1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Daha sakin ve centilmen bir siyasi yarış bekliyorum
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Daha sakin ve centilmen bir siyasi yarış bekliyorum

A+A-
Kocaeli siyaseti tuhaftır.. Seçimlerin uzak olduğu dönemlerde kimin kiminle el ele, kol kola olduğunu anlayamazsınız. Öylesine ilginç dostluklar, ittifaklar, öylesine akıl karıştırıcı ticari ilişkiler görürsünüz ki, ağzınız açık kalır. 
Ama son yıllarda ilimizde seçim dönemleri de alabildiğine sert geçer. Birbirleriyle yarışanlar arasında inanılmaz öfkeye, kine dayalı söylemler görürsünüz, öyle ağır suçlamalar, çamur atmalarla karşılaşırsınız ki, şaşırırsınız. Genellikle de bu dönemlerde biz gazeteciler arada kalırız. Seçim dönemlerinde birbirlerini suçlayan, “Hırsız, uğursuz” diye birbirlerine bağırıp duranlar, seçimler bitince yine can ciğer kuzu sarması olurlar da, yerel basın hakkında davalar açılır, biz mahkemelerde uğraşırız. 
………..
Bu meslekte çok seçim gördüm. Hayatlarının siyaset dışı dönemlerinde, her biri gerçekten çok iyi, çok aklı başında insanlar olarak tanıdıklarımızın, seçim dönemlerinde nasıl bir hırs içine girdiklerine çok tanık olmuşumdur. 
Şimdilerde katıldığı toplantılarda mikrofonu eline alıp şarkılar söyleyen Erol Köse’den tutun da; dostluk ilişkilerinde mükemmel insanlar olan İbrahim Artvinli’nin, Cevdet Bağdat’ın bile siyasi hırs gözlerini bürüdüğünde nasıl tanınmaz hale geldiklerini bilirim.
Osman Pepe’nin, Cumali Durmuş’un seçim dönemlerinde nasıl agresif olduklarını bilirim. Seçim dönemlerinde bile kendisini bozmayan bu kentin ender siyasetçileri arasında bir İbrahim Karaosmanoğlu’nu, bir Sefa Sirmen’i tanırım. Sirmen, 3 kez yerel seçim zaferi elde ederken, özellikle son 2’sinde bütün rakipleri kendisine hakaretler yağdırmasına rağmen centilmenliğini korumuştu. İbrahim Karaosmanoğlu’nun zaten fıtratında başkalarına hakaret etmek, çamur atmak yoktur. Her seçimde centilmenliğini sürdürmüş, rakipleri aleyhine abes sözler söylememiştir.
………
Şimdi yeni bir seçim dönemine giriyoruz. Demokrasilerde her seçim, bir önceki seçimden daha önemlidir. Her seçim birileri için hayat memat meselesidir. Özellikle bizim ilimizde her seçim kırıcı geçer. Hırsızlık, uğursuzluk, yolsuzluk, soysuzluk, aklınıza ne kadar hakaret gelirse hepsini seçim döneminde duyarsınız. 
Ancak bu dönem, 7 Haziran seçimlerinin ilimizde daha bir zarif, daha bir batılı tarzda geçmesini bekliyorum. Bu tahminimi kuvvetlendiren nedenlerin ilki; CHP’nin 1, AKP’nin 2, MHP’nin 3 ncü sıra adaylarının kadın olmasıdır. Kadının bulunduğu her yerde erkekler de biraz daha nazik olmak zorunda kalırlar.  CHP’de Fatma Kaplan Hürriyet, çok hırslı, çok çalışkan bir aday profili çekecektir. CHP 1 nci sıra adayını bu dönemde sık sık tam anlamıyla “Erkek Fatma” olarak görebiliriz. Ama Fatma Hanım aynı zamanda zarif bir hanımefendidir.  AKP 2 nci sıra adayı Radiye Hanım’ı tanımıyorum. Ama hanım zarafetinin örneklerini vereceğinden eminim. 
İlimizde son yıllarda seçimleri geren önemli faktörlerden biri, AKP’nin eski İl Başkanı Mahmut Civelek’in aşırı kazanma hırsı ve agresifliğiydi. Bu seçim döneminde Civelek devre dışı. Şemsettin Ceyhan’ın en azından Civelek kadar kırıcı ve agresif olmayacağını tahmin ediyorum.  CHP’nin eski İl Başkanı Yalçın Kuşkan da gereksiz kavgalardan hoşlanmayan çok zarif bir siyasetçidir ama,  “Ağzına vur, lokmasını al” tarzı ile tanınan şimdiki İl Başkanı Altunyuva’nın Kuşkan’dan bile daha zarif duracağına inanıyorum. CHP 2 nci sıra adayı bu dönemde biraz poz yapmaya, ön plana zıplamaya çalışabilir. Ama Haydar Akar’ın tek başına bu kentteki siyasi huzuru bozabileceğini de hiç sanmıyorum. 
CHP adaylarından Tahsin Tarhan, Turan Dumlu, insanlık kaliteleri yüksek, kültürlü kişilerdir. 5 nci sıra adayı Cuma Karavar’ın siyasete gerginlik değil, nükte katacağını düşünüyorum. AKP’de Fikri Işık, bu seçim döneminin partisi adına bütün sorumluluğunu üstleniyor. Bu yükün ağırlığı nedeniyle, özellikle sataşma olursa veya seçimler yaklaşırken önüne gelecek anketler moralini bozarsa, Işık sertleşebilir. Ama bu konuda çok ileri gideceğini sanmıyorum. Zeki Aygün, İlyas Şeker zaten siyasette hırçınlıktan uzak kişiler olarak biliniyorlar. M.Akif Yılmaz’ın da agresif olabileceğini hiç sanmıyorum. 
7 Haziran seçim döneminde yerel siyaseti MHP 1 nci sıra adayı Saffet Sancaklı’nın germe ihtimali düşünülebilir. 30 Mart’ta MHP’nin Büyükşehir adayı olan Sancaklı, siyasette deneyimsizdi. Ülkücü jargon ve üslupla prim yapacağını sandı. Ama 30 Mart’ta bu tarz siyasetin en azından bu kentte sökmediğini görmüş olduğunu sanıyorum. Bir de yerel seçim döneminde biraz yalnız kalan Sancaklı’nın yanında bu kez Lütfü Türkkan sürekli olacak ki,  Sayın Türkkan’ın da bu kentteki en akıllı, en zarif siyasetçilerden biri olduğunu düşünüyorum. 
………
2011 genel ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde bizim kentimizde siyasi ortam gerilirken, 
o dönemin Valisi Ercan Topaca’nın da bunda etkisi vardı. Sayın Topaca, iktidar partisinin İl Başkanı Civelek’in de tavrıyla özellikle afişleme ve propaganda yöntemlerinde kural ve yasaların dışına çıkmasına göz yumarak, muhalefetin tahrik olmasına yol açmıştı. Şimdiki Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, daha aday listeleri belli olur olmaz, parti il başkanlarını topladı, centilmenlik anlaşmasının altına imza attırdı. Bu dönemdeki Sayın Vali’nin en azından elinden geldiğince seçim döneminde objektif davranacağına inanıyorum. 
Bütün bu nedenlerle, çok önemli olan ve ülke genelinde çok gergin geçeceği anlaşılan 
7 Haziran seçim döneminin ilimizde geçmiş seçim dönemlerine göre daha zarif, daha batılı standartlara yakın, bugüne kadar olanların hepsinden daha düzeyli geçeceğini öngörüyorum. Umarım bu tahminimde yanılmam. 
Şöyle güle oynaya, karşılıklı küfür ve iftiralar yerine karşılıklı nükte, esprilerle dolu bir seçim dönemi geçirsek fena mı olur.. İçinde kadın bulunan her organizasyonda kalite en az bir tık yükselir. Bu kez ilimizdeki bu seçimlerde kadın faktörü öne çıkıyor. Bu tablo da beni gerçekten çok umutlandırıyor.
Bu yazı toplam 312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum