1. YAZARLAR

  2. Yıldız ANDİÇ

  3. Cumhuriyet ne güzel
Yıldız ANDİÇ

Yıldız ANDİÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet ne güzel

A+A-

Dün, en büyük bayramımızı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladık.
Çok görkemli mi kutladık?. Hayır.. Hissederek, hakettiği coşku ile mi kutladık?. Yine hayır..
Bizim çocukluğumuzda Cumhuriyet Bayramları farklı kutlanırdı. Hele hele bizden önceki dönemleri anlatırlar. 29 Ekim’lerde  bütün esnaf grupları  bayram törenlerine katılırmış. Her esnaf, mesleğine özgü giysiler içinde, mesleğinin  ürünleri ile halkı selamlarmış.
Biz çocukken, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında, hava da biraz serinlediği, genellikle yağmur yağdığı için, bayram törenlerine çıkmakta biraz nazlanırdık. Ama insan büyüyünce Cumhuriyet Bayramı’nın ne kadar önemli olduğunu, bu ulusun yegane ve en büyük bayramı olduğunu daha iyi anlıyor.
Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk, özellikle her 10 yılda bir daha büyük coşku ile, bütün ulusun katılımı ile kutlanmasını istemiş. Cumhuriyet baloları olurdu eskiden. Valiler, eşleri ile birlikte ev sahipliği yapardı. Hepsi bitti. Artık Cumhuriyet Bayramları, tatil günü olarak geçiştiriliyor.
Ama bu ulusun içindeki Cumhuriyet coşkusunun, bu ulusun yüreğindeki Cumhuriyet sevgisinin  azalmadığını düşünüyorum. Hatta pek çoğumuz Cumhuriyet’in önemini, nasıl büyük zorluklar içinde kurulduğunu şimdilerde çok daha iyi anlıyor. Özellikle çocuklar, ana okullarındaki minikler Cumhuriyet’i  çok daha hissederek, bayram olduğunu bilerek kutluyorlar. Önümüzdeki günlerde  gazetenin 2 nci sayfasında  genellikle okullardaki Cumhuriyet Bayramı kutlama haberlerini bolca göreceksiniz. Hangi okul gönderirse,. Hangi okulda 29 Ekim coşkuyla, özel etkinlikle kutlanmışsa, hepsini gazetede kullanmaya özel önem vereceğiz. Düğünleri, nikahları bir kenara koyacak, bekleteceğim. Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerini, Cumhuriyet çocuklarının yüzündeki o sevinci, heyecanı yaşam coşkusunu  paylaşmaya, size aktarmaya özen göstereceğim.
Ne olur Cumhuriyet’e sahip çıkalım. Lütfen çocuklarımıza Cumhuriyet’in önemini, 29 Ekim’in en büyük ulusal bayramımız olduğunu iyi anlatalım. Bir günlük gecikmeyle de olsa, bütün okurların, özellikle bütün çocukların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı  en içten dileklerimle kutluyorum. Cumhuriyetimizin her yıl biraz daha güçleneceğine, özellikle 2023’de 100 üncü yılımızı çok büyük coşkuyla kutlayacağımıza olan inancımı korumak istiyorum. Sağlıklı, mutlu bir hafta dilerim.
 

Bu yazı toplam 1399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.