1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumartesi Pazarı’na hüzünlü veda
Cumartesi Pazarı’na hüzünlü veda

Cumartesi Pazarı’na hüzünlü veda

Doğma büyüme Paşalıyım… Bizim orada son 50-60 yılın iki önemli olgusu vardır. Birisi Doğu Kışla… Birisi Cumartesi Pazarı… Doğu Kışla’dan askerler gideli çok oldu. Orası güzel bir park olarak

A+A-

Doğma büyüme Paşalıyım… Bizim orada son 50-60 yılın iki önemli olgusu vardır.

Birisi Doğu Kışla…

Birisi Cumartesi Pazarı…

Doğu Kışla’dan askerler gideli çok oldu. Orası güzel bir park olarak halka kaldı.

Dün…

Cumartesi Pazarı da gitti…

45 yaşındayım. Cumartesi Pazarı ile tanışıklığım, Bulvar’daki Atatürk İlkokulu’na başladığım yıllardandır.

1970’li yılların başında, cumartesi günleri yarım gün okul vardı. Cumartesi günleri okula gidip gelirken Cumartesi Pazarı’nın içinden geçerdik. Bir gün okul çıkışı, 1 liralık harçlığımdan kalan 50 kuruşla 1 kilo elma almıştım. O zamanlar naylon poşet de yoktu. Herkes ip filesini yanında getirirdi. Pazarcı 1 kilo elmayı gazete kağıdından yapılmış kese kağıdına koydu. Ben, bir elimde çanta, bir elimde 1 kilo elmayla eve döndüm. Bu manzara karşısında evdekiler çok duygulanmıştı. Rahmetli babam, o günden sonra pazar alışverişini bana yükledi. Lise yıllarına kadar Cumartesi Pazarı alışverişini ben yaptım. Evlendim, çoluk çocuğa karıştım; Cumartesi Pazarı alışverişini ailece yaptık.

Dün sabah işe gelirken arabaya binmedim, Cumartesi Pazarı’na gittim.

Pazar kurulmamıştı.

Bağdat Caddesinin iki ucunda, pazarın kurulduğu yan sokaklarda polis ve zabıta barikatları daha geceden hazırlanmış. Pazar alanına kimse sokulmadı. Bu tablo bana 12 Eylül 1980 dönemini hatırlattı. 12 Eylül 1980 darbesi cuma günü yapılmış ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 13 Eylül Cumartesi günü de Cumartesi Pazarı bu yüzden kurulamadı. 30 yıl aradan sonra, bu tablo yeniden gözümün önünde canlandı.

Cumartesi Pazarının yerinin değişmesi kararından sanırım artık geri dönüş olmayacak. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, dediğini yaptırmıştır. 1964 yılından bu yana kurulan Cumartesi Pazarını Bağdat Caddesinden kaldırmış, tarih yazmıştır. Yıllar önce Perşembe Pazarı şehir merkezinden kaldırılırken de epey kavga şamata olmuştu, ama bir süre sonra her şey bir kenara bırakıldı. Cumartesi Pazarı konusunda da aynısı olacaktır. Pazarcılar ne kadar tepki gösterseler de, söyleneni yapacaktır.

Pazarcılık çok meşakkatli bir meslek. Karda yağmurda, bunaltıcı sıcakta her sabah tezgah aç, her akşam tezgah topla… Herkesin yapabileceği bir iş değil. Pazar yerlerinde yüzlerce pazarcı esnafı tezgah açıyor, ailelerini bu işten geçindiriyorlar. Elbette onlar da 50 yıllık bir pazarın yerinin değişmesine tepki gösteriyorlar. Ama, günümüzde ana caddelerde pazar kurulması dönemi geçti. Cumartesi Pazarı 50 yıl önce Bağdat Caddesinde kurulduğunda, o caddenin ilerisinde başka cadde ve yerleşim yeri yoktu. Şimdi o cadde, İzmit’in doğusunda inşa edilen binlerce konutun ana ulaşım güzergahıdır.

Diyeceğim odur ki, Cumartesi Pazarı’nın kaldırılması hüzün vericidir, ama bence çok geç kalmış bir karardır. Cumartesi Pazarı’nı kaldırmaya bugüne kadar kimse cesaret edememişti, Nevzat Doğan bu cesareti gösterdi.

Bundan sonra ben yine Cumartesi Pazarına gitmeye devam edeceğim. Birkaç adım daha fazla yürüyecek, Perşembe Pazarı alanına gideceğim.

Alınan karar, herkese hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.