1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Cumhurbaşkanı çanı beşinci defa çaldı
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanı çanı beşinci defa çaldı

A+A-
Eski zamanın birinde krallıkla idare edilen bir ülke varmış. Kralın parası bittiği zaman adamlarını şehre gönderir gidin halktan vergi toplayın dermiş. Onlarda sudan bahanelerle halktan zulümle vergi toplarlarmış. Yine günlerden bir gün bir ayakkabı tamircisine gidip vergi istemişler. Tabii ki tamirciden para almak için bir sebep bulmaları lazım ufakta bir dükkan etrafa bakınmışlar ceza kesecek bir durum görememişler. Fakat adamlardan biri tam çıkarken bahçedeki tavukları görmüş. Tavuklara ne yediriyorsun diye ayakkabıcıya sormuş. 
Ayakkabıcıda buğday veriyorum demiş. Kralın adamları hemen, millet açlıktan kırılırken sen burada tavuklara buğday yediriyorsun diyerek cezayı kesip oradan ayrılmışlar. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra kral gene adamlarını tekrar vergi toplamak için şehre göndermiş. Adamlar nasıl olsa hazır para alacak yer var diye. Aynı ayakkabıcıya gitmişler. Bakmışlar tavuklar gene orda ayakkabıcıya gene sormuşlar. Bu tavuklara ne yediriyorsun arkadaş. 
Ayakkabıcı buğday yediriyorum deyince ceza kestikleri için. Mısır yediriyorum demiş. Adamlardan biri millet,  açlıktan kırılıyor sen burada tavuklara mısır yedirmeye utanmıyor musun diye çıkışıp tekrar para cezası kesmiş. Gariban ayakkabıcı çok içerlemiş ama yapacak bir şeyde yok hemen parayı ödemiş. Kralzulmü biter mi. Seneye adamlarını tekrar göndermiş. Adamlar ayakkabıcıya geldiğinde bakmışlar tavuklar gene orda. Soru yine aynı tavuklara ne yediriyorsun. Ayakkabıcı ceza ödemekten bıktığından. Aklına farklı bir şey gelmiş. Buğday dese olmaz, mısır dese olmaz demiş ki valla arkadaş ben horoza parayı veriyorum horoz tavuklara ne alır, ne yedirir, ne içirir bilmem demiş. 
Ama tabii ki krallık yönetiminde hak aramak o kadar kolay değil o zamanın törelerine göre bir vatandaş öldüğünde şehir merkezinde ki dev çan bir defa çalınırmış. Uzun uzunda yankılanırmış. Eğer eşraftan birisi ölürse çan iki defa çalınırmış. Büyük bir devlet adamı ölürse üç defa çalınırmış. Fakat kral öldüğünde de çan dört defa çalınırmış. Ayakkabıcı amca bir fırsatını bulup çanın olduğu yere çıkmış. Önce çanı bir defa çalınca acaba kim öldü demişler. İkinci defa çalmış acaba eşraftan kim öldü diye merak etmişler. Tabii amca durmamış çanı çalmaya devam ediyormuş. Üçüncü defa çalmış acaba hangi büyük devlet adamı öldü demişler. 
Çan çalmaya devam ediyor dördünce defa çalınca herkes de bir feryat bir figan eyvah kralımız öldü galiba demişler. Ancak törelerinde  hiç alışık olmadıkları  bir şekilde çan beşince defa çalınca şehirde bir anda bütün sesler kesilmiş. Herkes bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için çanın çalındığı yere koşup gelmişler  ve birde bakmışlar ki çanı haksız yere ceza kesilen ayakkabıcı çalıyor.Ayakkabıcıya sormuşlar ne demek beş defa çan çalmak. Kraldan daha büyük birisimi öldü acaba. Ayakkabıcının verdiği cevap şaşırtıcı olduğu kadar anlamlıdır da. Evet beyler  bu seferde adalet öldü adalet der.
 Adaletsizliği önleyecek gücümüzün olmadığı zamanlar olabilir ama adaletsizliğe itiraz etmeyi beceremeyeceğimiz bir zaman asla olmamalıdır.Sayın  Cumhurbaşkanımız  Recep  Tayyip  Erdoğan’da  geçen  günkü  Galataport  ihalesiyle  ilgili  konuşurken   aynen  yukarıdaki  ayakkabıcı  gibi  çanı  beşinci  sefer  çalıp  Türkiye’de ki  adalet  mekanizmasının  nasıl  yavaş  işlediğini  ve  farklı  kararlar  aldığı  söylüyor.Nasıl söylemesin.Benim  anlayamadığım  paralel  yapının  dizayn  ettiği  17 Aralık ve  25  Aralık  operasyonların da  tutuklama  kararlarını  verenlerle  yine  aynı  davalardan  takipsizlik  kararlarını  verenler    bu  adalet  sisteminin  savcıları   değiller mi.Peki  nasıl  oluyor da  biri  tutukluyor.Biri  salıyor.Bu  millet  kime  güvenecek .Yazık değil mi  bu  insanlara  bunların  ailelerine  aylarca  çocukları  baba  hasreti,hanımları  koca  hasreti,analar  babalar  evlat   hasreti  çekti.Bunların  hesabını  kim  verecek.Tabii onlara sorarsanız biz  kanunlar  çerçevesinde  elimizden  geleni  yaptık  diyecekler .Paralelcilere  de  sorarsanız  bizler bozguncu değil,islah  ediciyiz birleştiriciyiz derler.Madem  öyle  idiniz de  halkın  büyük  çoğunluğunun  oylarıyla  iktidara  gelen  bir  partiyi  yok  gezi  olayları , yok  17  Aralık  ve  25  Aralık  operasyonları, yok  Kobani  olaylarıyla  neden  iktidardan  uzaklaştırmaya  kalktınız.Bıraksaydınız  Millet  iktidara  getirdiği  gibi  iktidardan  götürmeyi de   bilir  sizlere  ne  oluyor.Ülkesini  ve  milletini  düşünen  bir  zihniyet  böyle  bir şey  yapar mı hiç.Onlarca  masum  insanın  ölmesine  sebep  olur mu.Ama  dedim  ya  bunların  gayesi  ne  Ülkelerini  nede  milleti  düşünmek.Bunların  gayeleri  sadece  kendi  rantlarını  arttırmak  ve  Türkiye’nin  ilerlemesini  durdurup  yine  eskisi  gibi  sömürmek.Yok  öyle  yağma , artık karşınızda  ne  eski  Türkiye  nede  eski  Türk  halkı  var.Bak  o  kadar  tezgahladığınız  olaylara  rağmen  millet yine  Başbakanı’ nı  getirip  başına  Cumhurbaşkanı  yaptı.Yerel  seçimlerde de  Kocaeli’ de dahil  Türkiye’nin  birçok  yerinde  yine  AK Partili  belediye  başkanlarını  tekrar  başa  getirdi.Allahtan  böyle  oldu da o  karanlık emellerinize ulaşamadınız.Yoksa Allah muhafaza bizler ortadoğudan beter olurduk.
Artık gelin  halka  rağmen  Türkiye’de  bir şey  yapamayacağınızı  anlayın da  bari  hiç  olmazsa hem  iktidarı  hem  muhalefetiyle  birlikte adam  gibi  günümüz  şartlarına  uygun   bir  anayasa  hazırlayın  ,bundan sonra karanlık güçler,paralel  yapılanmalar ,demokrasi dışı örgütlenmelere asla yeltenmesin.Türkiyemiz artık özgürlüklerin kısıtlandığı adaletin adaletsizce uygulandığı bir ülke  olmaktan  çıkıp.Şairin  dediği  gibi  olursa  tek  derdimiz  ölümden  olsun  denen  bir  ülke  haline  gelsin.Herkese iyi pazarlar…
Bu yazı toplam 739 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.