1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dedeoğlu: “Eğitim sistemi kaos yaratacak”
Dedeoğlu: “Eğitim sistemi kaos yaratacak”

Dedeoğlu: “Eğitim sistemi kaos yaratacak”

Demokratik Sol Parti (DSP) İl Başkanı Halim Dedeoğlu partisini il binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında hükümetin eğitim politikaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Basın açıklamasına DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu’nun yanı sıra DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım ve il yöneticileri katıldı. 

Dedeoğlu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  “15 yılda eğitim alanında birçok köklü değişim oldu, 6 bakan 5 sistem değişti. Hiçbir öğrenci başladığı sistemle mezun olamadı. Adı milli olan iki bakanlık var milli savunma ve milli eğitim bakanlığı. Milli savunma dışa karşı ülke savunması ile ilgili, milli eğitim bakanlığı ise ülkenin geleceği olan genç neslin yetiştirilmesiyle ilgili. Bu iki değerde iktidara gelen hükümetlere göre değişen olmamalıdır. Devlet politikası olmalıdır. Ama bizim ülkemizde maalesef iktidarlara göre değişiyor. Buna alıştırıldık. 15 yıldır aynı iktidarla ülke yönetilmesine rağmen defalarca sistem değiştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapıları bu değişiklikler gençlerimizi olumsuz olarak etkiliyor. Sağlıksız bir gençlik yetişmesine neden oluyor. Geleceğimizi ilgilendiren değişikliklerin iyi düşünülmeden apar topar yapılması milli eğitim bakanlığının basiretsizliğinden mi yoksa kasıtlı mı yapılıyor diye ister istemez aklımıza takılıyor. Halbuki ülkemizde eğitim konusunda her ne kadar uygulandığı söylense de ciddi anlamda kamuoyu yapılsa, öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin, özel eğitim kurumları yöneticilerinin, sendikaların kısaca eğitimin içinde olan kesimin fikirleri dikkate alınsa, o zaman akşamdan sabaha değişen değil kalıcı ve en doğru sistemi uygulamış olursunuz. Sayın bakanımız herkes evine yakın istediği okula gidecek diyor Nasıl olacak bu? Kocaeli de 28 bin 8.sınıf öğrencisi var. Anadolu liseleri ve fen liselerinin aldığı sayı 10 bin 698. 28 bin öğrenci Anadolu liseleri ve fen liselerine girmek isterse nasıl olacak.

ÜLKENİN GELECEĞİ İLE OYNAMAYA KİMSENİN HAKKI YOK
Sayın bakanımız ya matematik bilmiyor ya da bu işin içinde başka bir şey var. Boş kalan imam hatipleri böyle bir sistemle, istemedikleri halde öğrencileri bu okullara mı yönlendirecekler ya da özel okulların ekmeğine yağ mı sürmeye çalışıyorlar. Bir sistem, dershaneler etüt merkezleri kalksın mantığı ile değiştirilmemeli. Ülkenin geleceği ile oynamaya hiç kimsenin hakkı yok.  Kendi mahallesinde istediği okul türü olmayan ne yapacak ? Ya adres değiştirecek ya da parası varsa özel okula gidecek. Veliler çocuğu istediği okula gidebilsin umudu ile yasal olmayan yollara başvuracak ya da okullara yüklü bağışta bulunacak. Milli eğitim bakanı, başarısı yüksek öğrencilerle başarısı düşük öğrenciler aynı sınıfta okursa okulların seviyesi yükselir diyor. Öğretmen dersini anlatırken hangi öğrenciye yönelik anlatacak. Ya başarılı öğrenciyi bekletip diğer öğrencilerde anlasın diye çabalayacak. Ya da başarılı öğrenciye yönelik anlatıp diğer öğrencileri yok sayacak. Daha önceki açıklamalarda ”çocukların sanatsal, sportif ve kültürel etkinliklerini sınav puanına yansıtacağız denildi. Ne oldu? Bu da ortadan kalktı. YGS’ yi kaldırdık dendi. 1 günde sabah Temel Yeterlilik Sınavı adı altında 40 Türkçe 40 matematik sorusu sorulacak, öğleden sonra da 2.sınav yapılacak dendi. Gelen tepkiler üzerine ilk sınava 20 sosyal 20 fen sorusu ilave edildi. Soru sayısı 120 oldu. Sınavlar iki günde yapılacak dendi. Sınav değişikliğini 5 dakikada, anlatıp yarım saat yol, köprü yapımlarını anlatan bir milli eğitim bakanı olduğu sürece daha çok değişiklikler olur. Kısacası haziranda büyük bir kaos ortamı olacağı bir gerçek.”

Ayşegül Kalaycı
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.