1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Daha henüz 10 yaşında
Daha henüz 10 yaşında

Daha henüz 10 yaşında

Bugün 14 Ağustos. Bu tarih, Türkiye'yi dokuz yıldan bu yana yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kuruluş yıldönümü Türkiye'de cumhuriyetle yaşıt parti var: CHP 40 yılı geride bırakan

A+A-

Bugün 14 Ağustos. Bu tarih, Türkiye'yi dokuz yıldan bu yana yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kuruluş yıldönümü...

Türkiye'de cumhuriyetle yaşıt parti var: CHP... 40 yılı geride bırakan MHP var. Cumhuriyet tarihi içinde yüzlerce siyasi parti kurulmuş, kapanmış.

AKP 14 Ağustos 2001 tarihinde kuruldu. Milli Görüş bünyesi içinden çıktı. Recep Tayyip Erdoğan liderliği üstlendi. Partinin kurucular kurulunda yer alacak isimler dikkatle seçildi. Türkiye'nin her ilinde örgütlendi. AKP'nin kuruluşunda, her ilde en seçkin, en tanınan, en sevilen isimlerin ayağına gidildi. Partiye davet edildiler. Recep Tayyip Erdoğan, 14 Ağustos 2001'de kurduğu partisini 2002 yılı Kasım ayında, yani yaklaşık bir yıl sonra iktidara taşıdı. Hemen ardından yerel yönetimlerde iktidara geldiler.

O yıllarda çok büyük krizlerin içinden geçen, bunalan ve yeni lider, yeni siyasi kadrolar arayan Türkiye AKP'ye yönelmişti... Parti sonraki her seçimlerde oylarını biraz daha arttırdı. Devletin bütün kurumları üzerinde siyasi iktidarın gücünü arttırdı.

Bugün Türkiye siyasetinde sadece AKP ve Erdoğan varmış gibi bir ortamdan geçiyoruz.

Başbakan Erdoğan, 2001 yılında partinin kuruluşunda yanında yer alan ya da güven duyarak yanına çağırdığı herkesi bir yerlere getirdi, ülke ve kentlerin yönetiminde onları değerlendiriyor.

Türkiye siyaset tarihi, Cumhuriyet tarihi, uzun yıllar sonra da AKP'yi ve Erdoğan'ı yazacak, konuşacaktır. Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi olmayı hedefleyen bütün potansiyel liderlerin de AKP'nin kuruluş ve yükseliş öyküsünü iyi incelemesi gerekiyor.

2020'de İstanbul Olimpiyatları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün önemli bir açıklama yaptı. İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunlarına aday olduğunu duyurdu.

Türkiye çok uzun yıllardan beri İstanbul'da olimpiyat oyunları düzenlemeye talip oluyordu. Ama hazırlıksızdı. Böylesine büyük bir organizasyonu gerçekleştirebileceğine dair dünya kamuoyuna güven veremiyordu. Bir tek İstanbul'da Atatürk Olimpiyat Stadı yapılabilmişti. Sonra buna bir de Sinan Erdem Spor Salonu eklendi.

Aradan geçen yıllarda Türkiye, organizasyon kabiliyetini bütün dünyaya gösterdi. Erzurum'da Üniversite Kış Oyunları, Trabzon'da gençlik olimpiyatları yaptık. Mersin'de Akdeniz oyunlarını düzenleyeceğiz. Dünya Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yaptık. Bütün bu büyük organizasyonları yüzümüzün akıyla tamamladık. Şimdi İzmit için 2017 Üniversite Yaz Oyunlarına talibiz.

Türkiye organizasyon kabiliyetini gösterdi. Bundan sonra Olimpiyat alma konusunda şansımız daha yüksek. İstanbul, 2020 yılındaki olimpiyatlara talip olurken, aynı yıl düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine talip olmaktan da vazgeçiyoruz. Bu da isabetli bir karar oldu. Enerjimizi tek bir organizasyona odaklamalıyız.

Olimpiyat çok büyük bir olay ve hem İstanbul, hem Türkiye için çok büyük bir rüya. 2020 için şimdiye kadar Roma, Madrid ve Tokyo şehirleri aday oldu. Hepsi çok önemli şehirler. Dünya Kupası Finalleri düzenleme hakkı kazanan Katar da, Doha şehri ile aday olmayı planlıyor. Bu çok önemli ülkelerin çok büyük şehirlerini geçip 2020 olimpiyatlarını İstanbul'a almayı başarabilirsek, şehrimizin de çok önemli kazanımları olacaktır.

Bakalım Valilik kompleksi ne olacak?

Özel İdare büyük bir ihaleye hazırlanıyor. 12 Haziran seçimleri öncesinde yeni Valilik Kompleksi projesi, İzmit için yakın geleceğin en büyük, en önemli projesi olarak halka deklare edilmişti.

Yetersiz kalan Kocaeli Valiliği bugünkü yerinden kalkacak. Perşembe Pazarı alanının arka tarafında, D-100 karayolu kenarında bulunan eski Köy Hizmetleri arazisine, birbirine bağlantılı 7-8 bloktan oluşan, İzmit Kaymakamlığı dahil, bütün devlet birimlerini bünyesinde barındıracak çok büyük, modern bir Valilik kompleksi yapılacak.

Özel İdare, bu büyük proje için ihale tarihini 26 Ağustos olarak açıkladı. Yeni Valilik Kompleksi projesinin maliyeti 15-20 milyon TL'yi buluyor. Büyük bir iş. Türkiye'nin büyük firmaları da gelip, bu ihaleye katılacaktır.

İhale şartnamesine göre, işin bitim süresi, yer tesliminden sonra 750 gün. Yani bu yıl sonundan önce inşaata başlansa, 2014 yılı başında Kocaeli Valiliği'nin yeni yerine taşınması gerekiyor.

Ancak herkes biliyor ki, bu büyük iş için İl Özel İdaresi'nin yeterli parası yok. Bu işin Özel İdare olanakları ile yapılması çok güç.

İzmit'te bu tür işler çoğunlukla aksar. Valilik Kompleksinin de temeli atıldıktan sonra 750 gün içinde biteceğini hiç sanmıyorum. Yeni bina bahanesiyle mevcut binanın da iyice savsaklanması durumunda hem Valilik çalışanları hem de bu binaya işi düşen vatandaşlar uzun yıllar sıkıntı yaşayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.