1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Davul başkasında tokmak başkasında olmaz
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Davul başkasında tokmak başkasında olmaz

A+A-

Yazıma başlamadan önce bir teşekkür edeyim; Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. YıldönümüBenim yaşımdakiler Kıbrıs meselesini yüreklerinde hissederek büyüdüler. Aklımda geceleri yapılan karartmalar, sonrasında Amerikan ambargosu, tüpgaz kuyrukları ile kazınsa da dünyaya gücümüzü gösterdiğimiz, soydaşlarımızın yanında olduğumuz, Kıbrıs zaferi için Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’ı şükran ve minnetle anıyorum. Tanışma ve sohbet etme onuruna eriştiğim Rauf Denktaş’ı şükran ve minnetle anıyorum.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum; yavru vatanda savaşan tüm askerlerimize şükranlarımızı sunuyorum.

***

Gelelim konumuza…

Devlet KİT’leri büyük ölçüde özelleştirirken belediyeler hızla kendilerinin hareket alanını artıran şirketlerini çoğalttı. Getirilen kısıtlamalara rağmen hülle yöntemleri de kullanılarak belediyeler şirketlerinin sayısını sürekli artırdı.

Teknik olarak eleştirilse bile belediyelerin kendilerine çizilen rolden çok daha fazla olan halk beklentilerini karşılamada belediye şirketleri çok işe yaradı. Bu gün şirketler belediye başkanlarının en güçlü enstrümanı…

***

AK Parti iktidarda bu şirketleri çok iyi kullandı. Birçok hizmet şirketler eliyle gerçekleştirildi. İlimizde de hem Büyükşehir Belediyesi hem de ilçe belediyeleri, şirketleri üzerinden başta işçi istihdamı olmak üzere çok zor işleri hukukun kıskacına takılmadan kolaya çevirdiler.

Belediye şirketleri özelikle de belediye meclisinde azınlıkta kalan belediye başkanlarının en büyük silahı… Çünkü meclis denetiminde olmayan bir alan orası…

Peki bu normal mi?

Bence normal. Çünkü ülkemizin idari sisteminde yerel yönetimler düzeyinde icrayı belediye başkanları temsil ediyor. İcracı makamdaki kişinin bu hareket haline sahip olması gerekir.

***

Son yerel seçim sonrası büyükşehirlerde belediye başkanları ile meclis yapıları arasındaki denge bozulmuştu. AK Parti bu tablo içinde kendi etkinliğini şirket yönetimleri üzerinden büyükşehirlerde var etmek istedi. Ve şirket yönetimlerinin atamasında Ticaret Sicil Ofisini onay makamı olarak belirlemişti.

Yani belediye başkanlarına “devlet onay vermezse sen atama yapmazsın” demeye getirdi.

***

Bu durumdan iktidar mensubu belediye başkanları da etkilenmiş ve rahatsız olmuştu ama asıl sıkıntıyı muhalif belediye başkanları çekti.

İzmit için süreci hatırlayalım:

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz ay belediyenin yan şirketlerinden biri olan SARBAŞ’ın yönetim kurulunu belirlemişti.

Ancak bu yönetim Ticaret Sicil Ofisi tarafından reddedilmişti.

Gerekçe belli:

Değişen yönetmelik sebebiyle iştirak şirketlerinin yönetim kurullarının meclis onayıyla belirlenmesi…

İzmit Belediyesi konuyu yargıya taşıdı.

Sadece İzmit değil başka illerde de yargı süreci vardı. Ankara Büyükşehir Belediyesinde de benzer bir olay yaşanmış ve mahkeme Mansur Yavaş’ın itirazını haklı bularak başkan onayıyla belirlenen yönetimi atamıştı. Yani kararı bozulmuştu.

Hukukta emsal karar diye bir şey var…

Bu emsal kararla birlikte İzmit Belediyesi için de mahkeme aynı kararı verdi. İzmit Belediyesinin itirazını haklı bulan mahkeme, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından görevlendirilen SARBAŞ’ın yönetim kurulunun atandığı şekliyle göreve başlamasını hükmetti.

***

SARBAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini CHP eski il başkan yardımcılarından, şair ve yazar Ömer Akın yürütecek. Başkan vekili ise Mehmet Ali Paşa’nın önemli simalarından Ramazan Yıldız...

SARBAŞ’ın yönetim kurulu üyeleri ise Saadet Partisi il yöneticisi ve milletvekili aday adayı Paşa Ali Gümüş ile CHP’li isimler İlhan Keleş, Mehmet Kut, Nurullah Özer ve Bülent Afacan…

Ama asıl yönetici elbette Fatma Kaplan Hürriyet olacak ve o da bu durumda ciddi bir hareket alanı kazandı.

Fatma Hanım gibi tüm belediye başkanlarını bu konuda haklı buluyorum. Davul başkasında tokmak başkasında olamazdı.

Olmazdı.

***

Tabi artık Hürriyet’in “Mecliste çoğunluğum yok, onu yapamıyorum, bunu yapamıyorum” deme lüksü yok. Çünkü iyi bir zemin yakaladı. Bundan sonra bahaneleri söyleme şansı onun da kalmadı.

Bence hizmet için her şey hazır…

Bu yazı toplam 1528 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum