1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Darfurlu çocuklardan insanlık dersi
Darfurlu çocuklardan insanlık dersi

Darfurlu çocuklardan insanlık dersi

Darfurlu yetimlere yardım etmek için yetimhanelere giden Kimse Yok Mu Gönüllüleri, kek dağıttıkları sırada üzerlerine gelen çocukların kendilerine saldıracağını zannettiklerini ancak minikle

A+A-

Darfurlu yetimlere yardım etmek için yetimhanelere giden Kimse Yok Mu Gönüllüleri, kek dağıttıkları sırada üzerlerine gelen çocukların kendilerine saldıracağını zannettiklerini ancak miniklerin aldıkları bir keki 10 kişi paylaştıklarına şahit olduklarını anlatıyor. Dernek üyeleri, Kara Kıta'da şahit oldukları manzaraları gözyaşları içinde anlattı. Gönüllü Nuirye Köksal, "Ağzındaki lokmayı arkadaşına verdiğinde kendimden utandım." diye konuşti. Çocuklardan insanlık dersi aldığını söyledi.

Kimse Yok Mu Derneği Kocaeli Şubesi ve Erkul Koleji Mezunları Derneği(ERKOMED), Sudan’ın Darfur kentinde yaşam mücadelesi veren yetimler için yardım gecesi düzenledi. Kimse Yok Mu Kocaeli Şubesi Gönüllüleri, Darfur’daki yetimlerle yaşadıklarını anlattı. Gönüllüler, Darfur’un yoklukla mücadele ettiğini ancak insani vasıflarını asla unutmadığını söyledi. ‘İnsanlığı tekrar Darfur’da hatırladık’ diyen Gönüllüler, dağıttıkları kekleri gören çocukların hareketlenmesi ile kendilerine saldıracağını ancak saldırmak bir yana, aldıkları bir kek parçasını 10 çocuğun paylaştığını görünce kendilerinden utandıklarını söyledi. Darfur Gönüllüsü ERKOMED Başkanı Ziya Akyürek, Darfurlu yetimlerin yatacak yataklarının olmadığını, bir yemek kabına 10 kişinin aynı anda kaşık salladığını ama yetimlerin her şeye rağmen insanlıklarını kaybetmediğini söyledi. Yetimlerin dağıttıkları yiyeceklerin ikincisini almaya tenezzül dahi etmediklerini kaydeden Akyürek, miniklerin sevgi istediğini, başlarının okşanmasına muhtaç olduklarını dile getirdi. Akyürek, “Yetimlerden ayrılmaya hazırlandığımızda bir minik yanıma geldi. Elimi tuttu ve bizimle oturmak istediğini işaret etti. Hepsi yanımıza geldi ve sırayla sevilmeyi beklediler.” diye yaşadıklarını anlatarak, Darfur’un sevgiye muhtaç olduğunu ifade etti. Akyürek, Darfurlu yetimlerle ilgilenen öğretmenlerin yiyecek yerine, defter istediklerini söyledi.

"İnsanlığı tekrar orada hatırladım"

Darfur’a gönüllü olarak giden Nuriye Köksal, Darfurlu yetimlerin dillerini anlamasalar da gözleriyle konuştuklarını ifade etti. 3-4 yaşlarındaki çocukların bakıldığı yetimhaneye gittiklerini anlatan Köksal, miniklerin dağıttıkları keki görünce, hareketlendiğini o anda üzerlerine saldıracaklarını zannettiklerini ancak çocukların bir keki paylaştığını görünce gözyaşları içinde kaldıklarını söyledi. "İnsanlığı tekrar orada hatırladım" diyen Köksal, "Üzerimize gelen çocuklardan birisi, bir kek aldı. Onları arkadaşlarına dağıttı. Arkasından gelen bir arkadaşı omzuna dokunarak aç olduğunu söyledi. O küçük çocuk ağzındaki lokmayı o arkadaşına verdi." şeklinde konuştu. Köksa, artık 2 çocuğunun değil, yüzlerce çocuğunun olduğunu söyledi.

Özkara: 5 yıldır Darfur’a yardım götürüyoruz

Kimse Yok Mu Genel Bakanı Mehmet Özkara, 5 yıldır Darfur’a yardım götürdüklerini, bu yardımların gıda, sağlık ve eğitim çaplı olduğunu söyledi. Orhani adlı bir kasaba kurduklarını belirten Özkara, “Çok güzel bir okul yapıldı, camisi yapıldı, karakolu sağlık ocağı ve şu anda orada tarım ve hayvancılık, geliştirilmesi ve bu konuda yüksek verim alarak, oradaki insanların artık yoksulluktan dolayı yardım alan değil de yardım yapan el uzatan insanlar durumuna gelmeleri için bir çalışmalarımız var.” şeklinde konuştu. Geceye katılan Kocaelispor takım kaptanı Serdar Topraktepe, anlatılanlardan çok etkilendiğini, Darfur’a yardım etmek için elinden geleni yapacağını dile getirdi. Darfurlu çocukların defter olarak kullandığı tahtadan satın alan Topraktepe, oradaki yetimlerin eğitimleri adına takım arkadaşlarını da devreye sokacağını söyledi. Bu arada Darfurlu yetimler için başlatılan proje kapsamında miniklerin defter olarak kullandıkları tahtalar yardım adına bin defter karşılığında satılığa çıkarıldı. Kimse Yok Mu Kocaeli Şubesi Başkanı Vasfi Başak, yardım etmek isteyen vatandaşların kendilerine baş vurması gerektiğini, bir yetimin yıllık bursunun 250 dolar olduğunu ifade ett

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.