1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Çubuklu’nun umut ve heyecan veren mesajları
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Çubuklu’nun umut ve heyecan veren mesajları

A+A-
Kocaelispor yönetimi 3 yıllığına göreve geldi ve hedefi bu süreçte iki üst lig olarak koydu. Başka anlamda 3 yılsonunda Kocaelispor’un 2.Lig’de olması öngörülüyor. Bu doğrultuda çalışmalar, planlar yapılıyor. Önceliğimiz bu sezon tabi. Mutlak şampiyonluk istiyoruz. Gidişat odur ki, bir aksilik çıkmaz, hedefi yakalarız. Ancak asıl soru, asıl düşündürücü konu seneye 3.Lig’de ne yapacağımız. Malum kulübün önünde transfer yasağı gibi önemli bir engel var. Eğer aşamazsak, bu sezonki kadroyla 3.Lig’de oynamaktan başka seçeneğimiz bulunmuyor.  Peki yaş kontenjanını da dikkat aldığımızda bu sezonki kadroyla 3.Lig’de iş yapabilir miyiz? Yaş kontenjanını açalım isterseniz. Malum amatörde 28 yaş üstü dilediğiniz kadar futbolcuyu bünyede barındırabiliyor ancak esame listesine 5 oyuncu yazabiliyor ve aynı anda oynatabiliyorsunuz.  3.Lig’de bu yaş kuralı farklı. Bu ligde esame listesine 24 yaş üstü 6 futbolcu yazabiliyor, aynı anda dördünü oynatabiliyorsunuz. 

24 YAŞ ÜSTÜ 12 FUTBOLCUMUZ VAR
Bu kuralı hatırlattıktan sonra kadromuzdaki yaş kontenjanına takılan isimlere bakalım. Gelecek yılı baz aldığımızda 27 kişilik kadromuzda 24 yaş üstünde tam 12 futbolcumuz yer alıyor. Bunlardan üçü kaleci, Kılıç, Engin ve Onur. Diğerleri Kadir Öğe, Emirhan, Murat Başak, Murat Tiraki, Gökhan, Atilla, Hamza, Dilaver ve Sinan. 24 yaş üstündeki bu 12 futbolcunun yarısını esame listesine yazabilecek, üçte birine sahada görev verebileceğiz. Böylesi bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu demektir ki, 24 yaş üstündeki bu 12 futbolcunun bazılarıyla yolları ayıracağız. Bugünden şu isimleri göndeririz şeklinde bir yorum yapmamız elbette doğru da olmaz, sağlıklı da. Zamanı gelince yönetimle teknik ekip oturup bunun kararını verir. Sonuçta seneye deneyimli dediğimiz futbolcu grubunun yarısından faydalanamayacağımız gerçeği var önümüzde.  Bu durum ister istemez taraftarları endişelendiriyor, 3.Lig’e çıkarsak orada nasıl tutunuruz sorusunu sorduruyor.  

ÇUBUKLU SON DERECE İNANÇLI 
BAL’da şampiyonluk için zorlanan bir kadronun, önemli kayıplar yaşadıktan sonra 3.Lig’de varlık gösterip gösterememesi gerçekten de soru işareti. Kamuoyundaki genel görüş olumsuz. Hatta kimileri bu takım çıkarsa seneye paraşütsüz düşer gibi yorumlar yapıyorlar. Geçenlerde bir vesile birlikte olduğumuz teknik direktör Kayhan Çubuklu ile bu konuyu konuştuk. Kamuoyundaki genel görüşün tersine Çubuklu son derece rahat, hatta emin,”Kimse merak etmesin, endişelenmesin,  3.Lig’e çıktığımızda orada da önemli işler yaparız” dedi. Çubuklu,  “Kadromuz geniş, çok sayıda yetenekli gencimiz var. 3.Lig’deki yaş kontenjanı bize sorun teşkil etmez, mevcut futbolcularımızla emin adımlarla yolumuza devam ederiz” dedi.  

ÇOK AZ KİŞİ ÇUBUKLU GİBİ DÜŞÜNÜYORDUR
Sevgili Çubuklu genç yeteneklerden söz ederken sezon başı pilot takım Körfezspor’a gönderilen 1997 doğumlu Alican Şenol’u örnek gösterdi, “A takımla antrenmana çıkardık, çok kabiliyetli bir oyuncu. Bu düzeyde birçok gen futbolcumuz var. Burada zengin bir kaynağa sahibiz, bu en büyük güvencemiz. Camiamız rahat olsun” dedi.  Öyle sanıyorum ki çok az kişi Çubuklu gibi düşünüyor, olumlu bakıyordur. Çubuklu’nun mevcut kadroyla 3.Lig’de önemli iş yapabileceğimizi söylemesi, gelecekle ilgili kimse endişe etmesin gibi iddialı sözler kullanması çok önemli. Sıradan biri değil, işin erbabı bunu söylüyorsa mutlaka dikkate almak, gerçekçi bir yaklaşım olarak bakmak gerekir.  Çubuklu’nun bu mesajları doğrusu umut ve heyecan verici. 

ÇUBUKLU’NUN SÖZLERİ BENİM İÇİN TEMİNATTIR
Bir önemli nokta daha var. Kayhan Hoca gelecek sezonlara dair bunları söylüyor, planlarını açıklıyorsa, demek ki uzun vadeli bir birliktelik söz konusu. En azından Bahri Yavuz oldukça burada olacak gibi mesaj veriyor. Doğru olan da budur zaten. Yönetimle Çubuklu arasında karşılıklı bir uyum,  güven, memnuniyet söz konusu. Birliktelik uzun soluklu olacak gibi. Bu yönetimin büyük şans olduğunu sıklıkla yazıyorum. Çubuklu için de aynı şeyi düşünüyorum. Bir araya gelmiş olmaları müthiş bir olay. Yönetimin 3 yılda 2 üst lig hedefi, Çubuklu ile yakalanabilir. Ben buna inanıyorum. Çubuklu’nun geleceğe dair sözleri benim için bir teminattır.

ŞEHRİN, HALKIN DESTEĞİ OLMAZSA OLMAZ
 Bu sezonki şampiyonluğa ne kadar inanıyorsam, seneye 3.Lig’de de önemli işler yapabileceğimizi düşünüyorum. Özetle Kocaelispor’un yakın geleceğine son derece umutlu, inançlı bakıyorum.  Yönetim ve teknik ekip noktasında bir sıkıntı olmaz. Ancak hedefe yürümek için bunlar yetmez. Şehir şu andaki gibi coşkusunu, heyecanını sürdürecek, kombinelere saldıracak, tribüne koşacak. Bu yönetim ve teknik ekip arkasında güçlü bir şehir desteği bulursa aşılamayacak engel, ulaşılmayacak hedef yoktur diye düşünüyor, düşünmekle kalmıyor buna inanıyorum.   Efe Ağabeyi  çok özlüyoruz  Kocaelispor deyince akıllara gelen ilk isimlerden biridir Mehmet Sadık Efe. Kulüp tarihinde en uzun süreli görev yapan, elini en çok cebine atan, en parlak dönemlerde imzası olan isimdir, Kocaelispor’un efsane yöneticisidir. Kocaelisporluğunu dışında etrafına neşe saçan, yüzünden gülümseme hiç eksik olmayan, iyilik meleği, dost canlısı bir insandı. 
Yıllar su gibi akıp geçiyor dostlar. 11 yıl önce bugün 29 Kasım 2003’te aramızdan ayrılmıştı Mehmet Ağabey. Bugün ölüm yıldönümü. Onun gibi güzel, onun kadar Kocaelispor’a sevdalı insan bir daha gelmez. Yaşasa Kocaelispor’un bu durumlara düşmesine asla izin vermezdi.  Her geçen yıl onu daha çok özlüyor, arıyoruz.  Nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun. Bu dünya döndükte Kocaelispor var olacaktır, Kocaelispor var oldukça Mehmet Sadık Efe adı yaşayacaktır. 
Bu yazı toplam 337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.