1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. ÇÖZÜM ARAYIŞLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

A+A-

Çözmek zorunda olduğumuz sorunlar, her sorun için  alternatiflerin üretilmesini, en hızlı, en kolay, en ekonimik, en demokratik, en kapsamlı, en katılımcı, en evrensel çözümlerin hayata geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz duruma buradan bakılırsa siyasi partilerin başarılı olmaları alternatiflikler geliştirerek, sağlanabilecektır. Geçtiğimiz son iki yılda yapılan seçimler, seçimlerden sonra yapılan kamuoyu yoklamaları bu anlayışın gerçekliğini ortaya koymaktadır. Doğru anlaşılıp, uygun yaklaşımlar gerçekleştirilmesi gereken gerçekliğin siyasi partiler tarafından gereğince sahiplenilmemesi, kendi konumlarını merkeze almaları giderek siyasi temel sorun durumuna gelmektedir. Siyasi partilerimizin  uygulanabilir kararlar alması merkez organları tarafından yapıldığı için, seçimler, kamuoyu yoklamaları, alternatiflik merkez organların insiyatifine göre şekillenmektedir. Siyasi partilerin yaşanan gerçekliğe rağmen alternatifliği siyaset anlayışlarının olmazsa olmazı haline getirememelerinin sebebi, devletin merkezde olduğu siyasi sistem döneminin şartlarında yetişmiş olmaları, kendi konumlarını merkeze alma alışkanlıklarını aşamamalarıyla ilgilidir.  


SORUNLARIN  ÇÖZÜMLENEBİLİRLİĞİ
Ensar Vakfı olayI üzerinden alternatiflik ihtiyacını somut değerlendirirsek, yaşanan olay,  bütün toplumu ilgilendiren, ahlaki, vicdani, dini, insani, siyasi, evrensel bütün yönleriyle kabul edilemez boyuttadır. Öne çıkması, bütün kurum ve kuruluşlarca yorumlar yapılması, kınanması, suçlularının cezalandırılmasının, bir daha yaşanmaması için çözümlerin geliştirilmesinin istenmesi bu nedenledir. Komuoyunu ilgilendiren her olayda, ilk değerlendirmelerin, tespitlerin, çözüm önerilerinin beklendiği kuruluşlar, siyasi partilerdir. Siyasi partiler kendi konumlanma durumlarına ve anlayışlarına göre açıklamalarını yapmaktadır. Alışılmış en bilenen açıklama iktidarda olan partinin ilgili bakanı tarafından yapılmaktadır. Olayla ilgili bilgilere birinci elden ulaşabildiği, uygulanabilir kararlar alabildiği için bu durum doğaldır. Yapılan açıklamalar genellikle, olayın bütün yönleriyle aydınlatılacağı ve suçluların cezalandırılacağı, bir daha yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapılacağı yönde olmaktadır. Bu yaklaşım da beklenen ve olağan bir yaklaşımdır. En hızlı, en evrensel, en katılımcı, en demokratik, en kapsayıcı alternatif çözümlerin tartışılacağı ortamın oluşturulamaması en büyük eksiklik durumundadır.


OBJEKTİF, ALTERNATİF YAKLAŞIM İHTİYACI
Siyasi partilerin iktidar durumlarına, muhalefetteki konumlarına göre olayın üzerinden kendilerine avantaj sağlamaya çalışması daha ilk açıklamalarda sezilebilmektedir. İktidardaki siyasi partinin, olayda kendisine yakın bulduğu, bir şekilde ilişkide olduğu konum varsa bunu dikkate alması tartışmalara neden olmaktadır. Muhalefet partileri ise olayda iktidar partisiyle bağ kurulabilecek bir durum varsa bu durumun, en etkili, en çarpıcı bir şekilde açıklamasını ve gündemde tutmasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Her iki tutum da olayın çözümünü zorlaştırmadığı, bir daha olmaması için geliştirilecek yöntemleri engellemediği oranda olağandır. Olayların çözümünde yeterince kapsayıcı olunamaması, katılımcı, demokratik, evrensel çözümler geliştirilememesi siyasi yararların öncelikli hale getirilmesiyle ilgilidir. Her olayda veya olumsuzlukta,  inceleme araştırma organizasyonları oluşturarak olayın bütün yönleriyle aydınlatılmasını sağlamak toplum için ve siyasi partiler için önceliklidir. Siyasi partilerin, kendi konumlarına ve anlayışlarına göre, kendilerine yakın buldukları, gönüllü kuruluşlarla, meslek örgütleriyle, olayın aydınlatılmasına, bir daha yaşanmaması için gereken çözüm önerilerinin geliştirilmesine çalışmaları üstlendikleri toplumsal sorumlulukları gereğidir. Siyasi partilerin, gönüllü kuruluşların göstereceği, çabaları, yarışları, toplumun gelişimini, değişimini, evrenselleşmesini sağlayan temel dinamik olması nedeniyle vazgeçilmezdir. Gözetilmesi gereken kapsayıcılığın, katılımcılığın, demokratikliğin, alternatifliklerin üretilmesini sağlayacak ortamı oluşturacağı unutulmamalıdır.

Bu yazı toplam 1112 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.