1. HABERLER

  2. Cumhuriyet’i birlikte kutlamak
Cumhuriyet’i birlikte kutlamak

Cumhuriyet’i birlikte kutlamak

İlimizdeki siyasi partilerin il başkanları, belli aralıklarla bir araya geliyor, kent meselelerini tartışıyor. Birlikte öneriler oluşturuyorlar.

A+A-

Bizim ülkemizdeki siyaset anlayışının en önemli zaafı, diyalogsuzluktur. Siyasi partilerin elbette çok farklı görüşleri olacak. Ama siyaset halka hizmetin bir aracıysa, fikir ayrılıklarını düşmanlık gibi algılamak olacak iş değildir.

Kocaeli’deki il başkanları toplantılarını, hala bu toplantılara HDP davet edilmediği için eksik buluyorum. Ama AK Parti, CHP, MHP, Saadet Partisi, BBP, DSP ve DP İl Başkanlarının zaman zaman toplanması, sohbet etmesi bizim kentimiz için gerçekten çok önemlidir.

Pazartesi günü yapılan son il başkanları toplantısında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için  “Ortak kutlama” kararı çıktı. Bu karar, içimde çok büyük bir coşku yarattı. 29 Ekim, bizim en büyük ulusal bayramımızdır. İlimizde yine sönük kutlanacak diye korkuyordum. Güzergah herhalde Yürüyüş Yolu olacaktır. 29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşü’nün saati, programı henüz açıklanmadı.

Ama büyük bir olay olacak. Türkiye’de belki de sadece bizim şehrimizde 29 Ekim Cumartesi günü farklı siyasi görüşlerden insanlar, siyasi partilerin il başkanları ile birlikte Cumhuriyet’i kutlamak için yürüyecekler. Sadece Türk bayrakları olacak. Sadece Cumhuriyetin yüceliği ile ilgili sloganlar atılacak. Herhangi bir siyasi görüş, herhangi bir siyasi lider öne çıkartılmayacak. Mitingin sonunda ortak bildiriyi Kocaeli Valisi okuyacak.

İzmit’e yakışan, Türkiye’de ancak İzmit gibi bir şehrin yapabileceği çok özel bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması yaşayacağımızı düşünüyor ve heyecanlanıyorum. Keşke bir adım daha ileri götürebilseydik. Keşke bu birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mitingini Perşembe Pazarı alanında büyük bir konserle, hep birlikte şarkılar söyleyerek bitirebilseydik. 29 Ekim yürüyüşü akşam saatlerine alınırsa, bir Fener Alayına da dönüşebilir.

Siyasi parti il başkanlarını kutluyorum.29 Ekim’deki birlikte Cumhuriyet Yürüyüşü’nün aynı dini bayramlardaki “Kent Bayramlaşması” gibi bir gelenek haline getirilmesini diliyorum. Hatta, 23 Nisan’da, 19 Mayıs’ta, artık resmi tatil olan 15 Temmuz’da da İzmit’te böylesi siyaset dışı mitingler yapabiliriz.

ECEVİT ADI ÇOK YAKIŞIR

Son İl Başkanları toplantısında, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu,  eski Başbakan merhum Bülent Ecevit’in adının da ilimizdeki bir projeye verilmesini önermiş. Bundan önceki il başkanları toplantısında MHP İl Başkanı Aydın Ünlü “Alparslan Türkeş adının bir esere verilmesini” istemiş, bu talep kabul edilmişti. Büyükşehir’in köprülerinde Adnan Menderes, Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş isimleri var. Bir köprüye veya başka bir kamu ortak malına da Bülent Ecevit adının verilmesi, gerçekten çok şık olacaktır. Bu konuda Başkan Karaosmanoğlu’nun herhangi bir itirazının olacağını da sanmıyorum.

Sınava kitapsız hazırlanan çocuklar

Ak Parti iktidarının en çok takdir ettiğim icraatlarından biri her ders yılı başında ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerinin ders kitaplarını öğrencilerin sıralarına koyuyor olmasıdır. Ders kitabı konusu bizim zamanımızda aile bütçelerine yük olmanın yanısıra, ders kitabı satan kırtasiyeciler kapısında çekilen çok büyük çileydi. Bir kırtasiyecide olan kitap, diğerinde olmazdı. Ders yılının ilk ayı biter, hala bazı öğrenciler parasını ödeyerek kitap alamamış olurlardı.

Bu sorunu aştılar. Yıllardır çok düzenli biçimde öğrencilerin kitaplarını masalarına ilk günden koydular. Ama bu yıl bu işte aksama oldu. Tabii, 15 Temmuz olaylarının etkisi var. Bazı kitaplar toplandı, yeniden ihaleye çıkartıldı falan. Ama ortada büyük bir mağduriyet de var. 23 Kasım’da TEOG 1 nci sınavı yapılacak. Yani sınava bir aydan az zaman kaldı. İlimizde hala pekçok öğrencinin ders kitabı yok. Üstelik TEOG’da sorular tamamen ders kitaplarındaki konulardan çıkacak.

………..

Geçen gün bir veli ziyaretime geldi. Yakından tanıyorum. İzmit’teki çok dürüst, çok başarılı esnaflardan biri. Kendisi  üniversite okumuş, Makine Mühendisi olmuş. Ama baba mesleğini yapıyor. Kimliğini açıklamayacağım. Çünkü, bu ülkedeki pekçok kişi gibi devleti, ülkeyi yönetenleri eleştiriyor gibi gözükmekten çekiniyor.

Bu kişi aynı zamanda, ailesinin üzerine titreyen, çocuklarının en iyi okullarda okumasını, en iyi şekilde yetişmesini isteyen çok iyi ve ideal tipte bir veli. Kızı, İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Edebali Ortaokulu 8’inci sınıfta öğrenci. 23 Kasım’da TEOG’a girecek. Her gün iş yerinde çalıştıktan sonra, yorgun argın eve gelse de akşamları kızının dersleri ile yakından ilgileniyor. TEOG’da başarılı olmasını, lise eğitimi için iyi bir okula kazanmasını istiyor.

Bu veli, geçen gün kızıyla evde ders çalışırken, kızının henüz ders kitaplarını alamadığını öğrenmiş. “Nasıl olur kızım?. Kitaplarınızı ilk gün vermediler mi?”demiş. Kızı, “Baba okula yeterli sayıda kitap gelmemiş. Ben ve bazı arkadaşlarım henüz kitap alamadı” demiş. O gece gözüne uyku girmediğini anlattı bana. Sonra ertesi gün yaşadıklarını şöyle anlattı:

“- Sabah erkenden kızımın okuluna gittim. Okul müdürü yerinde yokmuş. Müdür muavini kendisinin bu okula yeni atandığını, konuyu bilmediğini söyledi. Ama okul müdürünün telefonunu verdi, aradım. Kızımın kitabının olmadığını söyledim. Müdür bana, ‘Henüz benim çocuğumun da kitabı yok. Gerekli yerlere yazdık. Bugün yarın gelir. Kitap gelene kadar internetten girip ders çalışabilir. Bunda büyütecek bir şey yok’ dedi. O hışımla çıkıp İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gittim. Beni kitaplardan sorumlu Müdür Yardımcısına yönlendirdiler. Çok nazik, çok anlayışlı bir yönetici. Bana çıkartıp, ‘Bakın bu sorunu Ankara’ya bildirdik. Kitapları bekliyoruz’ diye bir resmi kitap talep yazısı gösterdi. Pekiyi takip ediyor musunuz. Kitapların şu tarihte geleceğini söyleyebilir misiniz diye sordum. Cevap veremedi. Biz bu konuyu tartışırken odaya bir başka kişi girdi. Konuyu öğrendi. Bu kişi,  Kandıra’da çok uzak bir köy okulunun müdürüymüş. Bana, ‘Bizim okula öğrenci sayısından fazla kitap geldi. Benim elimde var. Gelirseniz okula size veririm’ dedi. “

Bana bunları anlatan veli, ertesi gün işi gücü bırakmış, Kandıra’nın o köyüne gidip, o okulu bulmuş, kızı için gerekli kitapların bir kısmını almış. Ama haklı olarak soruyor: ”Ben kızım için bunları yaptım. Ama hala kitabı olmayan öğrenciler var. Onların hali ne olacak?”

Yahya Kaptan’daki Edebali Ortaokulu, son yıllarda TEOG’da ilimizdeki en başarılı devlet okuluymuş. Bu yıl özel okulların bir kısmı da kapanınca, bu okula yığılma olmuş. Torpille, aslında başka okullara yazılması gereken öğrenciler Edebali Ortaokulu’na yazılınca,  öğrenci sayısı çok artmış. Okul, eski öğrenci sayısına göre kitap isteyince, eksik kalmış.

Bu çok önemli bir sorun. Bana bunları anlatan Veli, “Aslında Valimizin eğitime ilgisini biliyor, okuyorum. Vali’ye çıkıp anlatmak istedim. Ama adım kayda girer, ileride bana veya öğrenci kızıma zarar gelir diye korktum. Günlerdir uyku uyuyamıyorum. Abi sana anlattım, kendimi rahatlattım. Sen bu konuyu ilimiz yetkililerine duyurursan, belki kitabı olmayan çocuklar için biran önce kitap gelmesini sağlarsın.”

Sayın Vali’nin eğitime olan ilgisini ben de çok iyi biliyor ve takdir ediyorum. Durum budur. Bazı okullarda öğrenci sayısından fazla gelen kitaplar bir köşeye atılmış duruyor. Bazı okullarda ise, hayatlarının en önemli sınavına girecek öğrencilerin elinde ders çalışacakları ders kitapları yok. Sayın Valim, lütfen bu sorunun üzerine gidin.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.