1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Çukurbağ’dan Harvard’a
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Çukurbağ’dan Harvard’a

A+A-

Antik İzmit, yani Nikomedya, döneminin dünyadaki en önemli kentlerinden biri olarak biliniyor. Nikomedya’nın yerleşim planını gösteren haritayı inceleme fırsatınız olmadı diye üzülmeyin. Ben hemen anlatayım.

Doğu’da bugünkü Çukurbağ kazısının yapıldığı yerden Batı’da Kolordu’ya kadar olan güzergah, Nikomedya’nın ana caddesi.

Liman, Belsa Plaza’nın önü. Zaten Belsa Plaza yapılırken liman kalıntıları dinamitle imha edilmişti.

Nekropol yani mezarlık, aynı yerde Bağçeşme ve çevresinde.

Agora, yani kent meydanı, bugünkü Nuh Çimento İlköğretim Okulu ile Devlet Malzeme Ofisi arasında.

Tiyatro, bugünkü Verem Savaş Dispanseri yamacında.

Nikomedya’nın ana caddesini(İnönü Caddesi) kentin diğer unsurlarına bağlayan küçük sokaklar da var elbette. İşte bu küçük sokaklar, aynen bugün kullandığımız caddecikler; Alemdar Caddesi, Şahabettin Bilgisu Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Leyla Atakan Caddesi…

Bu hafta, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nden sevindirici bir haber vermek istiyorum.

Bilindiği üzere "Çukurbağ Kurtarma Kazıları" Kocaeli Müzesi tarafından farklı zaman dilimlerinde yürütüldü.

Ardından Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk'ün proje yöneticisi olduğu, Müze Müdürü Rıdvan Gölcük'ün araştırmacı olarak yer aldığı "Nikomedya'da Bir Roma Anıtı: Çukurbağ Kurtarma Kazılarında Ortaya Çıkarılan Çok Renkli Rölyef Ve Heykellerinin Teknik, İkonografik Analizi Ve Dijital Rekonstrüksiyonu" isimli Tübitak projesi hayata geçirildi.

Bu proje ile buluntular ve ortaya çıkarıldıkları arkeolojik alan multidisipliner metotlar (sanat tarihi, arkeometri, kimya, metalürji, bilgisayar teknolojileri) kullanılarak ilk defa bütünüyle incelenmiş, belgelenmiş ve 3 boyutlu dijital rekonstrüksiyonları yapılmıştır.

Yürütücüsü olduğu bu proje ile Kocaeli’de bulunan Roma Başkenti Nikomedya’ya dair yenilikçi arkeolojik çalışmalar yapan Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk, Harvard Üniversitesi’nin en prestijli enstitülerinden biri olan Radcliffe Gelişmiş Bilimler Enstitüsü’ne seçilen, alanındaki ilk Türk bilim insanı oldu.

Kocaeli Müzesi’nin internet sayfasından yapılan açıklama şöyle devam ediyor:

Ve pek yakında başkent Nikomedya ve Çukurbağ alanını tüm dünya ile tanıştıracak prestijli bir kitabın yayımlanacağını sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

agturk.jpg

AĞTÜRK- Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk, Harvard Üniversitesi’nin en prestijli enstitülerinden biri olan Radcliffe Gelişmiş Bilimler Enstitüsü’ne seçilen, alanındaki ilk Türk bilim insanı oldu.

eserler-002.jpg

ÖNEMLİ ESERLER-"Çukurbağ Kurtarma Kazıları" Kocaeli Müzesi tarafından farklı zaman dilimlerinde yürütüldü, çok önemli eserler ortaya çıkarıldı.

Bu yazı toplam 2172 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.