1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'dan daha fazlasını beklerdim
Davutoğlu'dan daha fazlasını beklerdim

Davutoğlu'dan daha fazlasını beklerdim

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hükümetin Meclis dışından atanmış tek bakanı. Ahmet Davutoğlu ile ilgili olumsuz görüş bildirenler de olmasına karşın. Kıvrak zekasından, çalışkanlığından...

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hükümetin Meclis dışından atanmış tek bakanı.

Ahmet Davutoğlu ile ilgili olumsuz görüş bildirenler de olmasına karşın. Kıvrak zekasından, çalışkanlığından özellikle İslam ülkeleri arasındaki etkisinden kimsenin şüphesi yok. Ben de Dışişleri Bakanımızı çalışkan olarak değerlendirenlerdenim.

Davutoğlu sözünü sakınmayan, Türkiye'yi dış politikada ezdirmeyen bir yapıya sahip. Mavi Marmara olayı sırasında yürüttüğü diplomatik temaslar sırasında da bu özelliklerini sık sık göstermişti.

Tunus'ta başlayıp, Mısır'a sıçrayan; başka Arap ülkelerine de yayılması muhtemel olan halk hareketleri sırasında Davutoğlu'dan dişe dokunur bir açıklama gelmedi. “Biz dışişlerinde vicdan siyaseti izliyoruz” diyen bakanımız, Süveyş Kanalı ve İsrail'in güvenliği nedeniyle batılı ülkelerce desteklenen Hüsnü Mübarek'e karşı meydanlara dökülen milyonların vicdanının sesi olamadı. Olaylar üzerine sorulan soruları yuvarlak açıklamalarla geçiştirdi.

Davutoğlu'dan daha fazlasını beklerdim.

Bakalım yarın kaç kişi toplanacak

Hükümetin, Meclis seçim nedeniyle tatile girmeden önce çıkartmak için uğraştığı “Torba yasa” adı verilen, içinde pek çok farklı konunun yer aldığı bir yasa tasarısı var.

Torba yasa, AKP iktidarının, Başbakan'ın istediği süratte meclisten geçemedi. Bu yasanın içinde, devlete olan borçların faizlerinin silinmesi, emekli maaşlarına yapılan zamlar gibi geniş kitlelerin beklediği düzenlemeler var.

Ama aynı torba yasa ile çalışma hayıtında önemli değişiklikler yapılıyor. Bu yasa çıkınca, hükümet, memurları kolayca başka görevlere atayabilecek. Özellikle belediyelerdeki işçiler “Norm kadro” fazlalığı gerekçesiyle, kamuda başka görevlere gönderilebilecek. Belediyelerde ve diğer kamu kurumlarında taşeron işçiliği daha yaygın hâle gelecek.

Torba yasanın çalışma hayatı ile ilgili maddelerine özellikle DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipler Birliği (TTB) şiddetle karşı çıkıyorlar.

Bu kurumlar 81 ilde basın açıklamaları yaptı. Dün de emek örgütleri İstanbul'dan, İzmir'den, Diyarbakır'dan, Trabzon'dan yola çıktılar. Yarın öğlen saatlerinde Meclis önünde toplanıp, Torba Yasa'nın çalışma hayatı ile ilgili bölümlerini protesto edecekler.

Görelim bakalım. Yarın Meclis önünde kaç kişi toplanacak?

DİSK, KESK, TMMOB, TTB çok büyük örgütler. Yüzbinlerce üyeleri var. Ama bunların ne kadarı kendi hakları ile ilgileniyor da, örgüt liderlerinin çağrısına uyup, eylem koyabiliyorlar?

Yarın Meclis önündeki eylem cılız kalırsa, torba yasa çatır çatır geçer. Kamuda da artık kadrolu, sendikalı çalışanların yerini, tamamen müteahhit elemanları alır.

Şehir içinde 2 TL çok para

Büyükşehir Belediyesi, şehir içindeki minibüsçülere laf geçiremedi. Aylarca birleşmelerini sağlayamadı. Sonunda yelkenleri suya indirdi. Hâlâ İzmit içinde çalışan minibüslerin kooperatifleri resmen birleşmiş, tek çatı altına girmiş değil. Uyduruk birkaç protokol imzalandı hepsi bu kadar.

Minibüsçülere söz geçiremeyen Büyükşehir, sonunda şehir içinde çok insafsız bir zamma onay verdi.

İzmit şehir içinde Kent Kartlı ya da paralı yolculuk 1. 35 TL'ydi. Dün sabahtan itibaren Kent Kartı olanlar minibüs veya Büyükşehir otobüslerine 1. 50 TL, kartı olmayanlar 2 TL ödemek zorunda kaldılar. Minibüslerde tartışmalar çıktı.

Büyükşehir Kent Kart'ı yaygınlaştıramadı. Şehir içi minibüslerine kart okuyan cihazlar konuldu ama vatandaşın cebine Kent Kart tam olarak girmedi. Öğrencilerden 10'ar TL para toplayan Büyükşehir, öğrencilerin yeni kartlarını da tam olarak dağıtamadı.

Dün sabah kartı olmayan vatandaş minibüs veya belediye obüsüne bindiğinde şoför 2 TL isteyince beyninden vurulmuşa döndü. 2 TL İzmit şehir içi yolculuğu için büyük para.

Şimdi vatandaş Kent Kart alacak. Çünkü kart varsa 1. 50, kart yoksa 2 TL ödeyecek. Ama sistemin tamamen karta geçmesi için Büyükşehir'in biraz daha ciddi olması lazım. Kent Kart satan, boşalan kartlara kontur yükleyen merkezlerin artması lazım. Kent Kart'ın daha iyi tanıtılması, halka anlatılması lazım. İzmit'e günü birlik gelenler için bir veya en çok beş kullanımlık kartlar hazırlanması lazım.

Bu alt yapının hiç biri kurulmadı. Büyükşehir, minibüs kooperatiflerine teslim oldu, fiyatı 2 TL'ye yükseltti. İzmit halkının, çalışanların, öğrencilerin canını yakacak çok büyük bir zam yapıldı.

Yazık, günah... Alt gelir grubuna mensup vatandaşlarımızın zorunluluk gereği yaptığı toplu taşıma masrafında böylesi yüksek oranda zammı insafsızca buluyorum…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.