1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DARBE GİRİŞİMİ SONRASI SORUMLULUKLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI SORUMLULUKLARI

A+A-

Giderek yoğunlaşan ve bütün terör örgütlerinin hedefi haline gelen Türkiye’ de hiç vakit kaybetmeden darbe girişiminin önlenmesinde gösterilen  tutum  ve  kararlılığın,  Demokratik Hukuk Devletinin inşasına  taşınması  gerekmektedir.  Darbe girişiminin önlenmesi mücadelesinde ortaya konulan, demokrasiye, özgürlüklere, farklılıklara  duyarlılık,  evrensel kural ve kurumlarla sürdürülen yönetim ihtiyacını  vazgeçilmez  kılmıştır. Her geçen gün  kuşatılmışlığın ve kendi amacı için  kullanılmışlığın  ortaya çıktığı , darbe dönemi öncesi Türkiye’nin , kurumsal, kitlesel, yönetimsel, bireysel,  duruş ve kararlılıklarla,  katılımcı demokratik  yapabilirliğinin  yeniden yapılandırılması  ertelenemez öncelik durumundadır. Bütün kurumsal işleyişlerin aynı duyarlılık ve kararlılıkla yeniden yapılandırılması  ihtiyacı  ortaya çıkmıştır. Halkın iradesinin belirleyiciliğini ve yapabilirliğini sağlamak sorumluluğu bulunan siyasi partiler,  içerisine girilen, yüzleşme, arınma ve yeniden yapılanma döneminde kendi iş işleyişlerini  de aynı duyarlılık ve kararlılıkla yeniden yapılandırmaktan kaçınamayacaklarını bilmek durumundadırlar. 

DEMOKRATİK TÜRKİYE’NİN KURUMLAŞTIRILMASI

Darbe girişimine kalkışacak düzeye gelen, FETÖ/PDY’ sının, elit, tecrit, hiyerarşik en önemli işleyişleri kontrol eder hale gelmesi  tesadüf değildir.  Liderin ve merkezin mutlaklığı  üzerinden sürdürülen yönetimlerin sürdürülebilirliğinin  göreceli olduğu bilinen gerçeklik durumundaydı. Değişimin, gelişimin, kalkınmanın, modernleşmenin sağlanabilmesi için, özgürlüğü, eşitliği temel alan  kurumsal  demokratik  işleyişlerin vazgeçilmez olduğu darbe girişimiyle bir kez daha  açığa çıkmış oldu.  Siyasi düşünce tarihi bu gerçekliğin örnekleriyle doludur. Türkiye’ de, ilk defa halkın canıyla, kanıyla bu gerçekliğe uygun direnç sergilemesi, yeni bir dönemi başlattı.  Yapılan mücadele, kaybettiklerimiz, uğradığımız zararlar,  katılımcı demokrasinin, hesap verebilirliğin,  şeffaflığın,  olmazsa olmaz olduğu, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin inşasını zorunlu hale getirdi.  İçerisinde bulunulan durumun doğru okunması, darbeye karşı mücadele eden, şehitler ve gaziler veren, darbeyi önleyen, demokratik Türkiye’nin inşası ortamını oluşturan halkın,  doğal ve vazgeçilmez beklentisi durumundadır. Türkiye’nin içerisine girdiği, değiştirici, dönüştürücü, yeniden inşa edici bu iklimden, kendisini dönüştürerek, temel sorunları çözerek, kendisini yeniden üreterek, demokratik Türkiye’nin inşasını başararak çıkmak durumundadır.

CHP DEMOKRATİK TÜRKİYE’NİN İNŞASINDA  İNSİYATİF YÜKLENMELİDİR

Türkiye değişti. Türkiye’ de yaşayanlar, özgürlüklerinin, çalışmalarının, üretimlerinin, yarışmalarının,  başarmalarının, kendisini en verimli gerçekleştirebilmelerinin koşulları da değişti. Halk Türkiye’deki yaşamın, kendilerine dayatılan, yukarıdan aşağıya, inancına, farklılıklarına, kılık, kıyafetine göre kurgulanan yönetim şekliyle olamayacağını, darbe girişimini önleyerek ortaya koydu. CHP,  bütünüyle bu mücadelenin içerisinde yer aldı ve belirleyici önemde katkılar sundu. CHP’nin değişip, dönüşmesi, kendisini yeniden üretmesi, ortaya konulan gerçeklikle örtüşmek zorundadır. Türkiye halkının, değişen, dönüşen, demokrasi mücadelesi için canını veren, dinamikleri,  CHP’nin kurucu misyonunu, demokratik Türkiye’nin inşasına taşımasını zorunlu hale getirdi.  Türkiye’ de yaşayanlar, nasıl yönetileceklerine, kimlerin temsil edeceğine kendilerinin karar vereceğini, çalışmalarının, üretimlerinin, yarışlarının, başarılarının, evrensel demokrasinin normlarına göre kurumlaştırılıp sürdürülebilir kılınacağını kararlılıkla ortaya koydu. Ulaşılan bu konumla halk CHP’ye, eğer, gelişmiş ülke standartlarına ulaşmayı, evrensel değerlerle bütünleşmeyi sahiplenen siyasi organizasyon olduğunu iddia ediyorsan,  öncelikle siyasi işleyişini, evrensel değerlerle, demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülen konuma getirmelisin demiş oldu.  Oluşan gerçeklikler nedeniyle CHP demokratik dönüşümünü tamamlayarak,  siyasi anlayışını, çalışmalarını, işleyişini, politikalarını,  sorunlarının çözümüne yaklaşımını,  alternatiflik oluşturacak,  iktidar olmak hedefine kilitleyecek hale getirmek durumdadır. 

Yoğunlaşarak süren terör eylemlerinde ve Gaziantep terör katliamında kaybettiklerimize rahmet, yaralılara şifalar diliyor, yakınlarının ve bütün toplumun acılarını paylaşıyorum.

Bu yazı toplam 1472 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.