• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • Kocaeli 12 °C

DE Kİ YARIN SON GÜN…

Cem ŞAKOĞLU

Yazmakla bitmez hayat. Herkes kendi hikâyesini yazsa, en farklı kendisininki olduğunu zanneder. Oysaki o hikâyelerin neredeyse % 95’i aynı noktaya bağlanır, ‘biz hayatın özünü hiç anlayamamışız’ Tabi bu ana fikir de iş işten geçtikten sonra anlaşılır. Bir hikâye gibi yaşamış, bitiminde bir varmış, bir yokmuş bir hikâye gibi göçüp gitmiş oluruz. Ahlar, vahlar, gözyaşları, kederler, üzüntüler, bir türlü karşılanamayan beklentiler, bir türlü yakalanamayan hedefler, ola ki yakalandığında her defasında yenisine sağlık yakalanamayacak yeni hedefler, bir türlü tatmin olunamayan hayat, bir türlü yetinilemeyen bir dolu hengame, el birliği ile yaratılan karmaşa, kaos, hırslar, tatminsizlikler, hedefe ulaşmak için göz kırpmadan harcanan hayatlar, burnumuzun dibinde yaşandığı halde bir türlü ders çıkartamadığımız ve sessiz kalmayı bırakın, görmezden geldiğimiz yaşamlar, har vurup harman savurduğumuz zaman, hiç bitmeyecekmiş gibi yaşamaya çalıştığımız ömür ve sonunda en sevdiğiniz insanlar tarafından üzerinize atılan toprak. 
İyi insandı, gençti, hastaydı, kalp, kanser, solunum yetmezliği, yaşlılık hastalığı, trafik kazası, cinayet, beyin kanaması, pek de kimi kimsesi yoktu, kurtuldu zavallı, ne miras bıraktı ama, garibim bir hırka, bir lokma, ne kalabalık cenazeydi, seveni çoktu, mübarek yağmurda gitti, ne mübarek günlerde vefat etti, çok ani bir ölüm, cenazesini bile belediye kaldırdı, malını mülkünü vakıflara bağışlamış, hiç üzülmedim, Allah insana ömründe ölümün de hayırlısını versin derken erkekler için 7 metre, kadınlar için 8 metre kefen bezi, tahtadan bir tabut, üzerine bir yeşil örtü ve musalla taşında sizi biraz sonra sırtlarında taşıyıp toprağa gömmek için götürecek insanlara sorulan muhteşem soru ‘Nasıl bilirsiniz?’ 
Şimdi ben soruyorum hepinize, gerçekten sorun kendinize bu soruyu. Sizin için sormuş olsalardı size ‘Nasıl bilirsiniz?’ diye cevabınız ne olurdu? Ya da öyle sormayalım soruyu size biçilen ömür bitmiş olsa ve gittiğiniz yerden sizi hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyleri değiştirin öyle gelin diye kısa bir süreliğine geri gönderseler neleri değiştirirdiniz? İçtenlikle sorun bu soruyu kendinize. İster geçmişe gidin ister bu güne gelin, hatalar, günahlar, keşke yapmasaydım dediğiniz şeyler, kırdığınız insanlar, gasp ettiğiniz haklar, yaptığınız haksızlıklar. Şöyle bir zorlayın hafızalarınızı. Az bir zamanınız var ve geri gideceksiniz unutmayın. Bu gün yoksunuz aslında ve bu bir şans. Bir kere daha soruyorum, neleri değiştirirdiniz hayat çizginizin içerisinde?
Çocuklarınızla ilişkilerinizi mi, aile büyüklerinizle olan diyaloglarınızı mı, annenizle ya da babanızla bir türlü kuramadığınız diyaloglarınızı mı, eşinizle yaşadığınız olumsuzlukları mı, sürekli kazanma hırsı ile bir türlü oluşturamadığınız aile birliğinizi mi, maneviyatınızı mı, insanlığınızı mı, inancınızı mı, inançsızlığınızı mı, yardım sevmezliğinizi mi, vefasızlığınızı mı, kadir kıymet bilmezliğinizi mi neyi değiştirmek isterdiniz? 
Belki yarın çağırılacaksınız, belki bu akşam, belki birkaç gün sonra. Bu sizin son şansınız ve bir daha geri dönüş olmayacak haydi biraz ağrıtın başınızı. Kaçışınız yok. Sorgu yarından sonra geri dönüşümsüz bir hal alacak. Düzelteceklerinizin neler olduğu bu baremde çok önemli. İyi düşünün. Gerçekten ölecekmişsiniz gibi düşünün.
Şayet bu dediklerimi gerçekten yaptıysanız, adını hata koyduğunuz ve düzeltmeniz gerektiğine inandığınız, sadece sizin bildiğiniz ve sakladığınız ne kadar şey var ise an itibariyle hepsini düzeltin. Çünkü yarın var mısınız bilmiyorsunuz ve çünkü yarın o toprak üzerinize atıldığında size bir daha geri dönüp düzeltme şansı verilmeyecek. Bakın bir dolu yakınınızı kaybettiniz. Onlar bu gün yoklar. Bir şans verilse kim bilir geri dönüp neler yapmak isterler ama dönemeyecekler. Oysaki siz henüz buradasınız ve yaşadığınız için müthiş bir zenginlikle karşı karşıyasınız bir an bile farkında olmadığınız. 
Ömrümüzün garantisi olmadığını bile bile korkunç bir cahil cesaretiyle saldırıyoruz hayata. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyoruz ve birçoğumuz hiç de bize emredildiği üzere yaşamadan terk ediyoruz dünya denilen bu kısa koşuşturmacayı. Para, pul, kadın, kız, içki, kumar, alem, ihtiraslar, hırslar, hazlar ile sanki birilerinden intikam alır gibi yaşıyoruz hayatı. Bütün zorlukları kendi önümüze kendimiz koyarak yapıyoruz bu işleri üstelik. Hayat size ya da bana rağmen akıyor ve siz ya da ben olmadığımda da varlığından ve akışından hiçbir şey kaybetmiyor. Bir türlü doyuramadığımız egolarımız, bir türlü tatmin edemediğimiz nefsimiz ve hırslarımız ruh gerçek sahibine geri teslim edildiğinde cücük gibi kalıyor. Geri aldım o bile kalmıyor. O bir türlü doyuramadığımız bedenimiz birkaç gün içinde böceklerce talan ediliyor. Hepsi hakkını alıyor teninizden. O ödemek için bir taraflarınızı yırtarak, bir yerleri veya birilerini yıkarak aldığınız lüks araçlarınız toprağın üzerinde kalıyor. Siz Araf’ta, ten toprakta kalıyor. O ev, o elbiseler, o takılar, o süsler, o anlık hayvani zevkler size sorulanlara şahitlik etmek üzere sizden ayrı kalıyor. 
Oysaki bu gün bu durumu değiştirebilmek için hala şansınız var. İyilikler hep kalır, siz gitseniz bile yaptıklarınız arkanızdan sürekli gelir. İyi de gelir, kötü de gelir. Eksik de gelir, fazla da gelir. Tüm bunları değiştirecek ve belirleyecek olan kişiler sizlersiniz. Eskilerden bir söz vardır çok sevdiğim ve çok yazdığım ‘İnsanlar kendi kaderlerini kendileri çizerler, beğenmezlerse kader derlermiş’ diye. Sonra topu kaderin üzerine atmayın. Bu gün değilse, yarın hesap günü unutmayın. Dükkan kapatılırken çıkmadan illa ki o hesabı ödeyeceksiniz unutmayın. Onun için deyin ki yarın son gün, haydi gidin ve kurtarın kendinizi….

BUDANMAYAN KAVAK AĞAÇLARI VE ALERJİ…
Bir şikayet, bir istek daha. Sıkıntısı olan, bir türlü çözüm ellerinde olan kişilere ulaşamayan, derdini anlatamayan halk sağ olsun ulaşabildiği, kendisine yakın bulduğu kişilere aktarıyor derdini ve medet umuyor. Bizler elbette ki medet bulabilecek merciiler değiliz hiçbir zaman ama bazen kraldan çok kralcılık yaparak işlerin aksamasına çanak tutanları işlerin gerçek sahiplerine fark ettirebiliyoruz. Sanıyorum bu iş de onlardan bir tanesi. 
Yer, mevki Yürüyüş Yolu Sanat Okulu civarı. Bilirsiniz o mevkide kavak ağaçları vardır. Ağaçtır, doğallık, güzelliktir elbet ama kavak ağaçları tam da bu mevsimlerde o polenlerini deli gibi savururlar. Alerjisi olanlar için bildiğiniz eziyete dönüşür durum. Tedbirini almaz, budamasını iyi yapmazsanız insanların iyice bir canına okur. Okumuşta zaten. Telefon edip alerjiden uçup gitmiş ses tonuyla konuşmaya, derdini anlatmaya çalışanları mı istersiniz, hapşırmaktan konuşamadıklarını yazanları mı, yoksa yüzümü gözümüz şişti diyenleri mi. Yahu bu işin yolu ben miyim? Eyvallah beni aramanız büyük bir gurur ancak testereyi alıp ağacı budamaya gelecek kişi ben değilim, belediyenin görevlendirdiği yetkililer demeyi çok isterdim ama diyemedim. Çünkü konu ile ilgili defalarca belediye yetkilileri ile temasa geçildiği, beyaz masaya şikâyetlerinin dile getirildiği, çare için çalmadık kapı bırakmadıklarını ben daha ağzımı açmadan patır patır anlattılar. Şaşırdım açık konuşmak gerekiyorsa. Çünkü gerçekten aslında belediye bu konularda iyi çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu olsa olsa maalesef atlanmış ya da işgüzarlıktan ha bu gün, ha yarın diye savsaklanmış bir iştir. Belediye başkanının bu durumdan haberi olsa sanıyorum ortalığı karıştırırdı.
Tabi ki bu savsaklanacak bir durum değil. Bu gün alerji Allah muhafaza insanları ölümlere kadar götürebiliyor maalesef. Nefes alamayanlar, tıkananlar, yaşam kalitesini düşürenler, hapşıran, aksıran, tıksıran, sesi giden bir dolu insan olmuş o bölgede. Ben yetkililerin bu konuyu bir an önce çözeceklerine yürekten inanıyorum. Bir aksaklık olduğunu ve onun en kısa sürede, bu gün yarın düzeltileceğine inanıyorum. Haftaya bu iş bitmiş olur bence. Yok, hayır hala devam ediyorsa bir sıkıntı var demektir. O zaman ben de sizinle birlikte gelebilirim Belediye Başkanının huzuruna. Çünkü tedbir alınmıyorsa vardır bir velakini. Onu da bilmek vatandaşın elbette ki en doğal hakkı. 

ÖZLER LEZZET PAZARI PAKET SERVİSİ İÇİN YAHYA KAPTAN’I PİLOT BÖLGE SEÇTİ..
Aman da ne önemli bir haber gibi nükteli sözler edenler olabilir. Paket servisi bu ne olacak canım bunun haber yanı nerede, bu bildiğiniz reklam diyebilirsiniz ama öyle değil. Bu kentte ilk kez uygulanacak olan bir sistem ve bu sistemi bölgede yaşayan herkes bilmeli diye düşünüyorum. 
Özler Lezzet Pazarı açıldığı sanıyorum bir 9 ay kadar olmuştur. Açıldığından bu gün sürekli üzerine koyarak ilerlemeye çalışıyor. Hiçbir çocuk doğar doğmaz yürümeye, konuşmaya başlamadığı gibi hiçbir kuruluş da öyle birden bire inanılmaz yükselişler göstermiyor. Ki gösteriyorsa da bu yükselişler bir müddet sonra alçalışa geçiyor. Yani suni bir trend oluşturulduğu için halk bu durumu bir müddet sonra gerçek hak sahiplerine teslim ediyor. Onun için her şeyi adım adım ve hazmederek ilerlemek, konumunda kalıcı olabilmek adına bence çok önemli. 
İlk zamanlar mekânımıza gelen insanlardan duyduğumuz ‘Biz eskiden bir yere yemek yemeğe gittiğimizde o mekânın işletmecilerine eti nereden aldıklarını sorduğumuzda ‘Özler’ cevabını alınca mutlu oluyor, gönül rahatlığı ile yemeğimizi yiyorduk. Şimdi siz burasını açtınız ya, bize büyük bir rahatlık oldu’ sözü bizi müthiş gururlandırıyordu. Yılların kasap esnaflığı ile ilk kez başlanan restoran işletmeciliği dengeli bir çizgide devam ettirilmeye çalışılıyor. Ancak elbette ki Özler müessesinin 55 yıllık ana kalem mesleği Kasap esnaflığı. İşte tam da bu noktada D-100 Karayolu üzerinde Yahya Kaptanın karşısına kalan alandaki Özler Lezzet Pazarı restoranın tam yanında açtığı kasap reyonu bu bölge insanı için müthiş bir rahatlık oldu. Bildiği, tanıdığı, güvendiği bir markanın ürünlerini satın almak için uzun mesafeler kat etmeyecek olmanın mutluluğunu anlattılar bizlere. 
Müşterilerimizle kurduğumuz diyaloglar bizi bu kentte henüz yapılmamış bir uygulamaya itti. Kasap reyonundan evlere servis. Ev işlerinin yoğunluğu, trafik keşmekeşi, vakit darlığı derken akşam eve gelecek eşe verilecek sipariş yerine Özler Lezzet Pazarının 323 75 75 numaralı telefonunu arıyorsunuz ve siparişinizi yazdırıyorsunuz. Pilot bölge olarak Yahya Kaptan, Yuvam İzmit, Villam Konutları ve hatta Atakent civarına kadar olan alan seçildi şimdilik. Ev hanımları ve çalışan hanımlar için iki ayrı servis saati seçildi. Sabah saat 10.00 ile 12.00 arasında verdiğiniz siparişler 12.00 / 14.00 saatleri arasında elinizde olacak, 12.00 / 14.00 arasında vereceğiniz siparişler 17.00/19.00 saatleri arasında elinizde olacak. İlk uygulanacak olan bu sistem zaman içerisinde gerekirse alanını genişletecek ve yine gerekirse sizlerin istekleri sonucu servis saatlerini sıklaştıracak. 
Bu arada tabi ki Özler Lezzet Pazarının o enfes lezzetlerinden pişmiş olarak da evlerinize sipariş vermek isterseniz yine aynı numara üzerinden firmaya ulaşabileceksiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun dileklerimi sunuyorum. 

HALİME NİNENİN SISKA İNEĞİ 

Yaşlı adam ölüm döşeğinde iken vasiyet etmiş: "17 ineğim var. Büyük oğlum yarısını alsın. Ortancaya üçte birini, küçük oğluma da dokuzda birini verin." Haftasına da vefat etmiş. Derken, olanlar olmuş.
"On yedi ineğin yarısı ne, üçte biri kaç, dokuzda biri ne eder?" sıkıntısı neredeyse kavgalara varacak. Tam patırtı başlayacakken köylünün biri: "Bu işin üstesinden ancak Halime Nine gelebilir. Varın, danışın" demiş.
Öyle yapmışlar. Köy ucundaki yoksul Halime Nineye giderek, içinden çıkamadıkları paylaşım derdini bir güzel anlatıp, sızlanmışlar: "Aman bize bir çâre!"
 Halime Ninemiz, "Düşündüğünüz şeye bakın. Benim, ahırda bir ineğim var, helâl olsun alın götürün. Sizinkilere katın da o hesabı bir daha yapın" demiş. Üç delikanlı, Halime Ninenin sıska ineğini evlerine götürünce, inek sayısı olmuş 18.
Yarısını büyük oğul ayırmış: 9
Üçte birini ortanca sahiplenmiş: 6
Dokuzda bir de en küçüğe kalmış: 2
Ve... Bir inek artmış, yani Halime Nineninki. Onu da teşekkürle, el öperek, sağ ol diyerek geri götürmüşler. Ne kavga olmuş, ne küsüşme.
Simdi bu Halime Ninenin hesabına ve aklına ne ad verilir? Kadıncağız matematik profesörü değildi. Yargıç, sihirbaz buyurucu filân da değildi. Ama görgüsü, izanı, çaresizlikler içinde yoğrulmuşluğu vardı. Tecrübesi, incitmeyen inceliği vardı. Halime Ninemiz hepsini harman edip kullandı, çözümü anında buluverdi. İste bu davranış, siyaset biliminin özüdür. Meseleyi kırıp dökmeden halletmek. Kazandırmak, ama kaybetmemek. Üstelik bir de teşekkür almak.
İnsanin aklına birden geliveriyor keşke Halime Ninelerden bolca olsa. İsler öfkesiz çözülmez miydi? Zamanında ve hasarsız bitirilmez miydi?

LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDEN RESULLULLAH…
Bir gün Ebû Cehil, Peygamber Efendimiz'i denemek istedi. Avucunun içine taş parçaları saklayarak Peygamberimiz'in yanına gitti.
''Göklerin sırrından haberin varsa ve gerçekten peygamber isen, bil bakalım avucumda gizlediklerim nedir?'' diye sordu. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) buyurdu: 
''Elindekilerin ne olduğunu ben mi söyleyeyim? Yoksa hak peygamber olduğumu avucunda sakladıkların mı söylesin?'' 
Ebû Cehil, 
''İkinci teklifin mümkün değil, olamaz'' dedi. Peygamber Efendimiz;
''Allah'ın kudreti, daha da ötesine kadirdir'' buyurduğunda Ebû Cehil'in elindeki taşlar kelime-i şehadet getirmeye başladılar. Her bir taş ''lâ ilâhe illallah, Muhammeden Resûlullah'' dedi.
Ebû Cehil taşlardan bu sözleri duyunca öfkeyle onları yere attı.

NASİHATLER
Sevgili Dostlar bu nasihatler Allah’ın dört halifesinden birisi olan Hz. Ömer (R.A.)dan. Okuyunca ne kadar da günümüzü ve günümüz siyasetçilerinin alması gereken nasihatleri anlattığını görüyorsunuz. 
1. Sana kötülük yapan kimseyi ona iyilik yaparak cezalandır.
2. Hakikati anlayana kadar din kardeşinin davranışını iyiye yor.
3. Kendini töhmet altında bırakacak işlere mübaşeret eden, kendisi hakkında kötü düşünenleri kınamasın. 
4. Sırrını gizleyen muradına erer. 
5. Sadık arkadaşlar edin, gölgelerinde yaşarsın. Çünkü sadık dostlar, huzurlu anlarda süs, sıkıntılı demlerde silahtır. 
6.Seni ölüme götürse de doğruluktan ayrılma.
7. Seni ilgilendirmeyen işe karışma.
8. Henüz vuku bulmamış şeylerden sorma.
9. İhtiyacını, onu gidermeni istemeyenlere iletme.
10. Yalan yere yemini hafife alma, Allah seni helâk eder.
11. Kötülüklerini öğrenmek düşüncesiyle de olsa fâcirlerle arkadaş olma.
12. Düşmanlarından uzak dur.
13. Güvenmediğin dostlarından sakın. Güvenilir kimse de Allah'tan korkandır.
14. Mezarlıklarda derin saygı içinde ol.
15. Tâat anında kendini zavallı gör.
16. Günah işlemek istersen sonunu düşün.
17. Herhangi bir işinde, Allah'tan korkanlarla istişare et. 
Sözümü bir ayetle bitiriyorum. "Ey insanlar! Rabbiniz'e karşı gelmekten sakının. Ne babanın evlâdı, ne evlâdın babası için bir şey ödeyemeyeceği günden çekinin. Bilin ki, Allah'ın verdiği söz gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve ğarûr olan şeytan, Allah'ın affına güvendirerek sizi kandırmasın." (Lokman: 31/33)
Şeytanın en önemli hilelerinden biri, insana kendini tümüyle temize çıkartıp, suçlarını itiraf ettirmemesidir. Böylece insan, nefsini avukat gibi müdafaa eder. Şeytanı dinleyen nefis, kusurunu görmek istemez; görse de yüzlerce te'vil ile kılıf bulur. Ayıbını göremediği için insan, suçunu itiraf etmez, istiğfar etmez ve şeytana maskara olur. Ancak nefsini itham eden kusurunu görür. Kusurunu itiraf etmemek, büyük bir noksanlıktır. Kusurunu görse, o kusur, kusurluktan çıkar; insan hatalarını itiraf edince, tövbe eder ve affa müstahak olur.

 

Bu yazı toplam 1595 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37