1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CUMHUR İTTİFAKI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHUR İTTİFAKI

A+A-

Cumhur ittifakıyla iktidarda kalınmaya çalışılmaktadır. Bunun için MHP’nin belirleyiciliği kabullenilmiş ve toplum mühendisliği ürünü olarak 
“Cumhur İttifakı” ortaya çıkarılmıştır. Hedeflenenle orantılıdır. Türkiye siyasetindeki lider partisi ürünlerinin en önemli kurgularındandır. Türkiye siyasetinin lider partisi konumunu en iyi okuyabilen ve kendi siyaseti için değerlendirebilen MHP’dir. MHP, cumhur ittifakını yaptığı siyasetin liderine karşı, ana muhalefet partisiyle ittifak yaparak, kendi adayını çatı adayı olarak kabul ettirebilmişti. Kendi adayıyla başarılı olamadığı siyasetin tam tersi yaklaşımla bu defa, daha önce ittifak yaptığı siyasete karşı ittifak yapabilmektedir. MHP Siyasetinin bu işlevi üstlenebilmesine Türkiye siyasetinin aşamadığı lider partisi alışkanlıklarıyla, zeminler hazırlanabilmesi, kabul edilebilirliğe taşınabilmesi neden olmaktadır.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE MHP’NİN ETKİSİ
2014. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, CHP ve MHP’nin gerçekleştirdiği ittifak halkta yeterli karşılık bulamamıştı. Bu seçim sonuçları, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmadan, lider partisi alışkanlıklarıyla başarılı olunamayacağı yönüyle değerlendirilemedi. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliği, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını merkeze alan yaklaşımlar geliştirilemedi. Lider partisi alışkanlıklarını aşan kararlılıklar sergilenemedi. Bu nedenle de 7. Haziran 2015 genel seçimlerinde halkın verdiği uyarı kabullenilip yapabilirliğe taşınamadı. Belirsizliğin ortaya çıkmasından iktidar partisi yararlandı. Kuruluş değerlerine bağlı kalacağı vaadiyle, 5 ay sonra en yüksek destekle yeniden tek başına iktidar oldu. Ortaya çıkan Türkiye gerçekliğini anlamaya çalışmayan CHP, nisbi demokratik konumuna uyan geçiştirmelerle lider partisi işleyişini sürdürdü. MHP ise iktidar partisinin güvenlikçi, milliyetçi siyaset alanını kapsamasıyla ortaya çıkan sorunlara sürüklendi. MHP, İç sorunlarının aşılmasını ve lider partisi işleyişinin sürdürülmesini de sağlayacak hamleyle, iktidar partisi siyasetine destek vererek, milliyetçi, güvenlikçi siyasette etkili olmayı seçti. Demokratik kurumsal sürdürülebilirlik eğilimleri nedeniyle lider ve merkez dışında kalan MHP’liler de, partinin dışına itildi ve İYİ Partiyi kurdular. 

CUMHURBAŞKANLIĞI YÖNETİM SİSTEMİ
Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi, MHP’nin belirleyici olduğu, iktidar partisinin kabullendiği siyasi kurgudur. MHP’nin, iktidar partisi siyasetini,  güvenlikçi/milliyetçi çizgide ve lider partisi alışkanlıklarıyla sürdürmesini sağlayan başarısıdır. İktidar partisine kabul ettirilebilmesi, lider partisi alışkanlıklarıyla sağlanmıştır ve Türkiye siyasetinin lider partisi alışkanlıklarıyla sürdürüldüğünün en önemli göstergelerindendir. MHP lider partisi eğilimlerini en iyi okuyabilme özelliğini önce ana muhalefet partisine kabul ettirerek, kendi adayını çatı adaylığına taşıyabilmişti. Lider partisi işleyişiyle demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşılamayacağını yine önce MHP okudu ve iktidar parti siyasetini milliyetçi/güvenlikçi siyaset yönüyle değerlendirdi. İktidar partisini ve ana muhalefet partisini, MHP karşısında edilgen ve çaresiz bırakan gerçekliğin temelinde lider partisi işleyişlerinin aşılamaması vardır.

TÜRKİYE SİYASETİNİN LİDER PARTİSİ AÇMAZLARI
Türkiye siyaseti lider partisi alışkanlıklarını aşamadığı için siyasi yetmezliklere ve sorunlara sürüklenmektedir. Son seçimler, referandum oylaması, adalet yürüyüşü vb. bütün toplumsal göstergeler lider partisi anlayışının, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlamaya yetmediğini göstermektedir. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek, Demokratik Hukuk Devletinin, lider partisi yaklaşımlarıyla, karşılanmaya çalışılmasının, belirsizlikleri, gerginlikleri azaltamaması bunun en açık göstergesidir. İktidar partisinin sürüklendiği edilgenlik, gücünün ve siyasi başarılarının sağladığı avantajlı konumundandır. Ana muhalefet partisinin toplumsal baskıya rağmen lider partisi işleyişini demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe dönüştürememesinin çok kapsamlı nedenleri vardır. Türkiye/Dünya gerçekliğiyle bütünleşerek kendisini aşabilecek, yeniden üretebilecek, demokratik dönüştürücü siyaseti sahiplenebilecek kararlılığı sergileyememesi, en temel açmazı durumundadır.

Bu yazı toplam 1210 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.