1. HABERLER

  2. Çöp Yakma Tesisi ile ilgili sorular ve yanıtları
Çöp Yakma Tesisi ile ilgili sorular ve yanıtları

Çöp Yakma Tesisi ile ilgili sorular ve yanıtları

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’dan İzmit Orman Depo Alanı’nda yapılacak Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretme Tesisi hakkında kafalara takılan bazı sorulara verdiği yanıtları dinleme fırsatım oldu.

A+A-

İzmit’te giderek ısınan bir konu. İş uzadıkça yorumlar ve görüşler farklılaşıyor. Bu nedenle son durumla ilgili bir değerlendirme yapmak adına soru ve yanıtları paylaşmak istiyorum:

Soru: Çöp fabrikası madem bu kadar zararsız, Yuvacık’a neden yapılmıyor?

Yanıt: Çöp Yakma Tesisi’nin yeri 3 ayrı üniversite tarafından teknik, ekonomik ve çevresel faktörlere bakılarak belirlendi. Kuzeyden güneye, doğudan batıya bütün alternatifler ele alındı. İşin ekonomik tarafı bir yana, su havzalarına yakınlığına dikkat edildiğinde Körfez, Derince, İzmit ve Dilovası’nda 7 nokta belirlendi. Bunun 4’ü İzmit’teydi. Bilim insanları tarafından yapılan incelemelerde İzmit’te belirlenen bölgeler arasında Yuvacık’ın olmamasının başlıca nedeni şehrin su havzasının burada bulunmasıydı. Kentin içme suyu da burada bulunan Yuvacık Barajı’ndan karşılanıyor. Çöp fabrikasının çevreye zararı yok ama su havzasının ortasına bunun yapılabileceği anlamına da gelmiyor.

Soru: Çöp fabrikası ileride büyütülüp, İstanbul dahil çevre illerden de bu bölgeye çöp taşınabilir mi?

Yanıt: Kocaeli’de günlük çöp miktarı 1.600 ton hesaplandı. Fabrika 2.000 ton kapasiteli ve ömrü 25 yıl. Bu kapasiteyi ileride artırmak mümkün değil. Kaldı ki, Kocaeli nüfusu her yıl 60.000 kişi artış gösteriyor. En geç 6 yıl sonra bu fabrika Kocaeli’nin tamamına yetmeyecek. Bu yüzden İzmit’teki fabrika bittikten sonra Gebze’ye 2’nci fabrikanın kurulması kaçınılmaz olacak.

Soru: Çöp yakma işlemi sırasında ortaya çıkacak gaz ve duman şehri nasıl etkileyecek?

Yanıt: Çöp yakma işleminden sonra karbondioksit gazı açığa çıkıyor. İnsanın nefes verdiği sırada ortaya çıkan gazla aynısı. Umuttepe yolunu kullanan araçların egzozundan çıkan ağır metallerden oluşan gaz bundan en az 10 kat daha tehlikeli. Her türlü ölçüm ve karşılaştırmaya hazırız. Dolayısıyla kuzey rüzgârlarıyla zehirli gazlar gelmesi ve havayı olumsuz etkilemesi söz konusu değil.

Soru: Alikahya’daki çöp fabrikası İZAYDAŞ da kokmayacak deniyordu ama koku yayıyor. Bu fabrikada da aynı şeyin olmayacağını nasıl garanti ediliyor?

Yanıt: Alikahya’da yakarak yok etme işlemi sadece fabrikalardan çıkan kimyasal atıklarda uygulanıyor. Evsel atıklar ise İZAYDAŞ’ın çevresindeki arazide açıkta toprakla örtülerek depolanıyor. Diğer bir ifadeyle çöpler dışarıda toplanıyor, yakılmıyor. Yeni çöp yakma tesisinde ise evsel atıklar yakılacak. Fabrikaya çöpler ayrıştırma merkezlerinden çok büyük konteynerler içinde kapalı olarak gelecek. Yakma ocaklarına tesis içinde ve yine kapalı alanda ters vakumlu sistemlerle çekilerek dökülecek. Her şey kapalı alanda olup, biteceği için fabrika bahçesinde bile çöp kokusu olmayacak.

Soru: Çöpleri yakmak yerine neden gömmüyoruz?

Yanıt: Çöpleri eski usul, açık alanda vahşi depolama sistemiyle yok etmek sürekli yeni alanlar gerektiriyor. Bu şekilde sürekli yeni araziler aramak zorundayız. Yakarak bertaraf işlemiyle bu sorun ortadan kalkıyor. Ayrıca gömerek depolamanın, Alikahya’daki gibi çevreye yayacağı kötü koku sorunu var.

Soru: Bu fabrika İZAYDAŞ’ın yanına yapılacaktı, neden vazgeçildi?

Yanıt: İZAYDAŞ’ın yanında bulunan evsel atık depolama alanın 4’te 3’ü artık doldu. Küçük bir bölge vardı, biz orayı biraz daha genişletip yer kazanalım, kalan 3 yıllık depolama alanı süresini uzatalım istedik. Çevre halkı yeni fabrikayı oraya yapıyorsunuz diye karşı çıktı, ayaklandı. Söylenti buradan başladı. Ama bizim başından itibaren oraya çöp yakma tesisi yapma düşüncemiz hiç olmadı. Çünkü çöplerin dökülmesi için kalan 4’te 1’lik bu alana yeni yakma tesisini kurmak istesek, 4 yıl boyunca çöpü nereye dökecektik? Ayrıca yeni tesiste çöp yakıldıktan sonra bir kül ortaya çıkacak. Bunu da dökecek bir alan lazım. İZAYDAŞ çevresinde böyle bir alan da kalmadı.

Soru: İZAYDAŞ kalkacak mı?

Yanıt: İZAYDAŞ ile yeni tesis belirttiğim gibi farklı işler yapıyor. İZAYDAŞ’ta kimyasal maddeler yakılırken, yeni tesiste evsel katı atıklar yakılacak. Bu nedenle İZAYDAŞ kalkmayacak. Ama çevresindeki evsel atık depolama alanı kapatılmış olacak, buraya artık çöp dökülmeyecek.

Soru: Çöp yakma tesisinin yapılacağı alan Umuttepe Hastanesi ve kent ormanına çok yakın değil mi?

Yanıt: Çöp yakma tesisinin Umuttepe Kampüsü’ne uzaklığı kuş uçuşu 4,7 km. Ayrıca tesisin kurulacağı alan eğimli. Dolayısıyla ne Umuttepe’den bakıldığında tesis; ne de tesisten bakıldığında Umuttepe Kampüsü görülmüyor. Belki çok az bacanın ucu görülebilir ama Umuttepe’den bu tesisin varlığını hissetmek mümkün değil.

Soru: Çöp kamyonları şehir içi trafiğine yük getirmeyecek mi?

Yanıt: İzmit’teki çöp kamyonları dahil, hiçbir çöp taşıma aracı şehir içini kullanıp bu tesise gitmeyecek. Gebze, Körfez, Derince’den gelecek araçlar kuzeyden Eski İstanbul Yolu ve bittiğinde Kuzey Marmara Otoyolu’nu; doğuda ve güneyde kalan ilçeler de Kandıra Yolu’nu kullanacak.

Soru: Zararlı ve kötü kokan gazların depolanıp, gece uyurken salınacağı söyleniyor. Böylece kimse zararlarını anlamayacak deniyor.

Yanıt: En çılgın ama en çok karşılaştığımız soru bu! Evde odun sobası yakarken gazını bir yerde saklamanız mümkün mü? Burada günde en az 1.600 ton çöp yakılacak bir ocaktan bahsediyoruz. Bu gazı veya dumanı bir yerde depolama teknolojisini bilen varsa dünya ile paylaşsın, müthiş bir buluş olur!

 Soru: Sadece evsel atıklar mı yakılacak? Evsel atıklar içine karışan petrokimya ürünlerin yakılması sakınca yaratmayacak mı?

Yanıt: Bu tesiste sadece evsel atıklar yakılacak. İZAYDAŞ’taki gibi fabrika atıklarını burada yakmak kesinlikle söz konusu değil ve bu yönde bir düşünce asla yok. Evsel atıklar içinde bulunacak plastik, tıbbi ve petrokimya ürünleri de burada yakılmaması gerekiyor. Bunun için halkın geri dönüşüm maddeleri konusunda bilinçlenmesi ve çöpleri evlerinde ayrıştırması çok önemli ama bununla birlikte ilçelerin hepsinde çöp toplama merkezleri kurulacak. Çöpler direkt yakmaya gelmeyecek. Bu tesislerde ön işlem görüp, ayrıştırıldıktan sonra sadece evsel atıklar fabrikada yakılacak. Yine de gözden kaçan durumlar olabilir. Bu nedenle tesisin bacasında kullanacağımız teknoloji çok önemli. Gelişmiş filtre sistemleriyle bu riskin de önüne geçilecek.

Son bir not: Genel Sekreter Büyükakın, bu ve benzeri sorularla sürekli karşılaştıklarını, açıklamaları dinleyenlerin tesisin zararsız olduğunu kabul ettiğini ama iş icraata geldiğinde kimsenin sorumluluk almaya yanaşmadığını belirtiyor, bu duruma çok şaşırdığını söylüyor.

İlk denemeye göre fena değildi

Biraz, esnafı rahatsız etmemek,

Biraz, trafiği sıkıştırıp, insanlara lanet okutturmamak telaşından olsa gerek çok hızlı, çabuk ve sessiz bitti ama;

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle cumartesi günü Perşembe Pazarı ile Sabri Yalım Parkı arasındaki yürüyüşü, ortaya koyduğu fikir ve ruh adına ben olumlu buldum.

İlk kez farklı siyasi görüşten temsilcilerin yan yana olmayı denediği bu yürüyüşün bütün aksaklıkları ve hatalarını ilk deneme olduğu için hoşgörüyle karşıladım. Gelecek yıl tedirginliği ve şaşkınlığımızı atarak, tramvay inşaatı bitip, trafik rahatlayınca güzergahı daha da uzatarak Cumhuriyetimizi yine böyle hep birlikte, omuz omuza, daha da coşkulu kutlamalıyız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum