1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Danıştay kararı uygulansın”
“Danıştay kararı uygulansın”

“Danıştay kararı uygulansın”

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Sekreteri Feyzullah Divli Danıştay’ı okul müdürlerinin görevden alınması ile ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nı uyararak “Danıştay kararı uygulansın” dedi.

A+A-

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi’nde Danıştay’ın okul müdürlerinin görevden alınması ile ilgili verdiği karara ilişkin bir basın açıklaması düzenlendi. Şube Başkanı Yaşar Şanlı’nın da hazır bulunduğu basın açıklamasını Şube Sekreteri Fevzullah Divli okudu. Divli açıklamasında kısaca şu ifadelere yer verdi: Bilindiği üzere, geçen sene ülke genelinde dört yılı dolduran binlerce okul müdürü çıkarılan torba yasadaki bir kanun maddesiyle görevden alınmıştı. Bu kıyımın da kılıfını uydurma adına asla somut ve tarafsız olmayan bir puanlama komedisi yaşanmış; görevlerine yeni atanmış ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri tarafından birçok okul müdürü başarısızlıkla suçlanarak korunan Malum bir sendikanın üyeleri hariç yeniden görevlendirilmemişti. 


SENDİKA DAVA AÇMIŞTI

Defalarca eylem yaparak da haykırdığımız şekilde tam anlamıyla bir zulüm hadisesiyle eğitim camiası karşı karşıyaydı ve bu vahim durum, eğitimin gidişatı adına ciddi bir kaosu da beraberinde getirmişti. Çünkü aynı uygulama müdür yardımcılarını ve müdür başyardımcılarını da mağdur etmiş, sendikal bir ayrımcılık doğrultusunda on binlerce idareci görevinden el çektirilmişti. İşte bu sebeplerden dolayıdır ki Türk Eğitim Sen olarak, 10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali istemiyle dava açmıştık.

DANIŞTAY KARARI

Danıştay kararı, eğitim kurumlarına yönetici atamaları bağlamında oldukça önemlidir. Danıştay'ın en üst karar organı olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararına göre, 4 yıllık görev süresi dolmadan görevleri sonlandırılan müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarına uygulanan işlemin hukuki dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle bu durumdakilerin görevlerine geri döndürülmesi gerekmektedir. Tüm müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamalarının iptal edilmesi gerekmektedir. Zira duyuruya çıkılmamış ve hukuki denetimi sağlayacak hiçbir kritere yer verilmemiştir. En az 6 ay süreyle birlikte çalışmadan müdürleri değerlendiren ilçe milli eğitim müdürleri ile şube müdürlerinin yaptıkları işlemin hukuki dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, 6 ay çalışmadan değerlendirme yapılan müdür görevden alınmaları işlemleri geri alınmalıdır.

MEB GÖREVİNİ YAPMALI

Milli Eğitim Bakanlığına düşen görev bir an evvel adaletin tecellisi için gerekeni yapmalı, işi yokuşa sürmemeli; farklı içtihatlara giderek durumu içinden çıkılmaz bir hale getirmemelidir. Buradan bir kere daha uyarıyoruz: Bu mücadelenin peşini kesinlikle bırakmayacağız. Kısa çöp uzun çöpten hakkını alana kadar hukuk savaşımızı devam ettireceğiz. Cumhuriyet tarihinin en yüklü tazminatlarını ödemeye götürecek kadar süreci zorlayanlar, bunu hesabını nasıl vereceklerini de hesap etmişlerdir diye umuyoruz. Son olarak ülkemizde her geçen gün adalet duygumuzun biraz daha tükenmeye yüz tuttuğu bir hengâmede Genel Merkezimizin ortaya koyduğu takdire şayan mücadele, aynı zamanda telafisi güç birtakım vahim hatalardan da geri dönülmesine vesile oldu. Bu noktada başta Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Sayın İsmail Koncuk’a ve tüm Genel Merkez yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.
Bu haber toplam 1571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.