1. HABERLER

  2. Çorba ihalesini Lokantacılar Odası alsın
Çorba ihalesini Lokantacılar Odası alsın

Çorba ihalesini Lokantacılar Odası alsın

İzmit Belediyesi’nin “Çorba Çeşmesi” projesini hararetle destekleyenlerden biriyim.

A+A-

Özellikle kış günlerinin sabahında güne erken başlayan çalışanlar, öğrenciler için sıcak bir kase çorbanın ne kadar önemli olduğunu bilirim. İzmit’te sabah erkenden dükkanını açıp, birkaç çeşit sıcak çorbayı tezgaha koyan,  dükkanının vitrinini o sıcak çorbaların buğusu ile kaplatan lokantaları bilirim. Hangisinde hangi çorba en iyi yapılır, bunu da bilirim. İzmit’te sabah çorbasının bedeli, dükkanın mevkiine, klasına, çorbanın kalitesine göre 2.50 TL ile 8 TL arasında değişir. Kimi lokanta,  “Aman müşteri fazla yer de zarar ederim” kaygısıyla çorbanın yanında bayat ekmek koyar. Kimisi,  sabahın ilk tazecik ekmeği ile çorbasını sunar.

İzmit Belediyesi’nin şehir merkezindeki çorba çeşmelerinin önünde insanların karlı kış sabahlarında nasıl kuyruk oluşturduğunu, yürüyüş yolu üzerinde ne çok insanın işe giderken elindeki karton bardaktan çorbasını içtiğini bilir, gözlemlerim. New York’ta sabah işe gidenlerin elinde karton kahve kutusu varsa, İzmit’te de pekçok kişinin elinde sıcak çorba bardağı görürsünüz. İzmit Belediyesi, KOÜ Umuttepe yerleşkesine de çorba çeşmesi koydu. Eminim orada da öğrenciler büyük ilgi gösteriyorlardır.

İzmit Belediyesi’nin “Çorba çeşmesi” projesi, bence farklılıktır, özel ve güzel bir hizmettir. Ama her gün sabahın köründe dükkanını açan, 40-50 kase çorba satmayı hesaplayan İzmitli lokantacılar, bu projeye hep karşı oldular. İşlerinin engellendiğini, ellerinden alındığını düşündüler.

17 Ağustos 1999 büyük deprem felaketi sonrasıydı. Hükümet, çadır kentlerde, prefabriklerde barınmak zorunda kalan onbinlerce insan için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dağıtma kararı almıştı. O dönem Kocaeli Valisi Memduh Oğuz’du. Her gün onbinlerce depremzedeye iki öğün yemek dağıtma işini-ki büyük işti- İstanbullu büyük bir firmaya vermeye hazırlanıyordu. O dönem İzmit’te herkes işsiz, esnaf perişan.. Lokantacılar bana gelmişti. Vali Memduh Oğuz ile onlar adına ben konuştum. Sonuçta, İstanbullu firmaya işin verilmesinden vazgeçti. İzmit’teki 8-10 lokantacı bir şirket kurdular. İşi onlar aldılar. Gayet güzel de yaptılar.

Şimdi İzmit Belediyesi Çorba Çeşmeleri için 2017 yılının ihalesine çıkıyor. 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında 490.275 litre çorba alımı öngörülüyor. İhale, 10 Kasım günü saat 10.00’da. Bu kentte son yıllarda belediyelerin hiçbir büyük işini bu şehrin esnafları alamıyorlar. İzmit Belediyesi’nin nikah salonlarındaki fotoğraf-film hizmeti İstanbulluların. Belediyeler büyük yemek, giysi ihaleleri açıyor. İl dışından gelen firmalar kazanıyor. Bu Çorba Çeşmesi işi, mutlaka İzmit’te kalmalı. Lokantacılar Odası ihaleye girsin. Her gün sırayla İzmitli bir lokanta çorbayı yapar, dağıtır. Ya da Lokantacılar Odası bir ekip kurup, çorba işini üstlenir, kazanılan para üyelere bölüştürülür. İzmit Belediyesi’nin de bu konuda duyarlı olacağını, İzmitli firmalar ya da Lokantacılar Odası lehine pozitif ayrımcılık yapacağını umuyorum.

“İş var, eleman yok” geyiği

Bu laf, son 4-5 yıldır, hem ülke genelinde, hem ilimizde çok sık tekrarlanır oldu. TÜİK’in resmi rakamları ortada.. Türkiye’de işsizlik oranı, yüzde 10’un üzerinde.  Genç nüfus içindeki işsizlik oranı ise, yüzde 30’lar civarında. Mevsimine göre, turizmde, inşaat sektöründe geçici süreli eleman istihdamı ile bu rakamlar biraz aşağıya iniyor. Ancak özellikle içinde bulunduğumuz süreçte yine işten çıkartmalar başladı.. Bence işsizlik oranı, TÜİK’in açıkladığı resmi rakamların da üzerinde.

Ama hem siyasetçiler, hem iş dünyası, bir geyik tutturmuş gidiyor: ”Aslında şirketler eleman arıyor. Ama  işsizler bu işleri kabul etmiyor” diyorlar..Son olarak bu geyiğe, aslında pekçok açıdan takdir ettiğim Kocaeli Sanayi Odası Başkanı (KSO) Ayhan Zeytinoğlu da sarılmış. Zeytinoğlu yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“- Gebze’de bir firmamız 100 kişilik istihdam için İŞKUR’a başvurdu. İŞKUR 6 bin kişiye çağrı çıkarttı. Bunlardan sadece 42’si dönüş yaptı. 100 eleman almak isteyen firmada 30 kişi işe alınabildi. Hala iş açığı devam ediyor. İşsizlik oranlarının örtüşmediğini görüyoruz.”

Yapma Sayın Zeytinoğlu.. Tablo hiç öyle değil.. Büyük firmalar hangi koşullarda işçi arıyor?.. Asgari ücret… Irgat gibi çalışmak. Sendika yok, güvence yok.. Bir bakıma köle gibi eleman arıyorlar. İşsiz insan profili bundan 10-15 yıl önceki gibi değil. İnsanlara günde 8-10 saat çok ağır koşullar karşılığında ödenecek yevmiye, o işçinin cep telefonu faturasını karşılamıyor.. İşveren, bu kapıdan eleman alıyor, iki gün sonra öbür kapıdan kovup, çıkartıyor. Bütün bunları bilmiyor muyuz?..

Gençler üniversiteye gitmiş. Öyle böyle bitirmiş. Sonra KPSS’ye girmiş. Kimse onlara soruları veya cevap anahtarlarını önceden vermemiş. Buna rağmen 60-70 puan ve üstünde puan almışlar. Geçen gün, devlet gardiyan arıyordu. Adalet Bakanlığı’nın alacağım dediği rakamın 8-10 katı başvuru geldi. Devlet kapısındaki işe, doğru dürüst insanca çalışılacak, insanca ücret alınacak işe hala çok fazla insan başvuruyor.

Lastik fabrikalarında iş ağır. Herkes bunu biliyor. Ama kapı gibi sendika var. Dünya standardında ücret var. Sosyal haklar var. İnsanlar lastik fabrikalarında geçici işe girmek, geçici işten sonra daimi kadroya girmek için birbirleri ile yarışıyor, torpil peşinde koşuyorlar.

“Aslında çok fazla işçi talebi var. Sanayici yeni elemanlar almak istiyor. Ama gençler iş beğenmiyor” demek, bu ülkenin işsiz gençliğine hakarettir. Küfürdür. Gerçek böyle değil. Bunu böyle söyleyenler de biliyor.  Türkiye’de patronlar,  çok büyük rakamlara ulaşan işsizliği sömürmek için fırsat kolluyorlar. İşçi değil, köle arıyorlar. Nasıl olsa, işçi kovmak da kolay.. Bugün alıyor, yarın kovuyorlar. Bazı fabrikalarda hiç sendika yok. Bazı işyerlerinde patronla sendika kol kola. Elemanı birlikte seçiyor, sonra birlikte kovuyorlar. Bu ülkede sağlıklı bir çalışma düzeni olduğunu, gerçekten çok fazla  işçiye ihtiyaç olup da, insanların iş beğenmediğini söylemek, aymazlık veya cahillik değilse küstahlıktır.. Lütfen, bu geyikten artık vazgeçelim.. Çok bayatladı, kimse yemiyor.

Beyaz TV kimden torpilli?

Hiçbir televizyonun, ya da gazetenin yaptığı yayın yüzünden ceza almasını, kapatılmasını içime sindiremem. Ama bu konuda Türkiye’de çok sert ve baskıcı uygulamaların yapıldığını hepimiz biliyoruz. Bir televizyon kanalında yayınlanan bir filmde, artistin elindeki sigara veya viski bardağı gölgelenmemişse, bir kadın oyuncunun göğsünün ucu üç saniye gözükse, argo veya küfürlü bir sözcük “Bip”lenmese, ne kadar ağır cezalar uygulandığını da biliyoruz.

Bir Beyaz TV var. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in ailesine ait. Bu kanalda pazar geceleri “Beyaz Futbol “ diye bir program yayınlanıyor. Gece yarısına doğru başlıyor, neredeyse sabaha kadar devam ediyor. Eski hakem Ahmet Çakar var. Eski futbolcular F.Bahçeli Abdülkerim, Beşiktaşlı Sinan var. Bir de Rasim Ozan Kütahyalı. Programın adı “Beyaz Futbol” ama, programın tamamı polemik, muhabbet, birilerini karalamaca. Ne laflar ediliyor. Ne absürt, ne  galiz laflar.. Ne hakaretler. Ne belden aşağı laflar. Hele Rasim Ozan Kütahyalı, tamamen dokunulmazlığını ilan etmiş. Benim oğlum da bu programın hastalarından. Sabaha kadar kahkahalar atarak izliyor, çok beğendiklerini internetten indirip, sabah yeniden seyrediyor. Bir-iki kez ben de izledim. Giderek izleyici sayısı da artıyor. Yanınızda eşinizle, kızınızla izleyemezsiniz. Bildiğiniz gibi değil. Ama ne bir uyarı, ne bir ceza var. İnsan ister istemez “Beyaz TV kimden torpilli?” diye kendisine soruyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum