1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Cumhuriyet, aslında İzmit’te ilan edilmiştir
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet, aslında İzmit’te ilan edilmiştir

A+A-

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 93 ncü yıldönümünü yüreğinde Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini hissedenler olarak dün gurur ve coşkuyla kutladık.

Belki abartıyorum, ama gerçek ortada. Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyeti aslında İzmit’te ilan etmiştir.

16 Ocak, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmadan önce ilk ve son basın toplantısını yaptığı tarihin yıldönümüdür. Atatürk, Cumhuriyeti kurmaya karar vermeden önce İzmit Av Köşkü’nde 16 Ocak 1923’te düzenlediği iki günlük basın toplantısında, dönemin en namlı gazetecileriyle bir araya gelmiş, görüşlerini almıştır. Bu, Mustafa Kemal’in Türk gazetecilerine verdiği değer ve önemin de bir göstergesi olmuştur.

Bu nedenle biz Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak 16 Ocak’ın Kocaeli Basın Onur Günü olarak kutlanmasına karar vermiştik.

16 Ocak 1991 tarihinde Şehir Restoranda düzenlenen Basın Onur Günü gecesine merhum işadamı Sakıp Sabancı, eşi ve engelli kızıyla gelmişti. Sabancı, eşi ve kızıyla pistte bizimle birlikte göbek atıp oynadı, tarihe geçen o ünlü sözünü de o gecede söylemişti:

-Otomobil fabrikam var, ama engelli kızım otomobile binemiyor. Ben akraba evliliği yaparak buna neden oldum, sakın siz yapmayın…

O gece, Amerika Irak’a saldırmıştı. Saddam Hüseyin’i idama götürecek sürecin ilk günü de 16 Ocak olmuştur. Biz eğlenirken, Kocaeli Emniyet Müdürü Mehmet Böke benden küçük bir televizyon ayarlamamı istemiş, haberleri anında takip ederek ilimizdeki yabancıları koruma altına aldırmıştı. Körfez Savaşı çıktığında pek çok kişi Türkiye’nin de birkaç gün içinde bu savaşa girmesini falan da bekliyordu.

16 Ocak 1991 gecesi, mesleğin ilk yıllarındaki bir muhabir olarak Devlet Bakanı Mehmet Yazar ve Kocaeli Valisi Adnan Darendeliler’in elinden iki büyük gazetecilik ödülünü almanın mutluluk ve gururunu da yaşamıştım. Ödül, öyle belediye kasasından da verilmiyordu. Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin kendi imkanlarından birer çeyrek altın vermişlerdi sadece. Bir de Sayın Vali, Sümerbank battaniyesi hediye etmişti.

Bu basın bayramının devam ettirilmesi Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin artık asli görevi ve onuru olmuştur. Her ne kadar üye sayısında patlama yaşansa da, gerçek basın emekçilerini de hala üye listesinde barındıran Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimini kutluyorum.

saray.jpg

AV KÖŞKÜ’NDE-Atatürk, Cumhuriyeti kurmaya karar vermeden önce İzmit Av Köşkü’nde 16 Ocak 1923’te düzenlediği iki günlük basın toplantısında, dönemin en namlı gazetecileriyle bir araya gelmiş, görüşlerini almıştır. Bu, Mustafa Kemal’in Türk gazetecilerine verdiği değer ve önemin de bir göstergesi olmuştur.

a.jpg

ATA’NIN HUZURUNDA- İzmit’te ulusal bayramlar, özellikle de en büyük bayram Cumhuriyet Bayramı çok özel törenlerle kutlanmıştır. 1940’lı yılların başında İzmitlilerin Ata’nın huzurunda nasıl da büyük bir gurur ve disiplinle durduğunu gösteren çok özel bir fotoğraf.

Bu yazı toplam 2420 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum