1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çürütüyoruz; kurtarın
Çürütüyoruz; kurtarın

Çürütüyoruz; kurtarın

İzmit’in buram boram tarih kokan köşesidir Eski Tren Gar’ı bölgesi. Tarihi binalar yok olmak üzereyken, Erdal Ata’nın Vali olduğu dönemde Eski Gar binası ve aynı bölgedeki diğer tarihi binalar restore edip, kurtarılmış, İzmit’e kazandırılmıştı. Birkaç yı

A+A-
Almanlar, Osmanlı’nın son dönemlerinde, 1800’lü yıllarda İstanbul’dan Anadolu’nun içlerine demiryolunu döşerken,  güzergah üzerindeki en önemli merkezlerden biri olan İzmit’te de  gar binası, trenler için  angarlar,  tesisler inşa etmişler. İzmit’in ıssız bir köşesinde,  geniş bir alandır Tarihi Gar Binası ve müştemilatının bulunduğu bölge. Özellikle eski Gar Binası olarak kullanılan bina, hani Haydarpaşa Gar Binası kadar olmasa da çok zarif ve buram buram tarih kokan bir binadır. 

DEFALARCA YANMA TEHLİKESİ 

İzmit’in Almanlar tarafından inşa edilen tarihi Gar Binası,  bir dönem her gün cıvıl cıvıldı.  Banliyö trenleri, ekspresler  için yolcular gelir geçerdi. Gar binasının az ilerisinde küçük bir büfe.. Sonra lojmanlar. Sonra  lokomotiflerin onarıldığı, vagonların elden geçirildiği dev angar binaları. Su depoları.. Büyük bir demiryolu kavşağında bulunması gereken tesisler.. 80’li yıllardan itibaren eski Gar ve çevresindeki bağlı binalar boşaldı. Sahipsiz kaldı. Eski Gar Binası, berduşların mekanı haline gelmişti. Pek çok kez yangınlar çıktı. İçi talan edildi. Tarihi Gar binası gözümüzün önünde yıkılmak, yok olmak  üzereydi. 

ERDAL ATA KURTARDI 

Kocaeli eski Valilerinden Erdal Ata, bu kentte en çok iz bırakan isimlerden biri olarak hep anılacaktır. Vali Ata, Kartepe tesislerinin ve yolunun yapılmasını sağlayan kişidir. Bir başka çok önemli hizmeti ise,  Tarihi Gar Binası ve  çevresindeki  tarihi binaların restore edilmesi olmuştu.  Devlet, bu restorasyon için 10 milyon TL’ye yakın para harcadı. Eski Gar, diğer binalar orijinal şekline dönüştürüldü. Bu alana konulmak üzere yeni, orijinal vagonlar yapıldı. Unutulan, terk edilen, binalarının yıkık dökük yanık olduğu; her yanını içinde yılarlar dolaşan otlar bürüyen alan  İzmit’in en güzel köşesi olmuştu. 

BİR CİNAYET BAHANE OLDU 

O yıllarda iktidarda AKP yoktu.  İzmit daha aydınlık, daha modern bir şehirdi. Valilik, önemli paralar harcayarak restore edilen tesisleri, turistik işletme olarak kullanılmak üzere ihaleye çıkarttı. Hem tarihi gar binası, hem önüne konulan yeni vagonlar, nostaljik  restaurant olarak kullanılacaktı.  İstanbul’dan bir işletmeci önemli kira taahhüt ederek bu tesislerde 10 Numara Restaurant’ı açtı. 
10 Numara Restaurant İzmit’in en nezih tesislerinden biri olmuştu. Çok geniş bir menüde  mükemmel yemekler hazırlanıyor, isteyene en kalitesinden yerli veya ithal şarap, alkollü içki de servis ediliyordu.  İzmit’te pek çok kişi ailece dışarıda yemek yemek istediğinde, ya da önemli bir misafiri olduğunda  bu  tesisi tercih ediyordu. Haftanın bazı geceleri canlı müzik de oluyordu. 
Sonra İzmit değişti. Alkollü içki veren mekanlar hedef tahtasına konuldu. Hele hele bu mekanlar devlete, belediyeye ait tesislerse, mutlaka biran önce  ortadan kaldırılması gerekiyordu. 10 Numara Restaurant’ın dışında, otopark alanında bir gece talihsiz bir cinayet işlendi. Bu olay bahane edildi, tesis kapatıldı. İşletmeci ile yapılan sözleşmeler  iptal edildi.

ÖNEMLİ KİRA GELİRİ KAYBI 

Eski Gar Tesisleri, yıllardır boş, sessiz.. Restorasyonu için önemli paralar harcanan binalar yeniden berduş mekanına dönüştü,  yıpranıyor, yok oluyor. Mülkiyeti Valilik’e ait bu kompleks  işletmeciye kiralanınca  çok önemli kira geliri de getirebilir. Ama o kompleks bir kere, “Alkollü içki satılan mekan” ilan edilmiş. Çürümesine göz yumuluyor, değerlendirilmiyor. İzmit çok önemli, çok değerli bir tarih hazinesini yok oluşa giderken sessiz ve çaresiz izliyor.

VALİ VE DOĞAN KURTARABİLİR

Malum, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan İzmit’in tarihi ve turistik değerlerini ortaya çıkartmak konusunda çok istekli ve hassas. Doğan,  “Tarih Koridoru” projesi üzerinde ısrarla çalışıyor. Bu bölge de tam Tarih Koridoru’nun  içinde yer alıyor.İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile, kendisinden öncekilere oranla çok daha aydın, girişken ve  hizmet konusunda duyarlı bir bürokrat olan Kocaeli Valisi  Hasan Basri Güzeloğlu, eski Gar kompleksini kurtarabilirler. Binalar, o bölgeye yerleştirilen bir süre çok şık ve nostaljik restaurant olarak kullanılan vagonlar kurtarılabilir. Bu tesisler, iyi ve iddialı bir işletmeci elinde İzmit’in en mükemmel yeri haline getirilebilir. Üstelik devlet  ayda 100 bin TL veya üzeri kira geliri de alabilir. İzmit’in duyarlı yetkililerini  yeniden çürümeye terk edilen eski Tarihi Gar Binası ve çevresindeki alanı kurtarmak için çalışmaya davet ediyoruz. İzmit’in böylesi tarihi ve değerli binaları yok etmek gibi bir lüksü olmadığını düşünüyoruz.

Şennur YILDIZ

Bu haber toplam 3579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum