabrikası şarttır. Biz her konuda desteğe hazırız.” dedi. Sarıbay, Büyükşehir Belediyesi’nin ilimizde yapılacak örnekleri göstermek amacıyla Viyana ve Paris’e düzenlemeyi planladığı teknik geziye, parti adına temsilci vereceklerini de açıkladı. Yani, yeril muhalefetten bir itiraz yok.

Hemen arkasından Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi bir kurumsal açıklama yaptı. Çevre Mühendisleri Odası da, yeni çöp fabrikasının zorunluluk olduğunu, üstelik biran önce yapımına başlanması gerektiğini vurguladı.

Yani, top artık Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde. Kimsenin yeni çöp fabrikasına itirazı yok. Kimse bu konuyu siyasi polemik konusu haline getirmeyecek. Böyle bir tesisin maliyeti 600-800 milyon TL. Büyükşehir Belediyesi kredi olarak bu parayı hazırlamış. Ayrıca böyle bir tesis yapmaya başladığınızda, vatandaştan ek vergi alma (hane başına ayda 10 TL)  hakkı var.

Yapılacak iş, yeri belirlemek. Böyle bir tesisin İzmit-Derince-Körfez sınırları içinde bir yer olması lazım. Ulaşımı kolay olması lazım. Yerleşim alanlarından, su havzalarından uzak olması lazım. Katı atık yakma tesisinin yapılacağı alanın  hakim rüzgarlarının tespit edilmesi lazım…

Şimdi başlarsak, tesis 4 yıl sonra devreye girecek. Oysa bizim mevcut düzenli depolama alanlarımızın 28-30 aylık bir kapasitesi kaldı. Artık vakit kaybetmemek lazım. Hatta, Viyana, Paris gezilerine bile gerek yok. Büyükşehir bir an önce bu tesisin kurulacağı yere açıklayıp, ihaleye çıkmalıdır.

CHP’li Kent Bayramlaşması

2004 yerel seçimleri ile birlikte, ilimizde AK Parti’nin yerel iktidarı başladı. 2009 ve 2014 yeril seçimleriyle,  AK Parti’nin yerel iktidarı pekişti. 2014 seçimleriyle birlikte, ilimizdeki bütün belediyeler AK Parti’li oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  iktidara geldiği 2004 yılından itibaren güzel bir gelenek başlattı: Kent Bayramlaşması... Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda Büyükşehir’in öncülüğünde Kent Bayramlaşması düzenlendi. Dileyen herkesin katılabildiği, herkesin davetli olduğu, kent insanı ile kent yöneticilerinin bir araya gelip bayramlaştığı çok güzel bir gelenek ortaya çıktı. 2004 yılından buyana da hiç aksatılmadan devam etti.

Ülkemiz siyasetindeki gerginlik, toplumdaki bölünmüşlük nedeniyle, son yıllarca CHP bu bayramlaşmalara kurumsal katılım göstermiyordu. CHP’li Erol Köse, Turan Sarı, Hikmet Erenkaya gibi isimler bireysel katılım yapıyorlardı, ama CHP örgütü bu bayramlaşmada yer almıyordu.

15 Temmuz sonrası oluşan havanın etkisiyle, bugün farklı bir Kent Bayramlaşması gerçekleşecek. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, beraberinde iki milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan ile birlikte Dolphin avlusundaki bayramlaşmaya katılacak.

Organizasyonun ev sahipleri Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk. Eminim, CHP’lileri kucaklayacaklar, başköşede yanlarından ayırmayacaklardır. Bugün daha kalabalık, daha samimi,  kent sorunlarının kent büyükleri arasında ayaküstü de olsa konuşulup, tartışıldığı daha verimli bir Kent Bayramlaşması bekliyorum. Bu tür buluşmaların herkes için faydalı olacağına da inananlardanım.

Çok güzeldi dün sabah İzmit

Bayram sabahı da çok erken kalktım. Boş trafikte çevreyi keyifle seyrederek geliyorum. Çisil çisil yağmur yağıyor.

Eski garajlardan şehre girdim. Ne sıkışık trafik, ne park sorunu. Fırında sıcak simit için kuyruk var. İzmit’in sokakları pırıl pırıl, tertemiz... Eskiden her sokak arasında, hatta ana cadde üzerinde kurban kesilirdi. Her yer kan olurdu. Şimdi öyle bir şey yok. 

1988 yılında, yaz sıcaklarına rastlayan bir Kurban Bayramını hatırlıyorum. Hava çok sıcaktı. Herkes kurbanını ortalık yerde kesmişti. Üstelik, İzmit’te bir damla su yoktu. Bütün bayram günleri susuz geçmişti. Ertesi yıl (1989) Sefa Sirmen İzmit Belediye Başkanı seçildi. Yuvacık Barajı’nı yaptı. İzmit, bir daha susuz kurban bayramı geçirmedi.  Yıllardır her bayram sabahı olduğu gibi, gazeteye ilk ben geldim. Şu benim güzel kentim 1960’lardaki, 70’lerdeki nüfusuyla, sosyolojik yapısıyla kalsaydı, ne kadar güzel olurdu.

DAHA AZ AMA YİNE SIKILDI

Dün sabah, şehrimizde yine çok fazla silah sıkılmasından korkuyordum. İzmit merkez dahil, ilimizin pek çok bölgesinde yine silah sıkıldı. Ama geçen bayrama göre sanki daha azdı. Bazı camilerde, Bayram namazı öncesi  imamlar da halkı bu konuda uyarmış.

Güvenlik güçlerinin denetimi falan yoktu ama,  belli ki, geçmiş bayramlarda havaya silah sıkmayı marifet sayanların bir kısmı, bu bayram kurban kesme telaşına düşünce,  eline tabanca, tüfek almak yerine elinde bıçakla, satırla olmaktan yetinmiş.

Bayram boyunca, tenha,  sorunsuz, gürültüsüz, temiz bir İzmit’te yaşayacağımızı umuyorum. Bu tatilde de bir yere gitmeyip, buralarda kalanlara, İzmit’in bu halinin tadını çıkartmalarını tavsiye ederim.

Bu yazı toplam 1948 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum