1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Dananın kuyruğu yarın kopuyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Dananın kuyruğu yarın kopuyor

A+A-
Yarın 7 Nisan… Bu tarih, Yüksek Seçim Kurulu’nun 7 Haziran Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Genel Seçimleriyle ilgili olarak açıkladığı takvimde seçime katılacak siyasi partilere aday listelerini teslim etmeleri için tanınan son gün..
Hani, vergi dönemleri vardır. Beyanname vermenin son günü, ilk taksiti yatırmanın son günü falan.. Bizim vatandaşımız son günün son saatini bekler de vergi dairelerinin önünde uzun kuyruklar oluşturur ya.. 
Siyasi partiler için de bu aday listelerini vermek böyle bir şey. 7 Nisan günü mesai bitimi, listelerin verilmesi için son gün. Siyasi partiler bugüne kadar da 81 ildeki listelerini YSK’ya verebilirdi. Ama seçime katılacak 30 küsur partinin hepsi, listelerini bugün YSK’ya verecekler. 
Emin olun, YSK bugün bir karar alsa, “Aday listelerini teslim süresini bir hafta uzattık” dese, bütün partiler o bir haftalık süreyi de kullanır. Ya da YSK 7 Haziran seçimleri için aday listesi verme süresini 6 Haziran olarak açıklasa, son günün son saatine kadar bu listeler yine verilmezdi. 
……….
Hepimiz her fırsatta Türkiye’deki demokrasinin işleyiş biçiminden şikayet ediyor, demokrasimizin kalitesizliğinden bahsediyoruz ya. Bu olumsuzluğun temelindeki asıl faktör, emin olun ki ülkemizdeki bu aday belirleme yöntemidir. 
Türkiye genelinde binlerce, ilimizde yüzlerde aday adayı var. Seçimin iddialı ve büyük partilerinde aday adayı olan, parasını, zamanını veren bu insanlar, en az 2 aydan buyana çaresiz ve perişan biçimde oradan oraya savruldular. Sadece CHP, aralarında ilimizin bulunmadığı 41 ilde, 29 Mart’ta resmi ön seçim yaparak adaylarını belirledi. CHP’nin o ön seçim yaptığı yerlerde de boş bırakılan kontenjan sıraları var. 
Parti genel merkezlerinin aday sıralamasındaki kriteri nedir?.. Hangi partinin Ankara’daki yöneticileri, örneğin ilimizdeki aday adaylarının isimlerini topluca önlerine koymuşlardır da,  bunların içinden 11 ismi nasıl cımbızla çekmiş, bu 11 ismi de 1’den 11’e kadar hangi kriterlere göre sıralamıştır, bu da belli değil.. 
Garibim aday adayları, bu süreçte birkaç kez Ankara’ya gidip geldiler. Seçim bölgelerinde ilçeden ötekine koşturup durdular. Eşlerinin, çocuklarının yüzlerini unuttular. Şu geline altın, bu damada kol saati takmak, “Ben seni destekliyorum abi-ya da abla” diye peşinden ayrılmayan partililerin elektrik faturasını ödemekten yoruldular. 
Her yerel gazeteyi birkaç kez ziyaret ettiler. Kendilerinin adaylığı ile ilgili güzel bir söz duymayı beklediler.. Sokakta, Yürüyüş Yolunda gördükleri, elinde kağıt kalem olan herkesi,  partilerinin görevlendirdiği anketör sandılar. Telefonları her çalışında, mensubu oldukları partinin genel başkanı ya da üst düzey bir yetkilisi arıyordur umuduyla ekrana baktılar. Arayanın evdeki hanım olduğunu ve “Sen günlerdir nerelerdesin bakayım” diye fırça çektiğini duyunca, sükut-u hayale uğradılar.. 
………..
Hepsi bitiyor. yarın akşam bitiyor.. Siyasi partilerin genel merkezleri, 81 ille ilgili aday listelerinin içinde bulunduğu dosyaları kalınca bir iple bağlayacak, parti yöneticilerinden biri bunları kucaklayıp, YSK’nın kapısına gidecek. Aday listeleri evrak karşılığı resmen teslim edilecek. 
Türkiye’de öyle abuk bir demokrasi vardır ki, bu aday listeleri partinin genel merkezinden çıkıp,  YSK’ya ulaşana kadar yolda bile değişebilir. YSK’ya verilen liste açıklanana kadar hiç kimsenin yeri garanti değildir. Zaten yarın teslim edilecek listeler de geçici listeler olacak. Milletvekili aday listeleri 24 Nisan’da resmen ilan edilecek. 
24 Nisan’a kadar geçici listeler incelenecek. Durumu adaylığa elverişli olmayanları YSK çıkartacak. Yerini beğenmeyip, partisinden istifa edenler çıkacak. Siyasi partiler, bu boşalan sıraları dolduracak. 24 Nisan’da listeler Resmi Gazete’de yayınlanıp, kesinleşmiş olacak. 
………
Yarın ne olacak. Açıkçası ben ilimiz listelerinde büyük sürprizler beklemiyorum. İlimizde her konuda olduğu gibi, yarın için de en ciddi, en organize hazırlanan teşkilat yine AKP teşkilatı.  Bütün ada adayları, Başiskele ilçesinde Soğuksu tesislerinde toplanacaklar. Ankara’da YSK’ya teslim edilen liste, il başkanı Şemsettin Ceyhan’a bildirilecek. Ceyhan Soğuksu’da  11 kişilik sıralamayı okuyacak. 73 aday adayından 62’si Soğuksu’da birer bardak soğuk su içecek. İçinden bağırmak gelen-ki olsa bile çıtını çıkartamaz- orada bağıracak. Listede ilk 11’e girenler önce birbirlerini kutlayacak, sonra listeye giremeyenler gidip girenleri kucaklayarak, “Kendim listeye girmiş kadar sevindim. Hep senin yanında olacak, senin için çalışacağım” diyerek, 8 Haziran için yatırım yapacaklar. 
CHP’nin, MHP’nin aday listelerini nerede bekleyeceği, aday adaylarına ve basına nasıl açıklayacağı bilinmiyor. Korkarım, yarın akşam saatlerinde bile, CHP ve MHP’nin gerçek listelerine ulaşmak için çok çırpınacağız.
Zaten bugüne kadar her partide yüzlerce aday listesi rivayete çıktı. Yarın sabahtan itibaren bu söylentiler artacak. Hayali listeler, gaz vermeler, gaz almalar artacak. Nihayet akşam saatlerinde dananın kuyruğu kopacak. Partilerin büyüklerinin aday adayları arasından kimleri seçtiği-neden, hangi kriterlere göre seçtikleri bilinmese de- ortaya çıkacak. 
Eminim ki, çünkü geçmişte de öyle olmuştu, yarın partisinin aday listesinde adını göremeyenler başlangıçta büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak. Kendilerini harcanmış,  kandırılmış, limon gibi sıkılıp kenara fırlatılmış hissedecekler. Bazılarında hayal kırıklığı çok daha büyük olacak. Belki oturup, hüngür hüngür ağlayanlar da olacak. 
Ama bütün partilerdeki, yarın elenecek olan aday adayı dostlarıma sesleniyorum. Listeye giremediyseniz üzülmeyin, kahretmeyin. Yarın gece yastığa başınızı koyduğunuzda, “Bu ucube sistemin içinde yer alıp, 2 ay daha abuk sabuk koşturmaktansa, şimdiden devre dışı kalmak çok daha iyi oldu” diye kendinizi teselli edin. İşinize, gücünüze, çoluk çocuğunuzun rızkını kazanmak için hayat mücadelesine geri dönün. Emin olun ki, milletvekili olanın başı göğe ermiyor. Yüce Yaratan, onlara Cennet’in kapılarını açmıyor. İçiniz rahat olsun. Daha çok seçim var. Siyaset kısmet işidir. Bazen kaybettiğinizi sandığınızda aslında kazanmış olursunuz.
………
Velhasıl-ı kelam.. Dananın kuyruğu yarın kopuyor. Aday listeleri yarın açıklanıyor. Hele şu listeleri görelim, 7 Haziran seçimlerinin en azından ilimizdeki sonuçları için daha sağlıklı öngörüler yapabiliriz. Ben, AKP, CHP ve MHP’de sürpriz, ithal aday beklemiyorum.
Bu yazı toplam 350 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.