1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çöpleri ayıklamak kesinlikle yasak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çöpleri ayıklamak kesinlikle yasak

A+A-
Kentimizin son günlerdeki gündemi malum, “Çöp”. Bir tarafta Körfez’de kurulması  gündemde olan Çöp Fabrikası’na yönelik tepkiler var. Diğer yanda, İzmit’te İzmit Belediyesi’nin  ellerindeki “Çek Çek” denilen arabalarla konteynerleri didikleyip, geri dönüşümde kullanılan çöple toplayan ve bu işten ekmek yiyen insanlara yönelik  Belediye’nin yasaklama kararı.
Önceki gün İzmit Belediyesi  Çevre Koruma Kontrolü  Hakan Yıldız ile İzmit Belediyesi Zabıta Müdürü  Nihat Kaymak ziyaretime geldiler. Çöplerden geri dönüşüme uygun maddeleri toplayanlara getirilen yasağın gerekçelerini  Hakan Yıldız şöyle anlattı:
“-Bu belediye olarak bizim tek başımıza aldığımız karar değil.  Çevre Bakanlığı’nın geçen yıl çıkarttığı bir yönetmelik var. Aslında bütün ilçe belediyelerinin uygulaması lazım. Biz uygulamakta kararlıyız.  İzmit Belediyesi’nin  geri dönüşüm konusunda çok başarılı çalışmaları var.  Geçen yıl  5.950 ton  ambalaj atığı, 156 ton(150 tonu  işyerlerinden)  atık yağ,  5 ton atık pil, 260 ton ömrünü tamamlamış araç lastiği  topladık, geri dönüşüme kazandırdık. 4 ayrı geri dönüşüm müteahhitti ile çalışıyoruz. İzmit Belediyesi olarak  çöplerden geri dönüşüme uygun olanları ayırıp değerlendiren müteahhitlerden para alıyor, bu para ile İzmit’teki okulların eksiklerini tamamlıyoruz. “
Hakan Yıldız,  İzmit merkezde konteynerleri didikleyerek geri dönüşüme uygun parçaları toplayanların,  şehir merkezinde büyük sıkıntı yarattığını, bunların  organize  şekilde çalıştığını anlattı, şöyle konuştu:
“- Şehir merkezine kamyonlarla geliyorlar. Birkaç tane yönetici pozisyonunda eleman var. 1540-200 kadar büyük bölümü Roman hemşerimiz, bir kısmı Suriyeli göçmeni bu işte çalıştırıyorlar. Konteynerlerden toplanan atıkları, geri dönüşüm müteahhitlerine satıyorlar. Müteahhitlerin de işine geliyor. Teşvik ediyorlar. Bu iş İzmit’te tam anlamıyla organize olmuş. Şehir kirletiliyor. Trafikte sorun çıkıyor. Esnaf çok rahatsız. Tartı4şmalar oluyor. Biz artık bu çekçeklerle  konteynerlerin didiklenmesine  izin vermeyeceğiz. Çevre Bakanlığının yönetmeliğini uygulayacağız. Bu işten ekmek yiyen insanların, gerektiğinde çöp müteahhitlerinde işe girmesini sağlayacağız. İzmit Belediyesi olarak biz doğruyu yapıyoruz ve bu konuda destek bekliyoruz.”
Zabıta Müdürü  Nihat Kaymak da  bu çekçek arabalarla çöpleri didikleyenlerin neden olduğu olaylardan örnekler verdi. Yıldız ve Kaymak, benim için çok önemli bilgiler içeren bir dosya da hazırlamışlar. Konuyu anladığımı sanıyorum. İzmit Belediyesi doğru  olanı yapıyor ve bu konuda kararlı görünüyor. 

*16 Ocak’ın önemi
Geçen Pazar (10 Ocak) Dünya Çalışan Gazeteciler Bayramı’ydı. Yani, dünyadaki bütün gazetecilerin bayramı. 
Bugün(16 Ocak) Kocaeli Basını Onur Günü’dür.. Kocaeli için, bu kentte basın-medya  camiası içinde olanlar için çok önemli, çok değerli ve anlamlı bir gün. 
………
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bütün ulusu yanına alıp, Kurtuluş Savaşı’nı noktalıyor, vatan topraklarını işgalci emperyalistlerden temizliyor. 30 Ağustos 1922 Büyük Zafer’in tarihi. Ülke düşmanlardan temizlenmiş ama, bir yönetim biçimi yok. Atatürk, bir yandan devrimlerine başlıyor. Diğer taraftan,  yakın çalışma arkadaşları ile birlikte ülkenin ve devletin yapısını kafasında şekillendiriyor. 
Dönemin Atatürk’e çok yakın isimlerinden Halide Edep ve Adnan Adıvar’ın girişimi ile,  16 Ocak’ta  İzmit’te  bir basın toplantısı organize ediliyor. Atatürk İzmit’e geliyor. 16 Ocak 1923 günü saat 15.00’de  İzmit Kültür Tepesi mevkiindeki tarihi Av Köşkü’nde  basın toplantısı başlıyor. Türkiye’nin , İstanbul basınının seçkin gazetecileri, bazı  yabancı gazeteciler davetli. 16 Ocak günü saat 15.00’de Av Köşkü’nde başlayan toplantı, ertesi gün sabaha karşı saat 03.00’e kadar, yani 12 saat devam ediyor. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulacağını, ilk kez bu toplantıda Türkiye’ye ve dünyaya  ilan ediyor. Zaten aynı yılın 29 Ekim günü de Cumhuriyet ilan edilmişti. 
16 Ocak İzmit basın Toplantısı, Cumhuriyet tarihimizin en önemli  ayrıntılarından biridir. Bizim şehrimizin, Kocaeli basınının geçekten onur günüdür. Yaşatılması ve  anlatılması gerekir. Bu basın toplantısının düzenlendiği Av Köşkü binası ve bahçesinin bu şehir için önemini vurgulamak için de bir fırsattır. 
“Sen 16 Ocak Kocaeli basını onur günü etkinliklerine katılacak mısın?” diye soracak olursanız, “Hayır” derim. Bir dönem Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptım. Benim dönemimdeki  16 Ocak kutlaması muhteşemdi dönemlerde Kocaeli basını gerçekten kaliteliydi. Onurluydu. Kendimi hiç kimseden ayırmıyorum. Hep birlikte son yıllarda çok prestij kaybettik. Bu gün bu kentteki yerel medya yapılanmasını da,  gazetecileri sözde temsil eden örgütlerin yapılanmasını da hiç doğru bulmuyorum. Bu nedenle, 16 Ocak  kutlamalarında ben yokum. Ama 16 Ocak bu kent için çok önemli bir tarihtir. 16 Ocak bu kentte gazetecilik yapan herkes için  layık olunması gereken çok önemli  tarihtir.


*Şiddetle ve nefretle kınıyorum
Sabah gazeteye geldim. Günlük yazılarımı yazacağım.. Önümde yerel-ulusal gazeteler..
Hürriyet’i aldım.. Manşette,  kahpe terörün uyurken katlettiği 4 yaşındaki  Mevlide İrem’in o masım yüzlü fotoğrafı.
Posta’yı aldım.. Yine  Diyarbakır Çınar’da gece yarısı terör örgütünün polis lojmanına yaptığı bombalı saldırıda ölen insanların fotoğrafları.. Bir aile fotoğrafı.. Memur anne  Esra Başaran ölmüş. Eşi Cengiz Başaran ve 2 yaşındaki dünya tatlısı oğulları  Yiğit ağır yaralıymış.. 
Ben; Dündar oğlu, Birsen’den olma, 1958 doğumlu, sıradan  TC vatandaşı  İsmet Çiğit.. Başta PKK terörü olmak üzere, ülkemdeki ve dünyadaki bütün teröristleri, masum insanların kanlarını döken canileri,  nefretle, şiddetle kınıyorum. Hepsinin Allah belasını versin…
……….
Yine ben;  bu kentte ve bu ülkede hasbelkader gazeteci ve yazar olmuş İsmet Çiğit.. 
Özgür ve demokratik bir ülkede yaşadığıma inanarak soruyorum; bütün bunlar neden oluyor.. Bir gün IŞİD terörü  canlı bomba patlatıyor, sağ yanağımıza vuruyor. Ertesi gece PKK terör örgütü  sivil insanların üzerine  1 ton bomba yüklü kamyonet gönderiyor, bu defa sol yanağımıza şamar yiyoruz.. 
Neden oluyor bütün bunlar?.. PKK ile barış süreci başlamış, silahlar susmamış mıydı?.. Nereden bulaştık biz bu Ortadoğu Bataklığına?.. Nereden çıktı bu IŞİD.. 
Benim ülkemin masum, küçücük çocukları neden ölüyorlar.. Benim ülkemi gezmeye, görmeye gelen turistler neden ölüyorlar.. Hani 1 Kasım seçimlerinden tek başına iktidar çıkarsa-hele ki bu iktidar AK Parti olursa- ülke istikrara kavuşacak, terör bitecek, herkes huzur bulacaktı?.. 
Bir yandan sağlı sollu terör şamarları yiyoruz. Huzurumuz bozuldu, kimyamız bozuldu.. Diğer yandan hala birbirimizi yiyoruz. “Bu ülkede silahlar sussun.  Barış gelsin” diyen insanları “Vatan haini” ilan ediyor, mafya babalarının tehditlerine maruz bırakıyoruz.. 
Yazık, bu ülke, benim  insanlarım, vatandaşlarım bütün bu olup bitenleri hak etmiyor.. Geceleri uykum kaçınca, televizyonda haber kanallarını açıp; “Acaba nerede ne oldu?.. Bugün kaç kişi teröre kurban gitti” diye merakla izlemekten bıktım.. 
Ne olur, oturup konuşalım.. Bu olup bitenler karşısında hiç birimizin; Cumhurbaşkanımızdan en sıradan vatandaşa kadar hiç birimizin olayları tek yönlü olarak değerlendirmek, birbirimizi suçlamak gibi bir lüksümüz yok. Büyük devletiz, erdemli milletiz.. Bu günleri de aşar, bu sorunların da üstesinden gelebiliriz. Ama birbirimizi daha iyi dinlemek,  birbirimizi düşman ilan etmek yerine, bu sorunları nasıl çözebileceğimizi doğru dürüst tartışmak zorundayız.

*Sevgili mühendisler, lütfen örgütünüze sahip çıkın 
TMMOB’ye bağlı Mhendis odalarında olağan kongreler devam ediyor. Bugün ve yarın,  bu birlik içindeki en  büyük oda olan Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin kongresi var. Çok başarılı, çok  aktif bir dönem geçiren ve bu kongrede de yeniden aday olan  Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Ünal Özmural, önceki gün ziyarete geldi. 
Kenti, ülkeyi , Oda’yı konuştuk. Ünal Özmural, ülkenin ve kentin içinden geçtiği süreçte örgütlü olmanın önemini anlattı ki, görüşlerine aynan katılıyorum. Kongre tek listeli. Rakip yok.  Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin  geçen dönemki kongresinde iki liste vardı. Üstelik farklı siyasi görüşleri ve siyasi grupları temsil eden iki farklı liste. İlimizde Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi kongresinde oy kullanma hakkı bulunan  6.221 üye var. Geçen dönemki iki listeli kongreye  2400 civarında üye katılmış, oy kullanmış ki, bu bir rekor.. 
Kongre, bugün KYÖD sosyal tesislerinde açılacak, yarın oda üyeleri oda binasında tek liste için oy kullanacak. Geçen hafta  elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin tek listeli kongresi yapılmış, katılım çok düşük kalmıştı. 
Şimdi, 6 bin 200 küsur üyesi olan Makine Mühendisleri’nin odası kongresine de katılımın çok düşük olmasından kaygı duyuluyor. Makine Mühendisleri Odası, dönem boyunca sık sık üyeleri ve aileleri için Pazar kahvaltı buluşmaları, piknikler, geziler düzenlemişti. Bu etkinliklere katılım fena değildi.
Ama şimdi, örgütlülüğü sahiplenmek adına, kongreye de katılmak lazım.. Bu şehir elimizden, avucumuzdan kayıp gidiyor. Özellikle bazı kurumları, bazı örgütleri pamuklara sarıp, sarmalayıp korumamız lazam. Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi bunlardan biri.. Oda kongresinde oy kullanan üye sayısının hiç değilse 1000’in altında kalmaması lazım..
Sevgili Makine Mühendisleri.. Lütfen yarın zahmet edin, gidip oda binasında oyunuzu kullanın. Ünal Özmural Başkanlığındaki oda yönetimine güç verin.. Kongrede oy kullanan üye sayısı çok düşük rakamlarda kalırsa, Oda yönetimi de kuşkusuz   güçsüz ve itibarsız kalacaktır.. Mühendis olmuş insanların bu dönemde örgütlenmeye  katkı için küçük zahmetlere katlanması, oturdukları yerden ahkam kesmelerinden çok daha  gerekli bir eylem olsa gerektir. 
*Amedspor son  16’da 
Son zamanlarda ülkemizin Güneydoğusu’nda olup bitenlerle, oradaki insanların hangi koşullar altında yaşamaya çalıştığı ile daha fazla ilgilenmeye başladım. Sosyal medya ile, internetteki haber siteleri ile hiç işim olmaz. Ama ne yazık ki, ülkemizdeki medyadan,  gazete ve televizyonlardan da doğru ve  ayrıntılı haber almak mümkün değil.
Malum, şu sıralar futbolda Ziraat Türkiye Kupası grup maçları devam ediyor. Kupa’da grup aşamasına  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin takımı Amedspor kalmayı başardı, Amedspor, geçen yıla kadar Diyarbakır Büyükşehir Belediye adıyla liglerdeydi. Bu sezon adını değiştirdi. 2 nci Ligte bizim ilimizin temsilcisi Birlikspor ile aynı grupta. Orta sıralarda. Kupa’da ilk turlarda  şanslı kuralar çektiler. Zaten iç sahada oynadıkları maçlarda, rakiplerinin pek fazla şansı olmuyor..Amedspor Ziraat Türkiye Kupası’nda   A Grubunda  İstanbul Başakşehir, Bandırmaspor ve Şanlıurfaspor ile eşleşmişti. Kağıt üzerinde ilk 2’ye giremez, elenir diye bakılıyordu.
Ziraat Türkiye Kupası maçlarını  ATV grubu canlı yayınlıyor. Nedense bütün maçları veriyor, ama Diyarbakır’daki  Amed maçlarını yayınlamıyorlardı. Geçen Perşembe günü öğlen saatlerinde Amedspor-Şanlıurfa maçı  Asporda canlı yayınlandı. Bırakıp işi gücü izledim. Aslında maçı değil, Bir bölümünde sokağa çıkma yasağının, tamamında terör ve çatışmaların olduğu bir ilin ve insanlarının halini görmek istiyordum. 
Amedspor maçını şehir merkezi dışında, Büyükşehir Belediyesi Stadında oynuyor. Tribünler tamamen doluydu. Diyarbakır temsilcisi maçı mutlak kazanmaya çıkmıştı. Tribünlerdeki Amedspor taraftarları sık sık “Terör örgütü” sloganları atıyor, yayıncı kuruluş,  stattaki seyirci seslerini ekranlara aktaran  efekt mikrofonlarını kapatmak zorunda kalıyordu. Amedspor maçı zorlanmadan 2-0 kazandı. Bulunduğu grupta ilk 2 sıraya  girip, son 16’ya kalmayı garantiledi. Çok büyük olasılıkla, son 16 turunda Bursaspor ile karşılaşacaklar. Amed grupta 1 nci olur da, Bursa  B Grubundan ikinci çıkarsa, maç Diyarbakır’da yapılacak. Bursa ile Diyarbakır’ın geçmişte yine futbol nedeniyle aralarında büyük gerginlik var. Maç Diyarbakır’da da, Bursa’da da olsa,  bir futbol maçı olmanın çok ötesine geçecek. Şimdiden bu konuda herkesi uyarmak istedim. 
Bu yazı toplam 718 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.