1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Cumhuriyet tarihi 19 Mayıs’la başlar
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet tarihi 19 Mayıs’la başlar

A+A-

Biz Türklerin devlet kurma geleneği, çok eski yıllara Orta Asya’ya dayanır.

Bugünkü vatan topraklarımız olan Anadolu’ya girişimiz, 1071’de Alpaslan’la Malazgirt’te başlar.

Türklerin dünya üzerinde çağ kapatıp, çağ açışı 1453’de Fatih’in İstanbul’u fethi ile başlar.

Bugün giderek sahip çıkmak konusunda zorlandığımız ve belki biraz da gaflet içinde bulunduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş süreci ise, 19 Mayıs 1919’da başlar.

Bugün bayram sevgili dostlar.. Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı..

Osmanlı’nın son dönemini, 1 nci Dünya Savaşı’nın ardından işgal yıllarını, Sevr’i, Cumhuriyet ve bağımsızlık adına verilen destansı mücadeleyi, çok farklı kaynaklardan çok okumuş ve hala okumaya devam eden biriyim..

19 Mayıs 1919’da Beşiktaş rıhtımındaki köhne Bandırma Vapuru’na binerek Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, bu ulusun bu milletin kurtuluş savaşını başlatmıştır. Çok zor yıllarmış. Bu ulus için “Bağımsızlık” kavramına erişmenin neredeyse imkansız göründüğü yıllar. Mustafa Kemal,  Samsun’a bir subay olarak çıkıyor. Sonra,  bir sivil olarak Anadolu’yu örgütlüyor ve Türk vatanını emperyalist işgalcilerden kurtarıyor.

Bugün bizim tarihimizde çok önemli bir gündür. Bugün çok özel bir bayramdır.

Gençliğimdeki 19 Mayıs bayramlarını hatırlıyorum. Lise öğrencileri için büyük işkence olurdu. Günler süren Eski Stat’taki provalar. Kilolu, tombik bir öğrenciydim. Beden eğitimi derslerinde kasanın üzerinden takla atamayan, “Muhallebi çocuğu”  tipinde bir genç. 19 Mayıs bayramlarına katılmak zul gelir, kaytarmaya çalışırdım.

Resmi bayramların gösteri bölümü ile çok ilgilenmiyorum. 23 Nisan’ı kutlayamadık. 19 Mayıs’ta eski törenler yok. Ama İzmit’in ortasından tren geçerken, demiryolunun iki yanında 19 Mayıs gecelerinde düzenlenen “Fener Alayı” gözümde tutuyor.

Sahiplenmeliyiz bu bayramları. İçimizde yaşatmalıyız. Bu Cumhuriyet’i kuran, dünyada bir örneği daha olmayan destansı Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve bitiren Mustafa Kemal’e karşı sonsuz saygı ve minnet içinde olmalıyız.

Coşkulu olmalıyız bugün.. İçimiz kıpır kıpır olmalı. “Yaşasın Cumhuriyet”, “Yaşasın bağımsızlık”, “Yaşasın Atatürk” diye bağırmalıyız.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve  Spor Bayramı’nız kutlu olsun.. 

İşte KYÖD’ün gençleri

Dernek ya da siyasi parti kongrelerinde taraf olmak, mesleğimi bu kongrelerde yönlendirici olarak kullanmak gibi bir tarzım yoktur. Bu şehirde doğduk, büyüdük. İnsanları tanıyoruz. Siyasi fikrimiz, dünya görüşümüz var. Elbette desteklediğim, kendimi daha yakın hissettiğim ekipler, adaylar oluyor.

29 Mayıs’ta bizim şehrimiz için İzmit için çok önemli olduğuna inandığım Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin (KYÖD) kongresi yapılacak. Geçen pazartesi günü  “Artık gençlerin önünü açalım” başlıklı bir yazı yazdım ve çok ses getirdi.

Bu şehirde bazı görevleri ele geçirenler, hiç ellerinden gitmesin istiyorlar. Gençlerin önünü açmıyorlar. KYÖD’de ortaya çıkan tablo da bu durumun çarpıcı örneğidir.

Mevcut yönetim kurulunda Genel Sekreter olarak görev yapan 1983 İzmit doğumlu Kahraman Yüce, KYÖD geleneklerine uygun olarak, mevcut yönetim içinden yeni dönemin Başkan Adayı çıkartıldı. KYÖD’ü ellerinden kaçırmamak,  kendilerini hep önemli hissetmek derdindeki “İhtiyarlar”, Mehmet Toker’i aday yaptılar. KYÖD üyesi değilim. Yalçın Kayalı’nın başkanı olduğu dönemde, iki ay aidat ödemedim diye, dernek üyeliğinden ihraç edilmiştim. Ama KYÖD kongresi ile ilgileniyorum. Artık, gençler bu kentte öne çıksın, hayatları boyunca her şeye talip olan, ama bu şehrin bu hallere gelişine göz yuman ihtiyarlar kenara çekilsin istiyorum.

KYÖD’ün Başkan adayı Kahraman Yüce, kongrede yönetim kurulu aday listesinde yer alacak arkadaşları Av.Çağla Arslan Bozkuş, Barkın Karan, Murat Kanbur, Cumhur Küçükbalkan ile birlikte ziyaretime geldi. Pırıl pırıl çocuklar. KYÖD’ü layık olduğu gibi yönetmeye hazırlar. KYÖD kongresinde  700 civarında üyenin oy hakkı var. Bir tarafta, bu kentte her yere, her şeye aday olmuş Mehmet Toker; diğer tarafta bu kentin geleceği olan Kahraman Yüce ve kendisi gibi genç arkadaşları. Hala KYÖD üyesi olsaydım, hiç tereddüt etmeden Kahraman Yüce ve arkadaşlarına oy verirdim.

Pazartesi günü yazdığım yazıdan sonra, Nadir Birok aradı. Birok, “Ben sabunluklardan değilim. 24 yaşımdayken KYÖD başkanlığı yapmıştım. Yazındaki görüşlere katılıyorum. Ben de gençleri destekliyorum” dedi.

Yine bu yazıdan sonra, sokakta değerli ağabey Zeynel Başlak ile karşılaştık. Başlak, “KEV’de elbette Sefa Sirmen’in yanındayım. Ama KYÖD kongresinde ben de gençleri destekliyorum” dedi. 29 Mayıs’taki KYÖD kongresi bence mühim. Bu kent kendini yenileme yolunda bir adım atacak mı?.. Yoksa, “Bu şehirde her şey benim olsun. Bütün güç bende kalsın” diye direnen yaşlılar, çok önemli bir kaleyi ellerinde mi tutacaklar?

Kuzey Marmara tamam; Güney Marmara inşallah

“Yap-işlet devret” modeliyle yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili ihale sonunda gerçekleşti. Akyazı’dan başlayan yol, ilimizin kuzeyinden geçecek, 3 ncü Boğaz Köprüsü’nden Trakya’ya bağlanacak.

Kuzey Marmara otoyolu, ilimiz için çok önemli. Umarım,  ilimizdeki büyük limanlarla bağlantısı da olacak. Yeni demiryolu da bu yolun yanından geçecek.  Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının ilimiz içinden geçecek bölümünü Limak-Cengiz ortaklığı üstlenmiş. Hızlı Tren yolunu da yapan dev firma. Umarım, süresi içinde bitirilecektir.

Kuzey Marmara Otoyolu tamamlandığında,  Akyazı’dan 3 ncü köprüyü de kullanıp Trakya’ya geçişin ücreti (Boğaz köprüsü geçişi de dahil) 52 TL civarında olacakmış. Biraz pahalı gibi görünüyor. Ama mevcut TEM’in artık tükendiğini düşünürsek, böyle bir yatırıma her şekilde çok ihtiyaç var.

Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili ihale de tamamlandı. Artık bu iş yoluna girdi demektir.

Bir de Güney Marmara Otoyolu projesi var. İlimizin güneyinden, Başiskele-Gölcük-Karamürsel’den geçip,  Körfez Köprüsü’ne ve İstanbul-İzmir otoyoluna bağlantıyı sağlayacak yol. Bizim açımızdan en az Kuzey Marmara Otoyolu kadar önemli.

Aylardır güzergahını bile öğrenemedik. Hala ÇED sürecine girilemedi. Kuzey Marmara Otoyolu ile birlikte keşke Güney Marmara Otoyolu inşaatı da başlayabilseydi.

Muhasebeciler Odası’nda iddialı aday: Hamit Akbulut

28-29 Mayıs’ta Kocaeli Muhasebeciler Odası’nın olağan genel kurulu var. Muhasebeciler Odası’nın seçimli olağan genel kurulları 3 yılda bir yapılıyor. 3 yıl önceki kongrenin ardından oda yönetiminde çok parçalı bir yapı oluşmuş,  yönetim kurulu sağlıklı olarak kurulamamıştı. Yıllarca Oda başkanlığını yapan Ender Şenol görevi bırakmak zorunda kalmış, yapılan olağanüstü kongreden de tek başına iktidar çıkartılamamıştı.

Bu defaki kongrede de en az 4 farklı grup, Kocaeli Muhasebeciler Odası yönetimi için seçim mücadelesi verecek. En iddialı grup “Meslekte Birlik” grubu. Bu grubun Başkan Adayı Hamit Akbulut ile tanıştım.

Hamit Akbulut 1970 Kars doğumlu. Kendisini “Aslen Ardahan Posoflu’yum” diye tanıttı.  İki dönem Körfez Ticaret Odası’nda görev almış. Muhasebecilik mesleğine 1989’da Körfez ilçede başlamış. 2013’den beri İzmit’te mesleğini sürdürüyor.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Hamit Akbulut, özgüveni yüksek,  kongre için dersine çok iyi çalışmış bir aday.  “Meslekte Birlik” grubu, aslında bütün Türkiye’de Muhasebeciler Odası seçimlerine iddialı giriyor. Pekçok ilde kazanmışlar. Hedef,  Muhasebeciler Odalarının üst kurulu olan TÜRMOB’un yönetimini de ele geçirmek. Akbulut, “Bizim içimizde her siyasi görüşten arkadaşlarımız var” dedi ama,  Meslekte Birlik, genellikle AK Parti’ye yakın muhasebecilerin oluşumu.

Akbulut,  29 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde başarılı olacaklarından emin. Oda’nın 1567 üyesi var. Kongrede 1000 civarında muhasebecinin oy kullanması bekleniyor. 4 listeli seçimde, 7 kişilik yönetimin tamamının aynı listeden seçilmesi pek mümkün gibi görünmüyor. Ancak,  en organize çalışan ekibin Meslekte Birlik olduğu söylenebilir.

Oda Başkan Adayı Akbulut, meslektaşlarının Türkiye’de çok önemli bir iş yaptığını, iş yüklerinin sürekli arttığını anlattı. “Eskiden bir muhasebe bürosu, 1 personelle yürütülürdü. Bugün her ofiste 7-8 kişi çalıştırmak gerekiyor” dedi. Kocaeli Odası’nın üyelerine iyi hizmet veremediğini, Oda’da mutlaka istikrarlı bir yönetime ihtiyaç olduğunu, göreve gelmeleri halinde yapacakları her şeyi planladıklarını anlattı.

Açıkçası, Muhasebeciler Odası seçimi, beni şahsen hiç ilgilendirmiyor. Ama bu kent için en önemli sivil toplum örgütlerinden biri. Gelecek hafta sonunda yapılacak kongrede Kocaeli Muhasebeciler Odası’nın kendi içinde uyumlu çalışacak bir yönetime kavuşması, ilimiz için de önemli bir gelişme olacaktır. Bakalım, “Hamit Akbulut liderliğindeki Meslekte Birlik grubu“ kongrede hedefledikleri başarıya ulaşabilecekler mi?

Bu kentin akil adamı: Dr.H.İbrahim Karaman

Kocaeli’de önemli insanlar var. Çok fazla ortalıkta gözükmeyen ama bu kent için hep pozitif düşünen, iyilik düşünen ve doğru fikirleri olan insanlar. Bu kentte çok fazla boş, kuru-sıkı adam olduğu için, ender sayıdaki “Akil adamlar” da çok daha değerli hale geliyor.

Bana “İzmit’te güvendiğin, inandığın, peşinden gideceğin 10 kişi say “ deseniz; mutlaka içinde sayacağım isimlerden biri Dr.Halil İbrahim Kahraman olacaktır.

Sık sık arar Dr.Kahraman. Yazılarımı eleştirir. “Şurası doğru. Burasına katılmıyorum” der. Fikir söyler, moral verir.  Geçen gün, vefatının ardından İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin ilk genel sekreteri Kadri Veziroğlu ile ilgili bir yazı yazmıştım. Dr.Kahraman, bu şehirde AK Parti içindeki önemli adamlardan biridir. Ama kentle ilgili olaylara siyaset gözlüğü ile bakmaz. Dr.Kahraman, Veziroğlu ile ilgili yazım hakkında şunları söyledi:

“-Çok güzel yazmışsın. Kadri Bey gerçekten çok çalışkan, çok mazbut, mütevazı ve insan sevgisi olan biriydi. Bu kente gerçekten çok önemli hizmetler verdi. Mutlaka İzmit’te bir yere Kadri Veziroğlu adının verilmesi gerekiyor. Bu konuda ben de Büyükşehir Başkanımız Karaosmanoğlu’na teklif götüreceğim” dedi.

Bu kentte ve Türkiye’de bütün AK Partililer Dr.Kahraman gibi olabilseydi, bugün yaşanan sıkıntıların hiç biri yaşanmazdı diye düşünüyorum. Dr.Kahraman’ın İzmit’teki ender “Akil” adamlardan biri olduğuna inanıyorum.

Bu yazı toplam 1935 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.