1. HABERLER

  2. Çorba ihalesine bu defa Lokantacılar Odası girecek
Çorba ihalesine bu defa Lokantacılar Odası girecek

Çorba ihalesine bu defa Lokantacılar Odası girecek

Geçen gün bu sütunlarda bir yazı yazdım.

A+A-

İzmit Belediyesi’nin “Çorba Çeşmesi Projesi’ni” destekleyenlerdenim. Hatta keşke İzmit’te çorba çeşmelerinin sayısı artsa. Örneğin İzmit Sanayi Sitesi’ne, sabahları çok kalabalık olan bazı minibüs duraklarına da Çorba Çeşmesi konulabilir.

İzmit Belediyesi’nin Çorba Çeşmesi Projesi’ne, halka, öğrencileri soğuk kış sabahlarında ücretsiz çorba dağıtmasına İzmitli lokantacılar tepki gösteriyorlardı. Çünkü sabah çorbası işi, özellikle küçük lokantalar için son derece önemlidir. Lokantacılar İzmit Belediyesi’ne, “Çorba Çeşmesi” nedeniyle kızıyordu da, onlar da hiçbir şey yapmıyordu. Geçen günkü yazımda İzmit Belediyesi’nin bu yılki çorba ihalesine Kocaeli Lokantacılar Odası’nın da hazırlanıp girmesini, bu işi bizim şehrimizin lokantacılarının üstlenmesini önermiştim.

Yazının çıktığı gün, Kocaeli Lokantacılar Odası Başkanı Hikmet Özdemir ile Oda Başkan Yardımcısı İlhan Haftacı geldiler. Yazım ve önerim nedeniyle teşekkür ettiler. Hem Özdemir hem Haftacı bu kentte fiilen lokantacılık işinde olan insanlar. Özdemir, Kuruçeşme bölgesinde esnaf lokantası işletiyor. Sabah çorbasının lokantacılar için önemini biliyor. İlhan Haftacı, yıllardır İzmit İnönü Caddesi’nde, Çınarlı Camii karşısında şehrimizin en ünlü, en popüler köfte lokantalarından birinin sahibi. O da küçük esnafın bu kentte ne kadar sıkıntılı olduğunu çok iyi biliyor.

Kocaeli Lokantacılar Odası’nın 750 civarında üyesi varmış. İlimizdeki lokanta sayısının bunun çok üzerinde olduğu biliniyor. Lokantacıların önemli bölümü odaya üye olmaya bile tenezzül etmemiş. Üyelerin de çok büyük bölümü, odaya hiç uğramaz, aidatını bile ödemezmiş. Oda Başkanı Hikmet Özdemir, “Sadece şikayet etmekle olmuyor. Bir şeyler yapmamız lazım. Ama önce esnaf arkadaşlarımızın odaya sahip çıkması lazım” dedi.

İzmit Belediyesi, 10 Kasım’da 2017 yılında Çorba Çeşmeleri’nde dağıtılacak 400 bin litre civarındaki çorbanın alımı ile ilgili ihale yapacak. Bu işi ilimizde il dışından gelen lokantacılar yapıyor. İzmitli lokantacılar sadece şikayet ediyorlardı. Oda Başkanı Özdemir ve Başkan Yardımcısı Haftacı, 10 Kasım’daki ihaleye katılacaklarını söylediler. Hem oda üyelerine danışacak hem Başkan Nevzat Doğan ile görüşecekler. Özdemir, “ Bu işi rahatlıkla yapacak pek çok esnafımız var. Biz oda olarak çorba işini üyelerimize paylaştırabiliriz. Oda olarak çorbayı biz yapabiliriz. Belediye’den gelecek parayı üyelerimize adil olarak dağıtabiliriz. Bütün bunları görüşecek, tartışacağız” dedi. Umarım, İzmit Belediyesi de, bu ihalede Kocaeli Lokantacılar Odası için pozitif bir ayrımcılık yapar. Bu kentte artık bazı konularda el ele vermek,  güç birliği yapmak zorundayız. Hep dışarıdan gelenler bu şehrin rantını alıyorlar. Biz sadece şikayet ediyor, “Armut piş, ağzıma düş” diye bekliyoruz. Ama kent elimizden gidiyor. Kentin parası başkalarına gidiyor. Lokantacılar çorba ihalesini alırsa, bütün esnaf odaları için bir moral, bir yeni dönem başlangıcı olabilir.

lokantacilar-oda-baskani-hikmet-ozdemir-ilhan-haftaci(kofteci-ilhan)-99545-001.jpg
TEŞEKKÜR ETTİLER- Kocaeli Lokantacılar Odası Başkanı Hikmet Özdemir(sağda) ve Başkan Yardımcısı İlhan Haftacı, “Çorba ihalesine Lokantacılar Odası girsin” önerim nedeniyle teşekkür ettiler.

29 Ekim’de bir şeyler yapalım

29 Ekim yaklaşıyor. 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü. Bu ülkede, bu vatan toprakları üzerinde yaşayan herkesin ortak paydasıdır Cumhuriyet. 29 Ekim, bu ulusun en büyük bayramıdır.

2023’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü kutlayacağız. Bu yıl 29 Ekim’de 93’üncü yaşımızı bitiriyoruz. Bütün bayramlar bir yana, 29 Ekim bir yanadır. “Hükümet, OHAL bahanesi ile 29 Ekim’i kutlamayı da yasaklayacak” diye yaygara koparttılar. Yok öyle bir şey. 29 Ekim kutlanacak. 15 Temmuz olayları sonrası, 29 Ekim’in önemi daha da arttı. Bu yıl büyük bayram cumartesi gecesine rastlıyor.

Gelin bu şehirde bir şeyler yapalım. Büyük bir şeyler yapalım. Fuar’daki Güneş Sahnesi’nde ya da Perşembe Pazarı Alanı’nda veya Outlet’in arkasındaki yeni miting alanında. Yahut, Sekapark’ta,  yeraltı otoparkı projesi ertelenen eski Valilik Bahçesi’nde. Çok yer var. Büyük bir konser düzenleyelim. Dans edelim. Şarkıları birlikte söyleyelim. Bu şehir eğlenmeyi, bir şeyleri kutlamayı, topyekün gururlanmayı unuttu. Slogansız, siyasetsiz.. Birbirimizi kırmadan.. Birbirimize düşmanca bakmadan.. El ele, kol kola 29 Ekim’i kutlayalım. Gece Yürüyüş Yolu’nda on binlerce kişiyle Fener Alayı düzenleyelim..

Şimdiden herkes evindeki bayrakları yıkasın, temizlesin. 29 Ekim’de bütün evlere, bütün işyerlerine  ay yıldızlı al bayrağımızı asalım..

Hele şöyle bir şeylerde, bir yerlerde birleşelim. Hele şöyle ortak bir sevgi şelalesi oluşturalım. Göreceksiniz bu ülkedeki pek çok olumsuzluğu o enerji ile ortadan kaldırabiliriz. 29 Ekim en büyük fırsattır. Çünkü 29 Ekim, bu ulusun en büyük bayramıdır.

O maçı TRT yayınlamalıydı

Çarşamba gecesi Napoli-Beşiktaş maçını izlerken, hem ülkem ve Beşiktaşlılar adına çok sevindim; hem de ülkem ve Beşiktaşlılar adına çok üzüldüm. Artık bütün dünyada çok büyük paralar üzerinde dönen futbol maçlarını izlemek için bir bedel ödemek gerekiyor. Ama Türkiye’de bu bedeller çok yüksek. Üstelik son yıllarda paralı abonelikle izlenebilen digital TV portallarının sayısı çok arttı. Şampiyonlar Ligi bir yerde, Süper Lig bir yerde, Avrupa Ligi başka yerde. Bu ülkedeki insanların çok büyük bölümünün, para ödeyerek bu maçların hepsini izlemesi mümkün değil. Üstelik maçları yayınlayan şifreli platformların ticarethaneler, işletmeler için abonelik bedelleri çok yüksek.

Napoli-Beşiktaş maçı müthiş bir maç oldu. Benim evimde maçı izlemek mümkündü. Beşiktaşlı bir arkadaşımı da davet ettim. Ben aslında ekrandaki maçtan çok, o Beşiktaşlı arkadaşımın inanılmaz heyecanını izledim. Beşiktaş son yıllarda Türkiye’de en iyi yönetilen ekip. Çok isabetli transferler yaptılar. Çok başarılı, bu işi gerçekten çok iyi bilen bir teknik direktörleri var. Napoli gibi bir takım önünde Beşiktaş hep üstündü. Hakem İtalyan takımına iki penaltı verdi. Beşiktaş öne geçti, Napoli berabere yaptı. Ama Beşiktaş hiç yılmadı, inancını kaybetmedi. O geceye kadar gol atamadığı için eleştirilen Aboubakar iki müthiş gol attı.

Keşke bütün Türkiye, Napoli-Beşiktaş maçını izleyebilseydi. Beşiktaş taraftarları takımlarına çok bağlıdır. O maçı izleyemeyen, bir şekilde radyodan dinleyen Beşiktaşlı taraftarlar kim bilir o gece ne işkence çekmişlerdir. Herhalde böyle bir maç, böyle bir zafer olacağını bilseler çoğu bir aylık maaşlarını bu maçı izlemek için verebilirdi. Böylesi maçları, TRT’nin açık kanaldan yayınlaması gerekiyor. Madem ülkemizin birliğe, beraberliğe, ortak kıvanç ve sevinçlere ihtiyacı var.. İşte bunun için Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi maçlarını açık kanaldan, TRT’den yayınlamak en güzel formüllerden biri olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.