1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmit’in kurtuluşunu kutladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmit’in kurtuluşunu kutladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmit’in kurtuluşunu kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmit’in kurtuluşu dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

A+A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmit’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. yıldönümü nedeniyle, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na göndermiş olduğu kutlama mesajı şöyle;
 “İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum.

 İstiklal mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan, kahramanlıklarıyla tarihe mal olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir. 

Böyle kutlu bir anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla, istiklal savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.

Kocaeli’nin bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”


BAKAN IŞIK’IN MESAJI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmit'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.
Işık, yaptığı yazılı açıklamada, özel konumu ve zenginlikleriyle savaş dönemlerinde düşmanın göz diktiği İzmit'in, kentin kahraman halkının direnişi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin mücadelesiyle 94 yıl önce 28 Haziran'da düşman işgalinden kurtulduğunu hatırlattı.
Kurtuluş günlerinin Türkiye üzerine oynanan oyunların daha iyi idrak edildiği zamanlar olduğunu ifade eden Işık, "Genç yaşlı, kadın erkek, canla başla topyekun kurtuluş mücadelesi yapılan bu aziz kent, atalarımızın bize müstesna bir emanetidir. 28 Haziran 1921 İzmit için bağımsızlık ve özgürlüğün tarihidir. İzmitimiz Cumhuriyetin kalesi, üretimden gelen gücüyle ülkemizin can damarlarındandır. Kültürü ve güzellikleri ile adından her daim iftiharla söz ettiren İzmit, her bir vatandaşımızın asla vazgeçemeyeceği göz bebeğimizdir. Eşsiz yurdumuzu, her bir şehrimizi bu bilinçle korumalı vatan ve milletimizin değerini yeni nesle çok iyi anlatmalıyız" ifadesini kullandı.
Işık, Türkiye'nin itibarını zedelememek için her bir vatandaşın ecdadın sorumluluk bilinciyle ülkeyi her şeyden daha çok sahiplenip huzurla yaşaması gerektiğini dile getirerek, "Bağımsızlık yolumuzda göğsünü siper eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor. İzmit'in kurtuluş yıl dönümü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal kahramanlarımıza şükranlarımı bir kez daha ifade ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

VALİ GÜZELOĞU’NUN MESAJI

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunu yazılı bir açıklama yaparak kutladı. Vali Güzeloğlu açıklamasında, “Sahip olduğu ekonomik, tarihi ve kültürel değerleri ile ülkemizin göz bebeği olan İzmit’imizin düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94’ncü yıldönümünü hep birlikte kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. En değerli hazinemiz olan bu vatan toprakları, bundan 94 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimizin vatanseverliği ve bağımsız yaşama iradesiyle yazdığı Kurtuluş destanı ile kazanılmış ve her karış toprağı şehitlerimizin asil kanları ile sulanmıştır. Kurtuluş Savaşı; bir millete vurulmak istenen esaret zincirinin kırıldığı, milli diriliş ve şahlanışı ifade eder. İnsanlık dışı her türlü katliam ve işkencelere karşı birlik ve beraberlik içerisinde var olma mücadelesini veren milletimiz, insanlığın örnek alacağı bir zafer gerçekleştirmiştir. 28 Haziran 1921 tarihi de işte bu inancın, kararlılığın, azmin birlik olmanın, yeniden doğmanın tarihidir. Bugün, Türkiye’nin en güzel bölgelerinden birinde, güven ve huzur içinde yaşıyorsak bunu, Yahya Kaptan, İpsiz Recep, Kara Fatma, Mevlüt Efendi ve diğer isimsiz kahramanlarımıza borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; Kurtuluş Savaşı’nda kahramanca mücadele eden gazilerimizi minnetle; vatanımız uğruna hayatlarını feda eden ve bu günleri bizlere armağan eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, tüm İzmitlilere sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN’DAN İZMİT’İN KURTULUŞU MESAJI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bir mesaj yayınlayarak İzmit’in kurtuluşunun 94’üncü yılını kutladı. Başkan Karaosmanoğlu mesajında, “Bu gün İzmit’in kurtuluşunun 94’üncü yılını kutluyoruz. Ne mutlu bizlere ki, ecdadımızın canı ve kanı pahasına bizlere emanet ettiği bu güzel şehirde ve bu cennet vatanda; huzur ve mutluluk içersinde yaşıyoruz. 28 Haziran, dört bir yanı işgal altındayken yokluklar içinde var olma savaşı veren bir halkın adeta küllerinden yeniden doğuşunu müjdeleyen bir tarihtir. İzmit; cumhuriyetimizin kuruluş yıllarından itibaren genç, eğitimli ve üretken nüfusuyla Türkiye’nin sanayisine, büyümesine ve gelişmesine öncülük etmiş, çok değerli katkılar sağlamıştır. Tarihi, doğal, kültürel zenginlikleri ve yüksek turizm potansiyeliyle Türkiye’nin gözbebeği şehirlerinden biri olan İzmit, inanıyorum ki 2023 yürüyüşümüze öncülük etmeye devam edecektir
Çünkü hemşehrilerimiz vatanın kıymetini çok iyi bilir. Bir karış vatan toprağı için canını seve seve verir. İşte bu millet bu şuurla ülkesine, bayrağına, dinine sahip çıkmış, düşmana çiğnetmemiştir. Bu vesile ile Kocaeli’nde kahramanca mücadele eden; Kara Fatma’yı, Yahya Kaptan’ı, Servetiye kahramanlarını ve bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Bu düşüncelerle İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yıldönümünü can-ı gönülden kutluyorum. Bu özel gün dolayısıyla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklâl mücadelemizin bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selâmlıyorum. İzmit’imizin kurtuluşunun 94’üncü yılı kutlu olsun” dedi.
DOĞAN’IN KURTULUŞ BAYRAMI MESAJI 
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Şimdiye kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmit'e hizmet etmekten gurur duyduğunu söyleyen Başkan Doğan, mesajında şöyle dedi: 
“- Türk ulusunun bağımsızlığı için verdiği büyük mücadele, bütün imkânsızlıklara rağmen milletin yurdunu ve onurunu korumak için bir araya gelmesinin eseridir. Milli Mücadele yıllarında ve sonrasında büyük mücadeleler vermiş olan şehrimiz tarihin her döneminde coğrafi ve stratejik konumuyla önemli bir kent olmuştur. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmit, doğal bir tarih ve kültür müzesidir.
İzmit Belediyesi olarak şehrimizin değerine değer katmak ve şehrimizin önemini genç nesillere aktarmak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. İzmit değişen çehresi ve tarihi değerlerine verdiği önemle örnek bir şehir olarak Türkiye’de ve dünyada adını duyurmuştur. 
Mustafa Kemal Atatürk'ün "vatanseverlerin sığınağı olan bir şehir" olarak tanımladığı İzmit, Tarih Koridoru’yla, Kültür Tepesi’yle, Yahya Kaptan Anıtı’yla, Sarıkamış Şehitliği’yle, Kore ve Kıbrıs Şehitler Anıtıyla, Kınalı Asker Parkı, Hocalı Şehitler Anıtı ve Çerkes Sürgünü Anıtı ile geçmişte olduğu gibi bugün de mlli ve manevi değerlerine, Atalarına, toprağına sahip çıkan, tarihi ile gurur duyan insanların yaşadığı bir şehirdir.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.