1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde Başkan Gülfem
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde Başkan Gülfem

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde Başkan Gülfem

Kocaeli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, 5’inci Olağan Genel Kurulu’nu bugün yapıldı. Kurulda 260 oyla mevcut Başkan Cemil Gülfem yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.

A+A-

GÜLFEM YİNE BAŞKAN

Bin 680 üyesi bulunan birliğin kongresi saat 11.00’de Bekirdere’deki Mevlana Kültür Merkezi’nde yapıldı. Yapılan kongrede 506 oy kullanıldı, 4 oy geçersiz sayıldı. Kurulda mecut başkan Cemil Gülfem 260, Mustafa Özkan 78, Ahmet Altın 165 oy aldı. Oylama sonucuna göre Cemil Gülfem yeniden başkanlık koltuğuna oturdu.

CEMİL GÜLFEM’İN LİSTESİ

Recep Şahin

Hayri Çelik

Ahmet Balık

Ercan Sarı

İlhami Koçar

İbrahim Erdoğan

DENETİM KURULU

Ayhan Çoşğun

Zekeriya Kuş

Süleyman Türkdemir

MERKEZ BİRLİĞİ DELEGELERİ

Cemil Gülfen

Çetin Türgan

Kamil Avcı

Celal Kılıç

İlker Sert

Abdullah Ormanoğlu

Recep Şahin

Ahmet Balık

ÜÇ BAŞKAN ADAYI

Kocaeli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin başkanlığını, iki dönemden beri Derince İshakçılar bölgesi üreticilerinden Cemil Gülfem yürütüyor. Gülfem bugün tekrar aday. Birlik Başkanlığı için Kandıra Selimiye Köyü Muhtarı Ahmet Altın ile Hüdaverdiler Köyü’nden üretici Mustafa Özkan’ın da aday oldu.

36 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ
Kongreye Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Bakanlık Temsilcisi Engin Dağ, Teoman Özçelik, Köksal İlter, Fikriye Çetin, Filiz Türkseven Velioğlu, Sever Uzgur, Güven Percem ve Fahri Yazıcı ile Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Fatma Karayel katıldı.  Gündem maddeleri içinde huzur hakkı başkana iki asgari ücret, başkan yardımcısı ve muhasibe 1 asgari ücret, diğer yönetim ve denetim kurulu üyelerine asgari ücretin bir bölü dördü verilmesine karar verildi. Kongrede üye ıslah bedeli asgari 50 litre çiğ süt beledi ödenmesine oy birliği ile kabul edildi. Kongrede yönetime gayrimenkul alım satım, kiralama için yetki verdi.

uye-001.jpg

BAKANLIK YETKİLİLERİ DE KATILDI

Büyük ilgi gören kongrede birlik üyesi olan yetiştiriciler salon girişinde kollarına sarı bilezik takarak olağan genel kurul öncesinde imza verdiler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının öncesinde divan heyeti oy birliği ile belirlendi.  Divan Başkanlığa Mükremin Gökgöz seçilirken, divan üyeliklerini ise  Hasan Adıgüzel, İsmail Ökmen, Osman Karaağaç, Tuncay Tükkan, Adem Günay, Orhan Araman üslendi. Kongrede bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.

YÜCE  “EKECEK TOPRAK KALMADI HEPSİ SATILDI”

Üretici Hüseyin Yüce “Ben hayvancılığı bıraktım. Halen daha kayıplar yaşanıyor. Hayvancılık için toprak lazım. Topraklarımızı satıyoruz. Yıllardır bir caba içerisindeyiz. Birliğin yapması gereken görevleri hiçbir zaman göremedik. Üreticilerin sorunlarını masa başında çözüm bulmaya çalışıyorlar. 11 yıllık hayvancılık yaptım ancak sadece destek verildiği zaman yönetim kapımıza dilekçe vermek için geldi.  Seçim zamanı bizlere sadece geliyorlar.  Birlik yönetimin üreticinin yanında olması gerekir.  Damızlık, süt birlikleri rant kapısı haline gelmiş.  Bilinçli üretim yapılmasını sağlanmalılar.  Süt ve et fiyatları ortada, destekler yetersiz” dedi. 

gulff.jpg

 GÜLFEM “BİRLİĞİN BORCU YOK”

Genel kurulda yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporlarının okunmasının ardından kürsüye çıkan Birlik Başkanı Cemil Gülfem “Yapılan destekler hakkında sizlere gereken bilgilendirmeleri yaptık.  Eğitim çalışmalarına maalesef katılım beklenen oranda olmamıştır.  Gebe düve çiftliğini kurduk”  dedi. Gülfem,  “Trakya’da Gebe Düve çiftliği kurulması sonrasında 5 milyon TL’lik borç birliğe çıkarıldı.  Bizim birliğin ise bir kuruş borcu yok.  Bu gebe düve çiftliğinin sizlerin üzerine yük olmasını istemiyoruz. İnşaat yapılması kolaydır. Önemli olan sizlere borç gelmemesidir. Birlik olarak çek ve senet kullanmıyoruz. Önümüzde ki dönem bu çiftliği yerel yönetimlerle birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı. Yönetim ve denetim kurulunun faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edilirken 36 gündem maddesi tek tek okunarak onaya sunuldu.

ŞİRKET KURULMASI İÇİN YÖNETİM YETKİ ALAMADI

Kongrede kuruluş mevzuatına yönelik Birlik adına şirket kurulması maddesinde yapılan oylamada 104 kabul, 105 ret oy kullanıldı. 1 oy ile şirket kurulumu için yönetim yetki alamadı.

ÖZKAN “ VAATLER VERDİ”

Birlik Başkan adayı Mustafa Özkan “Kongrenin sonucunu sizler belirleyeceksiniz. Önümüzdeki 4 yıl hizmet almak istiyorsanız bu yönetime dur demelisiniz. Hayvancılık yapıyoruz bizlere sahip çıkan yok. Bizler iyi mal üretmek istiyoruz. Yeni bir yönetim ve yeni hedeflerle yola çıktık. Göreceksiniz sizlere verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Bu yönetim hayvanlara küpe takımını bile yapmıyor. Bu hizmeti biz sizlere geri getireceğiz” dedi.

4 YIL ÖNCE’DE ADAY OLMUŞTU

Birlik Başkan adaylarından Ahmet Altın “4 yıl önce yeniden başkan adayı oldum. Seçimi kaybettik. Sizlerin huzurunuza yeniden geldim. Üreticilerimizin önünde temiz sayfa açmak istiyorum. Yapılanlar göz önündedir. Bundan önce verdiğimiz sözleri yine vaat ediyoruz. Gözlerimizin içine baka baka yalan söylenmez. İnsan yapacağı şeyi söyler. Yapamayacağını söylemez. Tohumlukların ucuz elde edilmesini sağlayacağız. İthal aşı olmayacak. Herkes ilacına ulaşacak, Yeniden küpelemeye geçilecek, destek almak için bunu yapmalıyız. Üyelerimiz  her şeyden faydalanacak Bizim 6 aylık paramız hangi hakka göre kesilmiş,  Burada herkes üyedir hizmet alaca” açıklamasında bulundu.  

GÜLFEM “BİZ BU BİRLİĞİ ÇANTADA YÖNETMİYORUZ”

İkinci bir kez söz alan Kocaeli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı  Cemil Gülfem ise “Düve ithalatı yapılamadı. En az 260 tane olması gerekiyor. Bizim talebimiz 165’te kaldık. Talep gelmedi. Kanun dışına çıkılamaz. Düve 9 bin TL olmuştur,  5 bin TL’ye düve olmaz. Dünyanı gerçeklerinin farkında olalım. 45 TL’ye tohumlama yapıldı. Mahkemelik olduk. Ne fiyat belirlendiyse onu uygulamak durumundayız. Tohumlama bedeli 90 TL’dir. Birliğin 60 bin TL aylık gideri var.  Bu şekilde yönetilmesi durumunda 3 ayda birlik batar. Düve çiftliği kurulacak. Düve çiftliğini kurmamız durumunda çok önemli hizmetler verilecek. Düve çiftliği 3.5 milyon TL’ye kurulabiliyor. İki birlik düve çiftliği yaptı ancak 5 milyon TL maliyet çıktı. Biz bu birliği çantada yönetmiyoruz. Sizlere hizmet etmek için buradayız” ifadelerine yer verdi.  Başkan adaylarının konuşması sonrasında seçimlere geçildi.

Şennur YILDIZ

ÜÇ ADAYIN YÖNETİM LİSTEDİ

MUSTAFA ÖZKAN’IN LİSTESİ

Sami Şentürk

Osman Karaağaç

İsmail Fidan

Halil İbrahim Ersöz

İsmail Kamış

Davut Gülmüş

 

DENETİM KURULU

Cevat Duman

Muhammed Özdemir

Coşkun Yoldaş

 

MERKEZ BİRLİĞİ DELEGELERİ

Mustafa Özkan

Sami Şentürk

Necati Giray

İsmail Fidan

İsmail Kamış

Davut Gülmüş

Selami Yıldız

Erhan Başaran

 

 

AHMET ALTIN’IN LİSTESİ

Tahsin Kan

İbrahim Gezer

Vedat Güzel

Salim Seçen

Yaşar Aktaş

İsmail Şahin

DENETİM KURULU

Mehmet Öz

Ünal Kocabaş

Hasan Tarakçı

MERKEZ BİRLİĞİ DELEGELERİ

Ahmet Altın

Tahsin Kan

İbrahim Gezer

Vedat Güzel

Salim Seçen

Yaşar Aktaş

İsmail Şahin

Mehmet Öz

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum