1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. Cumhuriyet döneminde, siyasi tarihimize iz bırakanlar
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet döneminde, siyasi tarihimize iz bırakanlar

A+A-
Makalemize başlamadan önce doğru anlaşılmamız için peşinen şunu söylemeliyim. Siyasi hayatımda ne Refah partisi ne de AK partisi döneminde, ne şahsım nede akrabalarım kamuda görev alma gibi bir talebimiz olmadı, ticaretle de ilgilenmedik.  Maddi ve manevi olarak hep verdik, birçok maddi ve manevi sıkıntılar çektik, işimizden olduk. Yüce Allah'a hamdolsun hiç kimseye boyun eğmedik.  Her şeye rağmen küsmedik, ülkenin ve milletin yararına hizmet yapan tüm siyasilerin olumlu icraatlarına destek verdik, takdir ettik.
 Tarihimizde müspet yönde iz bırakan şahsiyetleri, cumhuriyetten önce ve sonra gibi bir ayırıma tabi tutmadan, tarihi süreç içinde, dönem, dönem kurduğumuz 16 devletin tarihi şahsiyetlerini, geçmiş ile geleceği birbirine bağlayan bir zincirin halkaları olarak görürüm. Geçmişten günümüze kadar, gelmiş geçmiş her dönemin siyasi ve manevi şahsiyetleri, yönettikleri Müslüman toplulukları rahmetle ve minnetle anarken,  hayattakilere afiyet içinde mutlu olmalarını diliyorum.
Çok partili sisteme geçtikten sonra, siyasi tarihimize iz bırakan şahsiyetler hakkında, olumlu, olumsuz yönde birçok kitaplar ve makaleler yazılmıştır. Tarihi siyasi olayların iç ve dış yüzünü, ne dün, ne de bugün, olduğu gibi yazamadığımızdan, gelecek nesillerimizin ibretle okuyabilecekleri siyasi bir tarih kitabı bırakamadık. Ne acıdır ki,  Dün karaladıklarımızı bugün akladık ve iade-i itibar yaptık. Dün akladıklarımızı bugün karalayarak genç nesillerin temiz beyinlerini yanlış fikirlerle kirleterek vicdanlarını körledik, kafalarını karıştırdık.
Son 50 yılda, siyasi liderler içinde beni en çok etkileyen liderler arasında başta Erbakan hoca, arkasından, Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Recai kutan, Turgut Özal, Adnan Menderes, Muhsin Yazıcıoğlu olmuştur. Söz konusu ettiğim liderlerden bir kısmını okuyarak, bir kısmını dinleyerek, bir kısmıyla aynı parti içinde siyaset yaparak tanıdım.
 
Merhum Erbakan Hocamızın yanında, dile kolay tam 40 yıl kaldım.  Konuşmalarının arasından, sızdırarak bilinmesini istediği siyasi stratejilerini, yaşanılan hatıraları, geleceğe ışık tutacak siyasi konuşmalarını dinleyerek kendimi yetiştirdim. Merhum hocamızdan geleceğe yönelik birçok öngörüsünü yazmaya çalıştım, imkân olursa yazmaya devam edeceğim. Aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızla mazide kalmış bazı hatıralarımı da, günü gelince yazma niyetindeyim.
    Sayın Cumhurbaşkanımızla Başbakan olmazdan önce görüşme imkânımız olduğu halde, Başbakan ve cumhurbaşkanı olduktan sonra yüz yüze görüşme imkânımız olmamıştır. Ülkenin ve milletin menfaatine olduğunu düşündüğüm siyasi, sosyal, ekonomik fikirlerimi yazdığım raporlarla kendilerine ulaştırmaya çalıştım. Başbakanlık dönemlerinde birkaç defa telefonla arayarak bizleri şereflendirdiler.
07- Haziran- 2015 seçimlerine ve Sayın Erdoğan'ın liderliğine gelirsek; öncelikle rahmetli Erbakan hocanın şu sözlerini hatırlatmakta yarar vardır. "Dünyanın başşehri İstanbul'un Türkiye'nin başşehri Ankara'nın büyük şehir belediye başkanları olarak seçilen Sayın R.Tayyip Erdoğan ve Sayın Melih Gökçek'in Bedrin aslanları gibidir" demişti. O gün böyle bir takdiri okuyamayanlar, bugün Sayın Erdoğan, Sayın Melih Gökçek'in ve Sayın Ahmet Davutoğlu'nun birlikte, İslam dünyasının ve Türkiye siyasetini olumlu yönde etkileyerek, şer güçleri nasıl sarstıklarını okuyabiliyorlar mı?
Sayın Erdoğan'ın liderliğini özetlersek; Erdoğan sarayda değil, halkın arasında büyüyen, çocukluğundan itibaren, yürüdüğü yolda, düşe kalka yol alan, azimli, gayretli ve inançlı bir lider olarak milletin gönlünde yer etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı damdan düştüğü için, damdan düşen milletin halini çok iyi bilen, halkın derdiyle dertlenen, ümmetin yaşadığı acıları yüreğinde hisseden, tüm gayretlerine rağmen zaman, zaman gözyaşlarına hâkim olamayan, halkıyla ve İslam ümmetiyle kucaklaşabilen,  hemhal olan, samimi ve güven verici bir liderdir.
Sayın Erdoğan,  Dünyada değişen ve gelişen şartları çok iyi takip ederek ve değerlendirmek suretiyle, yaptığı siyasi çıkışlarıyla ülkenin siyasetine yön veren, dünya gündeminde yer alabilen, birçok özelliklere sahip aksiyoner bir liderdir.  Ülkesini iç ve dış siyasi baskılara, sosyal ve ekonomik krizlere karşı korumasını bilen,  parti içi sarsıntıları ve sancıları ustalıkla önleyebilen, vizyon  (geniş görüşlü) sahibi karizmatik bir liderdir.
         Sayın Erdoğan'ın, gençlik yıllarından başlayarak,  İstanbul büyük şehir başkanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde, yaptığı maddi ve manevi hizmetleriyle anılacaktır. Şahsına karşı yapılan çirkin hakaretlere sabır gösteren, benden sonra tufan demeyip,  içteki muhalefetin, dıştaki beynelmilel hain güçlerin dayatmalarına rağmen, bildiği ve inandığı doğrulardan geri adım atmayan, bir liderdir.  Ülkenin selameti için, yeni bir anayasa yapmak ve başkanlık sistemine geçmenin ne derecede önemli olduğunu millete anlatarak destek isteyen bir lider olarak tarihe geçecektir.
         Merhum Erbakan hocamızın ifadesiyle, "Sayın Erdoğan milletle birlikte devleti yönetme düşüncesinde ve kararlığında olan bir lider olarak tarihe geçmek istiyor." Sayın Erdoğan, İçteki ve dıştaki siyasi muarızlarını, kendisini seven, sevmeyen insanların, siyası şuurlarını iyi bir şekilde tahlil eden, tek başına kalsa da, Yüce Allah'a güvenerek kefenini koltuğunun altında taşıyan bir lider olarak hatırlanacaktır.
  Ülkesi ve milleti için bedel ödemekle yükümlü liderlerin, ortak özeliklerinden biri de, içe dönük yalnız yürümektir. Hz. Peygamberlerin haricindeki güçlü liderler, Yüce Allah'a tevekkül ederlerken, dost bildikleri bazı insanlara,    kontrolsüz bir sevgiyle, tedbirsiz iyi niyetle yaklaştıklarından beklemedikleri bir anda dost bildiklerinden darbe yiyebilirler. Liderlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, edindikleri yeni dostlar, eskimeyen dostlarını unutturmamasıdır.
                                                                                                                                                                        Alaettin KÖKSAL
Bu yazı toplam 531 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum