1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Daha da İstanbul’a gitmem
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Daha da İstanbul’a gitmem

A+A-
İstanbul’u çok severim. Dünyanın pek çok büyük kentini görme imkanım oldu. Bence dünyanın en güzel şehri-İzmit’ten sonra- İstanbul’dur. 
En iyi kebapçısı hangisidir, Boğaz kenarında en iyi balıkçı hangisidir, nerede eğlenilir, nerede dinlenilir bilirim. Fırsat buldukça, cebimde de para varsa, İstanbul’a gitmekten büyük keyif alırım. Arada bir, At yarışları için Veliefendi’ye de kaçarım. 
……..
Biz bu kentte her fırsatta trafikten şikayet ediyor, yol tıkanıp, bir dakika sıkıştığımızda  isyan ediyoruz ya.. İnsan İstanbul’a gidince, İzmit’in kıymetini daha iyi anlıyor. İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma sorununu büyük ölçüde çözmüş. Tercihli yollarda kocaman metrobüsler vızır vızır işliyor. 
Arabası olmayan insanlar, metrobüs, vapur, hafif raylı sistem, metro gibi araçlarla evleri ile işyerleri ya da okulları arasında kolaylıkla gidip gelebiliyorlar. Üstelik İstanbul’da toplu taşıma bizim şehrimize göre hem daha konforlu, hem daha ucuz.
Ama İstanbul’da arabanızla bir yerden bir yere gidecekseniz, işte o zaman çok büyük işkenceye katlanmak zorundasınız.  İstanbul; trafik açısından bitmiş. 
Geçen çarşamba günü bizim eski patron, şimdiki amatör balıkçı, her zaman benim ağabeyim olan Nazif Çanakçılı ile bir İstanbul macerasına atılmak istedik. Çanakçılı, çok vefalı bir insandır.  Bizim gazete, 1970’li, 80’li yıllarda- 1991 yılına kadar- Türkiye’nin en büyük medya grubu olan Veb Ofset’in bünyesindeydi. Daha sonra medyadan tamamen çekilen Haldun Simavi’nin sahibi olduğu grupta biz Patron olarak Kemal Kınacı’yı tanımıştık. 
Kemal Kınacı, Türkiye’de yazılı basın aleminin çok yakından tanıdığı, bu sektörde gelmiş geçmiş en başarılı, en otoriter yöneticidir. 20 yılı aşkın süreyle sayın Kınacı ile birlikte çalışmıştık. Bugün 81 yaşında. Yıllardır emekli. 
Nazif Çanakçılı, Gölcük sırtlarındaki Sivirtepe olarak bilinen bölgede yetişen, dünyanın en lezzetli üzümü olan ve pazara çıkmadan tükenen Sivirtepe çavuş üzümünden bir kasa yaptırmış. Geçen çarşamba günü hava da çok güzeldi. Üstelik, artık emekliye ayrılan bizim eski şoförümüz Yılmaz Yenişar İzmit’teydi. Yılmaz’ı aldık, benim arabayla, İstanbul’a Kemal Kınacı’yı ziyaret için yola çıktık. 
………
Otoyol, daha Tuzla yakınlarında tıkanmaya başladı. Mehmetçik Vakfı benzin istasyonundan itibaren Çamlıca gişelerine kadar yol dura kalka devam etti. Otoyolda İzmit Kuruçeşme gişelerinden, Çamlıca gişelerine kadar özel araçla 36 dakikada gittiğimi bilirim. İzmit’ten çıktıktan sonra 1 saat 45 dakikada Çamlıca gişelerine ulaştık. Gişelerden çıkıştan sonrası daha da tıkalı. İkinci köprüye giriş kavşağından itibaren yol kapalı. Önce, Harem’e inelim, arabalı vapurla geçelim diye düşündük. Sonra 1 nci köprü yolunu biraz rahat gibi görüp, devam ettik. 
Hata yapmışız. Köprüye ulaşıp, karşıya geçmek için de bir saat geçti. İzmit’ten çıkıp, İstanbul’un Avrupa yakasına geçiş, 3 saat. 
Hafta içi bir gün, öğlen saatleri. Ama İstanbul’da araba ile gidemiyorsunuz. Gideceğimiz adres Florya’da. Köprüden çıkıp, D-100’den devam ederek Florya’ya kadar ulaşmak da neredeyse bir saat. 
Neyse vardık.. Adresi bulduk. En son 1990 yılında görüştüğümüz sayın Kemal Kınacı’nın evindeyiz. Geleceğimizde haberi yok. Çok şaşırdı ve sevindi. Sivritepe üzümü ile dolu sandığı bıraktık. Çay sohbetinde, Türk basınının halini konuştuk. Sayın Kınacı, “Veb grubunun 50 kadar yayın organı vardı. ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, bizim grubun göz bebeğiydi” dedi. Dündar Çiğit’ten çok söz edildi. Kınacı, “İsmet, baban çok müstesna adamdı. Bu işin en iyisiydi. Ama kusura bakma, çok huysuz adamdı. Bana çok çektirmişti” diye rahmetli babamı andı. 
…….
Florya’dan çıktık. Sahil yoluna girdik. Bir yerde yemek yedik. Saat 16.00 oldu. Sahil yolundan devam edip, Sirkeci’den arabalı vapura bineceğiz. Ama daha Ataköy’den sahil yolu tıkalı. Ataköy içinden geri dönüp, yine Boğaziçi Köprüsü yoluna girdik. Şoförümüz Yılmaz Yenişar, bu işte büyük ustadır. Hiçbir yerde gereksiz vakit kaybımız yok. Kimi yerlerde makas atıp, tıkanıklıktan sıyrılıyoruz. Ama bir yere geliyorsunuz, trafik düğüm oluyor. Kıpırdayamıyorsunuz.
:……
İstanbul’da tıkalı karayolları adeta market olmuş. Bir tarafta Suriyeli dilenciler. Diğer tarafta yol ortasında cep telefonu şarj cihazından kağıt helvaya, suyun, muzun, simidin envai çeşit yiyecek ve aksesuarı, arabanızın camının içinden gözünüze sokarak satmaya çalışan seyyar satıcılar. Süper lüks otomobiller. BMW’ler, Mercedes, Porche, Audi’ler.. İçlerinde şık, belli ki varlıklı insanlar, birbirinden güzel, zarif bayanlar. İstanbul’da insanların günde ortalama 5-6 saati yollarda, arabaların içinde geçiyor. Adeta araba içinde tıkalı yollarda bir yaşam kültürü oluşmuş. Öyle sanıyorum ki, pek çok arabada sürücü koltuğunun altında lazımlık da vardır. Maazallah sıkışsanız, o trafikte ne yapacaksınız? 
Mecidiyeköy yakınlarında trafik iyice sıkışınca, “Biz bu akşam eve ulaşamayacağız” diye düşünmeye başladım. Köprüyü ite kaka geçtik. Daha sonra otoyola giriş turnikelerine kadar da acayip bir trafik vardı. 
Sabah, öğlen, akşam fark etmiyor. Semti, ilçesi de fark etmiyor. İstanbul’da toplu taşıma şıkır şıkır işliyor da, trafik bitmiş. Bu kent için 3 ncü köprüye, yeni çevre yollarına, denizin altından geçen Marmaray’a karşı çıkanlara şaşıyorum. 
Neyse, gece saat 21.00 sıralarında İzmit’e ulaşabildik. Hani şehrin merkezine gelince, Merkez Bankası önünde arabadan inip, yeri öpesim vardı. Abartmadık. Ama çok net bir karar aldım. Başbakanlığı döneminde İsrail Cumhurbaşkanı’na kızıp, Davos’ta açık tavır koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üslubuyla söylüyorum. 
Daha da İstanbul’a gitmem. Siz siz olun, çok mecbur kalmazsanız, siz de arabanızla İstanbul’a gitmeye kalkmayın. 
Bu yazı toplam 380 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.