1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Coşkulu ve bol alkışlı olsun
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Coşkulu ve bol alkışlı olsun

A+A-

Doğrusu bu yıl için olağanüstü kongre beklentisi içinde değildim. Bahri Yavuz titizlikle seçtiği bir ekipte 2 yıl önce yola çıkarken, 3 yıllığına genel kuruldan yetki almıştı. Bu süreyi aynı ekiple bitirir, ikinci 3 yıllık dönem için yönetiminde bazı değişiklikler yapar düşüncesindeydim. Yavuz, ilk yılı pas geçti ama ikincisinde tıkandı. Yol arkadaşlarından bazıları geride kalmıştı çünkü. Üstelik yeni kaynaklara ihtiyaç vardı. Hani takımla ilgili başarı için iskeleti bozmamak lazım diyoruz ya, Yavuz da yönetiminde aynı uygulamaya gitti. 16 kişiden 12’siyle birlikteliğini sürdürüyor. Devam edenlere bakarsak her biri 2 yıllık süreçte maddi manevi hür türlü fedakarlığı sağlamış isimler. Bu ekibin en önemli parçalarından biri Yaşar Can’ın da devam etmesini çok arzu ederdik ancak kendisinin özel nedenlerle böyle bir kararı var. Saygı duyuyor, hizmetlerine teşekkür ediyoruz. Yaşar Can’ın Kocaelispor’a olan tutkusunu da, katkısını da çok iyi biliyoruz. Belki yönetim kurulu listesinde ismi olmayacak ama dışardan yine desteğini verecektir, bundan hiç kuşkumuz yoktur.

AYRILAN YÖNETİCİLERLE İLGİLİ

 İlk yıl yönetimin hem katkı, hem koşturma anlamında öne çıkan ismi tartışmasız Umut Serdar Yalçın’dı. İkinci yılbaşında teknik direktörle yaşadığı bir problem sonrasında futbol şubeyi bıraktı. Kağıt üzerinde düz yönetici olarak görevine devam etti gibi gözükse de, hiçbir yerde onu gören yoktu. Belli ki kızmış veya küsmüştü. Yeni yönetimde yer almayacağı belliydi.  Bazı fevri davranışları oldu, zarar verdi ancak sevapları çok daha fazlaydı. Önemli bir kayıp diyebiliriz, hizmetlerine teşekkür ediyoruz. Orhan Görsen döneminde futbolun patronluğu görevini çok iyi yapan Hakan Özer’in bu yönetimde varlığı ile yokluğu belli değildi. Dışarda kalması çok doğaldı. Burçin Koçyiğit de hemen hemen hiç yoktu. Bu iki ismin maddi katkı verip vermediklerini bilmiyorum. Vermedilerse eğer teşekkür etmeye gerek de yok.

KATILIM VE COŞKU YÜKSEK OLMALI

 Bugün listede 4 yeni isim olacak. Çok ısrar ettim Başkan’a ama söylemedi. Kongrede öğreneceğiz kimler olduğunu. Doğrusu merak ediyorum. Katkı sağlayacak, mevcut ekibe ayak uyduracak isimler olmasını temenni ediyorum. Son olarak kongre üyelerine klasik çağrımızı yapalım. 1200 üyeden 314’ünün aidatını yatırıp kongreye katılım hakkı elde etmiş olması üzüntüden ziyade utanç verici. Altı üstü yıllık 60 TL. Bu parayı bile ödemekten acizsek, diyecek bir şey yok. Aidatlarını düzenli yatıran üyelerimize iki asli görevden birini yaptıkları için teşekkür edelim. Bugün kongreye katılırlarsa, diğer asli görevlerini de yapmış olacaklar, ikinci teşekkürü alacaklar. Sonuçta şampiyon takımın kongresi olacak. İki yılda kulübün ve takımın nereden nereye geldiği de çok açık. Onca zorluk içinde devam kararı almış bir Başkan ve yönetim. Katılımın, coşkunun yüksek alkışın bolca olmasını umuyor, kongrenin önce Kocaelispor, sonra Türk futboluna hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

Nedense hiç şaşırmadım!

Dün erken saatlerinde Başaranspor Başkanı sevgili Şenol Çiçek aradı. Bu saatte, hayırdır dedim. Pek hayır değilmiş, konuşunca öğrendim. Nedense hiç şaşırmadım!.  Haberi ana sayfamızda okuyacaksınız. Bir cadde takımının bugüne kadar ulaşabildiği en üst lig BAL ve bunu başaran adı üzerinde Başaranspor. Geçen sezon zorlu maratonun ardından bir ilke imza atmıştı Sarı-Lacivertli kulüp. Kuşkusuz bir cadde takımının tarihi başarısı Türkiye çapında büyük yankı yarattı, kentte uzun süre konuşuldu. Haklarını teslim etmek için televizyonda özel program bile yaptık. Tabir yerindeyse cicim ayları sona erdiğinde, benim için hiç sürpriz olmayan gelişme yaşandı. Kulübün finansını sağlayan Şenol Çiçek, İzmit Belediyesinden gerek tesis, gerekse maddi destek alamayınca, “Benden bu kadar” dedi. Eğer kulübün yarışma hakkına bir talipli çıkmazsa, Başaranspor yeni sezonda lige, büyük gürültüler kopartarak çıktığı BAL’a giremeyecek.

DÜN, TAM DA BUNDAN BAHSETMİŞTİM

Benim için sürpriz olmadı derken, ne demek istediğim sanıyorum ki anlaşılmıştır. Daha dün köşemde, “Acı gerçekler ve Kartepe’ye çağrı” başlıklı yazımda da tam bundan bahsetmiştim. Arkasında belli bir kurumsal güç olmayan, kaderi bir kişinin iki dudağından çıkacak söze bağlı olan kulüpleri bekleyen akıbet bellidir. Şenol Çiçek yıllardır dünyanın parasını harcadı bu kulüp için. Sonuçta muradına erdi, bir cadde takımının istendiği zaman neler yapabileceğini gösterdi. Ancak BAL’da yük çok ağırdı ve bunu tek başına Çiçek’in kaldırabilmesi söz konusu değildi. İzmit Belediyesi destek olsa belki devam edebilirdi ancak o da olmayınca başka seçenek kalmadığı için kulübün yarışma hakkını satmaya karar verdi. Tabi bu kararı kulübün önde gelen isimlerine danışarak, onların onayıyla verdi. Başka türlüsü olmazdı.

KAYBEDEN KENT, BİLE BİLE LADES

Her sezon Play-Off maçları başlarken ilçe adını taşıyan takımları desteklediğimi açık açar yazarım, çünkü onların yolu açıktır. Kızanlar, tepki gösterenler, benim taraf olmakta suçlayanlar oluyor tabi. Hiç takmıyorum söylenenleri. Çünkü kent futbolunun menfaati adına doğru düşünüyor, doğruları yazıyorum. Soruyorum şimdi, BAL’a çıkan takım Başaranspor değil, Kartepe Belediyespor olsa, böyle bir durumla karşı karşıya kalır mıydık? Cevabı belli sorunun, kesinlikle kalmazdık hatta iddialı bir takım oluşumu sağlanır 3.Lig hedefiyle yola çıkılırdı. Yeni sezon BAL’da üst ligi hedefleyen bir takıma sahip olmak varken, şimdi belki de eksik takımla katılacağı lige. Kazanan yok, kaybeden kent, bile bile lades. Umuyorum ki, Başaranspor’un geldiği bu noktadan ilgili kulüpler gerekli dersi alsın, daha anlaşılır bir ifadeyse herkes haddini bilsin.  

Bu yazı toplam 1559 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.