1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Davutoğlu iyi gidiyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğlu iyi gidiyor

A+A-
Kolay değil.. Türk siyasetinin son yarım asır içindeki en karizmatik, en dediği dedik, en çok halk desteğini yanına alan liderinin boşalttığı koltuğa oturdu.
Erdoğan Gül’ün yerine Cumhurbaşkanlığı’na giderken, AKP içinde parti genel başkanlığına göz koymuş çok önemli isimler vardı. Kendisini önce partisine, sonra ulusa kabul ettirmesi,  Dışişleri Bakanlığı’ndan dikey geçişle Başbakanlık görevini üstlenmesi kolay adapte olunacak bir durum değildi. 
Nitekim, bir süre bocaladı. Zaten, arkasından da seçim sürecine girilmişti. Öyleydi ya da değildi diye yorum yapacak bilgiye sahip değilim. Ama AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu,  her iki konumunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gölgesinde kalıyordu. En azından topluma yansıyan görüntüye göre, Erdoğan sadece Cumhurbaşkanı değil, aynı zamanda Başbakan, aynı zamanda Parti genel başkanı gibiydi. 
Böylesi bir manzara içinde insanın kendisini bir lider olarak partisine ve ulusuna kabul ettirebilmesi hayli müşküldü. Zaten Davutoğlu’nun güler yüzlü, naif bir karakteri olduğu da hissediliyordu. 
……….
AKP’nin aday listeleri hazırlanırken, bu listeler üzerinde Davutoğlu’ndan daha fazla Cumhurbaşkanı’nın etkili olduğu yazıldı, söylendi. Tam seçime gidilen aşamada parti içinde Arınç-Gökçek; Erdoğan-Gül olayları da patlak vermişti. 
Davutoğlu, seçim döneminde meydanlarda da alışılmış bir lider görüntüsü veremiyordu. Erdoğan gibi sert ve kararlı lider görüntüsü vermeye çalıştığında da; kendi karakterine uygun daha yumuşak üslup takınmaya çalıştığında da bazı tuhaf durumlar ortaya çıkıyordu. Meydanlarda nutuk atmaktan çok; üniversitede ders vermeye, ya da diplomatik toplantılarda tezlerini anlatmaya alışmış sesi, iki-üç mitingde bir kısılıyor,  Davutoğlu meydan mitinglerinde toplanan kalabalığa aynı soruyu birkaç kez üst üste sordukça dinleyenlerin de içi sıkılıyordu. 
7 Haziran sürecinde AKP mitinglerini Cumhurbaşkanı Erdoğan taşımaya başlamıştı. Erdoğan’ın Beştepe’den inip, il il dolayarak meydan mitingleri düzenlemesi de, “Cumhurbaşkanı, Başbakan’ın performansını yetersiz buldu” yorumlarına yol açmıştı. 
………….
7 Haziran seçimlerine Başbakan Davutoğlu, diğer rakiplerine- Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş ve diğerleri- oranlarına çok daha ağır bir yük ve çok fazla sorunla mücadele etmek zorunda kalarak girmişti. 
Ama 7 Haziran gecesi, seçim sonuçları şekillendiği sıralarda partisinin genel merkez binası balkonundan yaptığı konuşma ile birlikte Ahmet Davutoğlu bence Türk Siyasi Tarihinde yıllar sonra bile örnek gösterilecek bir lider portresi oluşturmaya başladı. Partisi seçimlerde beklemediği kadar büyük oy kaybına uğramıştı. Ama ortada bir gerçek vardı ve AKP, Davutoğlu liderliğinde yine uzak ara birinciydi. 
7 Haziran’dan buyana, özellikle CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli, “Çok tutarlı siyaset yapıyor” g3örüntüsü vermek adına hatalar yaparken, Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk andan ortaya koyduğu çizgisini hiç bozmayan bir lider olarak dikkati çekmektedir. Bugün itibariyle, Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre koalisyon hükümeti kurulması gerekiyorsa da en tutarlı davranan Davutoğlu’dur. Yok erken seçime gidilmesi gerekiyorsa, bu konuda da en tutarlı gözüken kişi yine Davutoğlu’dur. 
TBMM Başkanlığı seçimleri sürecinde partisini dimdik tutmayı başardı. Bugüne kadar kimseye kapısını kapatmadı. CHP ve MHP yapıcı ve olgun gözükmek adına kırmızı çizgiler çizerken, Davutoğlu her fırsatta her konuyu müzakereye hazır olduğunu vurguladı. TBMM Başkanı seçimi bittikten sonra da, “CHP ile MHP’ye aynı mesafedeyim” sözleriyle bence çok önemli ve takdire değer bir tavır göstermiştir. 
Büyük olasılıkla bu hafta içinde Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 63 ncü hükümeti kurma görevini resmen alacak. Ekibiyle birlikte, ülkeyi çok erken seçime gerek kalmadan makul bir süre yönetecek hükümeti oluşturmak adına elinden geleni samimiyetle yapacaktır. 
Elbette Davutoğlu’ndan koalisyon kurmak adına muhalefet partilerine çok büyük tavizler vermesi beklenemez. Ama Başbakan bu önemli görev için çalışmalarına, en azından ortaya çok ağır şartlar koymadan, kapıların hiç birini tamamen kapatmadan başlıyor. Bu da bir erdemdir. 
Davutoğlu’nun önünde yeni hükümeti kurmak gibi ağır bir sorumluluğun yanı sıra, bir de eylül ayında yapılacak AKP olağan kurultayı var. Çok zor bir süreçte çok ağır görevlerin altına giren Davutoğlu’nun yüzünden o kendisine gerçekten yakışan samimi tebessümün hala eksilmiyor olması bile başlı başına özel karakter göstergesidir diye düşünüyorum. 
Davutoğlu’nun hem 7 Haziran seçimlerine kadar olan süreçte, hem seçimden buyana geçen 
7 aylık dönemde Başbakan olarak en küçük bir popülizme yönelmeden, hiçbir konuda acz içine düşmeden ülkeyi yönetiyor olması da dikkatlerden kaçmamalıdır. 
Ben hala, bir AKP-CHP koalisyonu seçeneğinin daha yakın ve daha isabetli bir tercih olduğu görüşündeyim. Başbakanlık görevini üstlendikten sonra yapacağı çalışmalarda Davutoğlu’nun artık kabul etmemiz gereken samimiyeti ve düzgünlüğünden ayrılmayacağını umuyorum. 
Başbakan Davutoğlu’nun ülke için bu çok kritik ve önemli süreçte Türkiye için bir şans olduğuna inanıyorum. 7 Haziran’dan bugüne kadar Davutoğlu’nun ağzından duyduğum ve bence inandırıcı olmayan tek cümle ise şudur:
“- Bugün partimizin oyları, 7 Haziran’daki yüzde 41’in çok üzerinde gözüküyor.” 
Umarım bu değerlendirmeyi kendisi inanarak yapmamıştır. Bir çok erken seçimde, AKP içinde kazanlar fokur fokur kaynadığı için 7 Haziran seçimlerinden çok daha ağır yenilgi almaya mahkumdur. Umarım, Davutoğlu özellikle CHP ile koalisyonu zorlar. Hatta, HDP destekli bir azınlık hükümeti ile riskleri göze alarak bir süre daha ülkeyi götürmesi, kendisi ve partisi açısından bir çok erken seçimden daha  makul seçenektir.
Bu yazı toplam 339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.