1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çukurbağ'dan ikinci Efes çıktı
Çukurbağ'dan ikinci Efes çıktı

Çukurbağ'dan ikinci Efes çıktı

İzmit’in Çukurbağ Mahallesinde yapılan kazı çalışmalarında bu kez 17 basamaklı Marmara adası mermerinden yapılmış olan Tapınak Merdivenleri bulundu.

A+A-

 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bölgede geniş bir kazı çalışması başlatabilmek için 3’üncü derece sit alanı olan Çukurbağ’ı birinci sit alanına dönüştürüleceğini açıkladı.  

17 BASAMAKLI TAPINAK BULUNDU
Çukurbağ Mahallesi Bahariye devam eden kazı çalışmaları her geçen gün ayrı bir heyecan yaratıyor. Yapılan kazı çalışmalarında geçen nisan ayında otopark alanında yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen Roma dönemine ait başsız kadın heykeli bulunmuştu. Sağlık Tanrısı Hygea’nın kızı olarak adlandırılan heykel, 416 ada 5-6 parselden çıkmıştı ve müzede restorasyona alınmıştı. Aynı bölgede (416 ada 5 ve 6 parselde)  bu kez de Tapınak Merdivenleri ortaya çıkarıldı.  Roma döneminde İmparator Dioklatianus’un yaptırdığı tapınak olarak bilinen bölgede tapınağın merdivenleri ve önündeki yolun Nikomedya limanına kadar uzandığı tahmin ediliyor. Müze Müdürlüğü, bölgede çok daha geniş kazı çalışması yapayı planlanıyor. Yapılacak olan kazıda Roma dönemine ait kentin merkezinin bulunması hedefleniyor. 

ONLARCA EV İSTİMLAK EDİLİP YIKILACAK
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü üçüncü derece sit alanı olan Çukurbağ’ın birinci derece sit alanına dönüştürülmesine yönelik yasal çalışmaları başlattı.  Koruma kuruluna yazılan yazının en geç 1 ay içerisinde sonuçlanması bekleniyor. Bölgede bu sebeple onlarca evin istimlak edilerek kazı yapılacağı açıklandı. Çukurbağ Mahallesinde Numan Gülşah başta olmak üzere daha bölgede kazı sebebiyle istimlakler yapılıp anlaşma sağlanamıyor. Çok büyük ödenekler gerektiren bu kazıya kent dinamiklerinin de sahip çıkıp destek vermesi gerekiyor.

17 AĞUSTOS DEPREMİYLE ORTAYA ÇIKTI
İzmit’in Çukurbağ Mahallesi’nde, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde yıkılan bazı binaların enkazının kaldırılması sırasında burada yeraltında tarihi kalıntılara rastlanmıştı. Daha sonra hafriyat sırasında bazı heykeller, sütun ve yapı taşları ortaya çıkmıştı. Şu anda Etnografya Müzesi’nde sergilenmekte olan, başı olmayan, ancak bugüne kadar bulunanların en büyüklerinden biri olarak nitelendirilen dev Herakles (Herkül) heykeli de bu alandan çıkmıştı. Ancak bu çok değerli heykel, hafriyat çalışması sırasında ortaya çıkmasına rağmen, inşaat sahipleri tarafından inşaatın durdurulacağı endişesiyle çöp ve hafriyatların döküm alanına atılmıştı. İhbar üzerine alınıp müzeye kaldırılan heykelin yanı sıra aynı bölgede yine başı ve ayakları olmayan Athena heykeli, Roma İmparatorları Dioklatianus ve Konstantin’in birbirlerine sarıldığı bir pano da bulunmuştu. Aynı alanda zemine çok yakın noktada dev bir yapı olduğu anlaşıldığı gibi, aynı bölgede yeraltında atlı arabaların geçebileceği büyüklükte, bir kolu sahile, bir kolu ise yine İzmit Körfezi’ne hakim bir noktada bulunan ve ortaya çıkarılmayı bekleyen antik tiyatroya uzandığı anlaşılan dev tüneller de bulunmuştu. Bu gelişmeler üzerine İl Kültür Müdürlüğü’nce bölge tel örgülerle çevrilerek giriş çıkış yasaklandı, 24 saat özel güvenlikle koruma altına alındı. 3’ncü derece sit alanı olan Bölgenin 1’inci derece sit alanına dönüştürülmesi için çalışmalar başlatıldı. 

Şennur YILDIZ

dsc_1387.jpgdsc_1390.jpg

dsc_1394.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum