1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. DARALAN PİYASALARA NEŞTER VURMA!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

DARALAN PİYASALARA NEŞTER VURMA!

A+A-

Seçim sath-ı mailine girdiğimiz şu süreçte, piyasalarda garip dalgalanmalar görülüyor. Özellikle de market ve pazarlarda zaruri ihtiyaç maddeleri üzerinden şeytani bir oyunun oynandığı çıplak gözle görülebiliyor. Pek tabi ki hükumetin görevi de, bu ve benzeri oyunları görüp karşı atağa geçmesi ve bu oyunu bozması birinci önceliğidir. Gerçekten çarşı-pazarın durumu pek iyi görünmüyor. Hayat pahalılığı almış başını gidiyor. Çarşıda-pazarda homurdanmalara şahit oluyoruz. Memnuniyetsizlik kısmen yüz ifadelerine yansımakta, kısmen de, yüksek sesle dillendirilmektedir. Yıkım ekibinin tam da istediği bir manzaraya doğru hızla eviriliyoruz. Bunun önü ivedilikle alınmalıdır. Aksi taktirde, tehlike çanları çalıyor.  
Sebze-meyve yetiştiriciliği bakımından dünyanın cenneti sayılabilecek ülkemiz her ne olduysa, seçim sürecine girdiğimiz şu günlerde, pazarlar ateş pahası haline gelivermiş. Bu oyundaki niyeti anlamamak için ahmak olmak lazım. Lakin, oyunu bozmak adına karşı bir atak geliştirmek, geçici ve kalıcı tedbirler almak elbette ki birinci derecede hükumetin görevi. Oluşturulan Tanzim satış yerleri, geçici çözüm için elbette tedbir sayılabilir. Lakin, uzun vadeli köklü çözüm şarttır.  
Peki, ne yapılabilir? Geçen hafta sosyal medyadaki hesabımda da paylaştığım gibi, özellikle tarım, hayvancılık ve zirai alanda şu tarz tedbirler alınabilir. 
Nedir o tedbirler?
1-Tarım ve Hayvancılık politikaları bilimsel olarak yeniden ele alınmalı ve çözüm yolları aranmalıdır.
2-Üretim, cazip hale getirilip çok yönlü teşvik edilmelidir. 
3-Yeteri miktarda işletilecek arazisi olan üreticiler, arazilerini boş bırakıp, şehrin aldatıcı ışıltısına kapılarak asgari ücretle şehirde çalışmalarının önü alınmalı ve üreticinin tembellikten kurtarılmasının yolları aranmalıdır.
3-Üretimsizlik karşılığında verilen dış yardımlar behemehal kesilmeli; yerine üretimi özendiren teşvik ve destekler ivedilikle sağlanmalıdır.
4-Palyatif tedbirler yerine; kalıcı çözüm odaklı tedbirler hayata geçirilmelidir.
5-Köylü, amatörlükten kurtulup profesyonel ve bilimsel bir ruh ile üretime yönlendirilmelidir.
6-Üretici, kabzımallara mahkum ve mecbur bırakılmaktan kurtarılmalıdır.
7-Verimli, yerli ve milli tohum kullanılmalı; GDO'lu ve hormonlu İsrail tohumundan acilen vaz geçilmelidir.
8-Üreticiye sağmal inek ve koyun ile damızlık koç ve dana desteği sağlanmalıdır.
9-Çiftçiye tarımsal amaçlı kullanılmak şartı ile ucuz mazot verilmelidir.
10-Başta traktör olmak üzere, tüm tarımsal araç ve gereçlerden KDV, varsa ÖTV ve benzeri vergiler tamamen kaldırılmalıdır.
11-Ziraat Bankasının amacına uygun işlevi aktifleştirilmeli ve üretici/çiftçi sübvanse edilmelidir.
12-Arıcılık ve su ürünleri yetiştiriciliği teşvik edilmelidir.
13-Giderek yok olmaya yüz tutmuş "Deve Kuşu" yetiştiriciliği yeniden canlandırılmalıdır.
14-Zeytin, incir, ceviz, fındık ve pamuk yetiştiriciliği profesyonelleştirilip rekolte düzeyi maksimum seviyeye çıkarılmalıdır. Onun için her türlü tedbir ve teşvik geliştirilmelidir.
15-Giderek yok olmaya yüz tutmuş manda ve hindi yetiştiriciliği özendirilmeli ve buna ilişkin tedbirler alınmalıdır.  
Tüm bu saydıklarımın, hayata geçirilmesi ve köylü emeğinin karşılığını alması halinde, başarı elde edememenin imkan ve ihtimali yoktur.
Listeyi uzatmak mümkün…
Piyasalardaki bu daralma, ilaç sektörüne de sıçramış vaziyette. Bazı önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar bilinçli olarak eczanelere verilmiyor ve hastaların rahatsızlıkları tırmandırılarak halkı isyana teşvik etmenin yapı taşları döşeniyor. Yani nereden bakarsanız bakın, bir kuşatmayla karşı karşıya olduğumuz kesin. 
Evet, zaman hamaset zamanı değil; zaman, yürütülen akımlara karşı dalgakıran vazifesi görecek tedbirleri ivedilikle hayata geçirip, daralan piyasalara neşter vurarak oyunu bozma zamanıdır. 
M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 953 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum