1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. CUMHURBAŞKANLIĞI YARIŞI
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHURBAŞKANLIĞI YARIŞI

A+A-

Cumhurbaşkanlığı adayları tamamen belirlendi. 
Ak Parti+MHP+BBP'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin adayı, Muharrem İnce, HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş, İyi Parti’nin adayı Meral Akşener, SP'nin adayı Temel Karamollaoğlu ve Vatan partisinin adayı ise Doğu Perinçek olduğu kesinleşti. YSK tarafından onaylanması halinde, bu adaylarla seçime gireceğiz. 
Öncelikle vatana, millete hayırlı olsun.
Konuya ilişkin bir seçim analizi yapmak gerekirse, 
Ne de olsa siyaset, olağanüstü bir durum olmazsa ilk turda Sayın Recep Tayyip Erdoğan ipi göğüsleyecek gibi gözüküyor. Aritmetik olarak Ak Parti+MHP+BBP’nin oy toplamına göre olağanüstü bir durum olmazsa, daha ilk turda Sayın Erdoğan’ın seçilebileceği şimdiden gözüküyor.
CHP’nin adayı Sayın Muharrem İnce… 
Sayın İnce, baştan beri bu işe istekliydi ve çatı adayına karşıydı tam da istediği oldu. Aslına bakarsanız, Sayın İnce, Sayın Kılıçdaroğlu’nun da işine gelen bir aday oldu. Zira Sayın İnce, her seferinde Sayın Kılıçdaroğlu’nu sorumlu tutarak başarısızlığın yegane sorumlusu olarak O’nu gösteriyordu. Son kurultayda da hatırı sayılır bir oy aldı. Bu gazın da etkisiyle cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya çıktı. Aslına bakarsanız, İnce’nin adaylığı bir yönüyle Sayın Kılıçdaroğlu’nu rahatlatmış durumda. Şayet İnce, arzu ettiği oyu alamazsa, daha da Kılıçdaroğlu’na söyleyecek bir sözü de olmaz ve karşısına rakip olarak çıkma şansı da...  Bana göre, İnce’nin ilk turda alacağı oy maksimum %23 ila 25 bandında olacaktır. Hatta, % 25’i de bulması biraz zor gibi. Çünkü sol cenahın oyu belli.
Gelelim Sayın Akşener’e…
İşin başından beri cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda takındığı muannit tutumunu sonuna kadar devam ettirdi. Mutabakat arayışı görüşmelerinde bile bu tutumundan vaz geçmedi. İlk baştan beri seçmenine bu sözü verdiğini ve şartlar ne olursa olsun aday olacağını ifade etti ve dediğini de yaptı. Lakin, Sayın Erdoğan’ın karşısında rakip olma şansı ise, hiç yok. Çoğunluğu MHP’den, çok cüz’i bir miktar da Ak Parti’den olmak üzere alacağı oylarla ulaşacağı rakam % 9 ila 10 bandında seyredebileceğini tahmin ediyorum. Hayal ettikleri rakamlara ulaşmaları mümkün gibi gözükmüyor.
HDP ve adayı Sayın Demirtaş’a gelince:
HDP açısından olaya bakıldığında, Sayın Demirtaş’ın cezaevinde oluşu ve bu sebeple kendilerinin mağduriyet görüntü ve söylemi ile birlikte siyasal varoluşlarının tüm olumsuzluklara rağmen % 8 ila 10 bandında bir oy alabilecekleri tahmin ediliyor. Bu da gösteriyor ki,  HDP tandanslı Kürt siyasal hareketinin her şeye rağmen varlığını sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Adayları, Sayın Demirtaş değil de, bir başkası da olsa, buna yakın bir oy yakalayabilecekleri söyleniyor.
SP ise:
Sayın Temel Karamollaoğlu’nun SP’nin başına geçmesiyle birlikte bir sıçrama yaşadığı inkar edilemez bir gerçektir. % 1’lerde olan SP’nin Sayın Karamollaoğlu ile yükseleceği, % 3 ila 4’e kadar çıkması sürpriz olmaz diye düşünüyorum. Ama her şeye rağmen, hayal ettikleri % 10’un üzerine çıkma şansları yok gibi… 
Sayın Perinçek ise, %0.1 civarında ancak oy alabilir. Onun zaten toplayabildiği imza sayısını bile geçmesi şüpheli. 
İş ikinci tura kalırsa ve tüm muhalefet tek adayda birleşseler bile, yukarıda verdiğim rakamların toplamını yakalamaları ancak mümkün olabilir ki, o da % 43 ila 49 arasında seyreder ve her halükârda kazanma şansları olmaz gibi gözüküyor. Zaman içerisinde ne olur, ne biter onu şimdiden kestirmek mümkün değil. Seçimdir bu, her an her şey olabilir. Süreç sürprizlere gebe ama şu an itibariyle görünen bu…
“Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler”

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1133 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.