1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. ÇÖZÜM SÜRECİ VE BİZLERİ BEKLEYEN TEHLİKE!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇÖZÜM SÜRECİ VE BİZLERİ BEKLEYEN TEHLİKE!

A+A-

Çözüm süreci yeniden başlatılmalı mı? Evet, çözüm sürecinin yeniden başlatılması aciliyet kesbetmektedir. Bu sefer tüm veçheleriyle birlikte siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik ve fiili boyutlarıyla ele alınmalı, terörizme kapı aralayabilecek tüm kanalların önüne set vuracak argümanlar masaya yatırılmalıdır.
PKK ve türevleri gerek hendek savaşlarıyla, gerek şiddeti şehirlere yayılma politikalarıyla ve gerekse icraatlarında Kürtleri “siyasi kadavra faresi” olarak kullanması, öncelikle Kürtler tarafından karşılık bulmadığı gibi, Türkler tarafından da karşılık bulmadığı görülüyor. Bu fotoğrafın ortaya çıkması sonucu, PKK’nın çözüm sürecine yönelmeleri hem Türklerde ve hem de mütedeyyin Kürtlerde kuşkuyla karşılanıyor. 
HDP’nin Türkiyeleşme iddiasıyla çıktığı siyasi arenada bırakınız Türkiyeleşmeyi, kendilerine oy veren veya ileriki süreçte oy vermeye namzet Kürtleri de elinden kaçırarak şiddet ile aralarına mesafe koyamamanın siyasi faturasını ağır ödeyerek tedrici bir erime sürecine girmiş durumda. Bu politikalarına devam etmeleri halinde, önümüzdeki bir genel seçimde baraj sorunu ile karşı karşıya kalabilecekleri çıplak gözle görülmektedir. Dolayısıyla, eğer HDP siyasi arenada, özellikle de vicdanlarda meşruiyet içerisinde etkin bir şekilde varlığını sürdürmek istiyorsa, öncelikle kendisini masaya yatırmalı, özeleştiri yapmalı ve şiddeti toptan red etmelidir. Bu, kendi siyasi istikballeri için hayati öneme sahip. 
Hükümet ile akli selim sahibi şiddetten muzdarip Kürt kanaat önderlerinin elbirliğiyle yeniden bir sosyal restorasyon projesini tüm veçheleriyle masaya yatırmaları, önyargılarını kırarak eylemsel gerçek İslam kardeşliği hukuku eksenine oturtarak çözüme odaklanmalıdırlar. Aksi taktirde, terörizmi bir manivela aracı olarak kullanan harici ve dahili odaklar, daha uzun süre bu çatışma ortamından nemalanırken, böylece hem Türkleri ve hem de Kürtleri tedricen kemirmeye devam edeceklerdir.   
Bölgede yaşayan ve şiddete bulaşmamış halkın neden devlete güvenmesi gerektiğini, devletin kendilerine nasıl bir güvence verdiğini ve vatandaşlığa bağlı aidiyetini neye dayanarak sahipleneceği ve sorularının devlet tarafından nasıl karşılık bulduğunun cevapları samimiyetle verilverilmelidir. Bunlar yapılmadığı müddetçe, her geçen gün şiddet yanlıların kefesine birer gram koyularak onların gücüne güç katılmış olunur ki, bu da şiddet ortamının ağırlaşarak devamı anlamına gelir.  

Bu yazı toplam 2050 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.